Вчені шукають "місячні дерева", вирощені з насіння, що побували на борту "Аполлон-14"

місячні дерева, місія, Аполлон 14
Фото: Forest History Society | "Місячні дерева": платан і сосна

"Аполлон-14" став третім космічним кораблем США, який здійснив посадку на Місяці. На борту, крім космонавтів, були півтисячі насінин.

Британські вчені оголосили пошук дерев, вирощених з насіння, що побувало в космосі під час місії космічного корабля "Аполлон-14". Про це пише Daily Mail.

Для експерименту були відібрані близько п'ятисот насінин п'яти видів дерев: сосни ладанної, платана, ліквідамбар, секвої та псевдотсуги Мензіса. На землі були залишені контрольні насінини для подальшого порівняння. Учених цікавило, що стане з насінням після польоту в космос і як виглядатимуть дерева, що проростуть з них.

Дев'ятиденна місія "Аполлона-14" завершилася успішно. Командир Алан Шепард, пілот командного модуля Стюарт Руса і пілот місячного модуля Едгар Мітчелл взяли зразки місячних порід і успішно повернулися на Землю. Насіння доставили в лабораторію на карантин, однак сталася НП: герметичний контейнер вибухнув, насінини перемішалися і багато пошкодилися. Однак їх все ж відправили в розплідник, де проросло близько 450 саджанців. До слова, вони нічим не відрізнялися від своїх "земних" побратимів.

Саджанці передали по різних штатах США, частину віддали за кордон. Один саджанець навіть дістався імператору Японії. Перше "місячне дерево", платан, посадив астронавт Стюарт Руса 6 травня 1975 року у Вашингтон Сквер парку, в Філадельфії. У 2011 році дерево загинуло.

місячні дерева
Посадка першого "місячного дерева"
Фото: Forest History Society

Систематичного обліку "місячних дерев" не велося. Шукати їх почав у 1996 році вчений з Центру космічних польотів Годдарда Девід Вільямс. До того ж після того, як отримав лист від вчительки з Індіани, яка запитувала, що означає табличка "місячне дерево" у сосни, що росте на їх шкільному дворі. Вільямсу довелося звернутися до істориків, щоб дізнатися про експеримент, бо сам про нього нічого не чув.

Зараз вціліло близько 60 "місячних дерев", їх пошуки все ще тривають, а в Британії їх може бути не менш 15 штук. Тому в Королівській астрономічній спільноті вирішили їх знайти. До того ж, буквально, просять британців "подивитися на задньому дворі", тому що "місячні дерева" можуть виявитися, де завгодно.

місячні дерева
Одне з посаджених "місячних дерев" у Філадельфії
Фото: Forest History Society
місячні дерева
Табличка біля сикомора, що виріс з "місячного насіння"
Фото: Forest History Society

У 2015 році на МКС відправили майже два кілограми різноманітних насінин. На орбіту їх доставив британський астронавт Тім Пік. Через рік їх повернули на Землю і роздали школярам, щоб з'ясувати, як невагомість і космічна радіація на них вплинула. Насіння проростали повільніше "земних", але були цілком життєздатні.