Земля рухається крізь уламки древньої наднової, — вчені

наднова зоря, Земля
Фото: сверхновая

Радіоактивний пил знайдений на дні океанів означає, що планета рухається через масивну хмару, залишену зіркою, що вибухнула.

Протягом останніх 33000 років космос засіяв Землю рідкісним ізотопом заліза, викованому у наднових зірок. Вже не вперше ізотоп, відомий як залізо-60, "забруднює" нашу планету. Але це сприяє зростанню кількості доказів того, що таке "забруднення" триває — ми все ще рухаємося через міжзоряну хмару пилу, яка могла виникнути від наднової зірки мільйони років тому, повідомляє Sciencealert.

Ізотоп залізо-60 був предметом декількох досліджень протягом багатьох років. Його період напіврозпаду становить 2,6 мільйона років, що означає, що він повністю розпадається через 15 мільйонів років — тому будь-які зразки, знайдені тут, на Землі, повинні бути занесеними звідкись ще, оскільки ніяке залізо-60 не могло вижити після утворення планети 4,6 мільярда років тому.

Такі зразки знайшов ядерний фізик Антон Валлнер з Австралійського національного університету, раніше датував відкладення на морському дні періодом між 2,6 млн — 6 млн років тому, припускаючи, що в цей час на нашу планету упали уламки наднової зірки.

Але є свіжіші докази наявності на Землі подібної зоряного пилу. Його знайшли в антарктичному снігу. Згідно з дослідженнями цей пил потрапив до нас за останні 20 років.

А кілька років тому вчені оголосили, що залізо-60 виявили в космосі навколо Землі. Ці дані базуються на інформації, яку за 17 років роботи зібрав космічний апарату НАСА Advanced Composition Explorer.

У 2020 році Валлнер виявив більше цього матеріалу в п'яти зразках глибоководних відкладень з двох місць, яким близько 33000 років. І кількість заліза-60 у зразках досить стабільна протягом всього періоду часу. Але насправді це відкриття ставить більше запитань, ніж дає відповідей.

Земля зараз рухається через область, звану Місцевою міжзоряною хмарою, що складається з газу, пилу і плазми.

Якщо ця хмара утворилася вибухаючими зірками, то розумно припустити, що вона обсипає Землю дуже слабким дощем із заліза-60.

Це те, на що натякає відкриття в Антарктиці, і це те, що Валлнер і його команда намагалися підтвердити, досліджуючи океанічні відкладення.

Але якщо Місцева Міжзоряна Хмара є джерелом заліза-60, повинно було статися різке збільшення, коли Сонячна система увійшла в хмару, що, згідно з даними вчених, імовірно, відбулося протягом останніх 33000 років. Принаймні, найстаріший зразок повинен був мати значно нижчі рівні заліза-60, але цього не сталося.

Можливо, зазначають дослідники, Місцева Міжзоряна Хмара і уламки наднової збігаються, але не схожі за складом з уламками, які залишилися у міжзоряному середовищі від наднових, що з'явилися мільйони років тому. Це говорить про те, що Місцева Міжзоряна Хмара не є слабким залишком наднової.

"Залізо-60 могло з'явитися в результаті вибуху навіть більш старих наднових, і те, що ми вимірюємо — це свого роду відлуння", — говорить Валлнер.

Дослідники зазначають, що кращий спосіб дізнатися це — пошукати більше заліза-60, яке покриває часовий проміжок між 40 000 років тому і приблизно мільйон років тому.

Якщо вміст заліза-60 буде рости далі у часі, це може вказувати на наявність древніх наднових.

Недавнє збільшення кількості речовини дозволяє припустити, що Місцева Міжзоряна Хмара є джерелом заліза-60.