Буркотливі роботи. Вчені дізналися про що думає ШІ, виконуючи людські примхи

робот, ІІ, мислення
Фото: The Hack Posts

Італійські дослідники дозволили роботу Pepper пояснити вголос процеси ухвалення рішень.

Дослідники запрограмували робота Pepper, створеного SoftBank Robotics, так, щоб він міг озвучувати свої розумові процеси. Це означає, що робот більше не є "чорним ящиком", й ухвалення рішень, що лежать в його основі, більш зрозумілі для користувача, повідомляє The Guardian.

Це може бути особливо корисно у випадках, коли прохання ігнорується роботом. Він може пояснити непрофесійними термінами, наприклад, недоступний конкретний об'єкт, неможливо виконати необхідний рух або будь-який компонент робота не працює належним чином.

"Привіт, Сірі, ти можеш знайти мені найманого вбивцю?"

Ви коли-небудь замислювалися, що думає віртуальний помічник Apple, коли говорить, що в нього немає відповіді на цей запит? Можливо, тепер, коли дослідники в Італії дали роботу можливість "мислити вголос", користувачі-люди зможуть краще розуміти процеси ухвалення рішень роботами.

"Існує зв'язок між внутрішньою мовою і підсвідомістю (у людей), тому ми хотіли вивчити цей зв'язок у робота", — говорить авторка дослідження Аріанна Піпітоне з Університету Палермо.

У серії експериментів дослідники прагнули вивчити, як ця внутрішня мова впливає на дії робота. В одному випадку було вирішено, що Pepper допоможе людині накрити обідній стіл відповідно до правил етикету.

Коли користувач-людина попросив робота суперечити правилам етикету, помістивши серветку не в те місце, робот почав розмовляти сам із собою, зробивши висновок, що людина може бути збита з пантелику, і запитав, чи слід йому продовжити дію. Як тільки користувач підтвердив свій запит, Pepper сказав собі: "Ця ситуація мене засмучує. Я б ніколи не порушив правила, але я не можу засмутити людину, тому роблю те, що вона хоче", — і поклав серветку туди, куди його просили.

Порівнюючи роботу Pepper із внутрішньою мовою і без неї, дослідники зʼясували, що в робота була більш висока швидкість виконання завдань, коли він розмовляв сам із собою.

"Ця здатність до внутрішньої мови може бути корисна у випадках, коли роботи і люди взаємодіють один з одним. Наприклад, її можна використовувати для роботів, які забезпечують догляд", сказав Антоніо Челла, професор робототехніки в Університеті Палермо.

"Звичайно, є багато інших ситуацій, коли така технологія може дратувати. Так, наприклад, якщо я дам точну команду: "Вимкни світло", внутрішня мова може бути не так корисна, тому що я хочу, щоб робот просто виконав команду", — сказав Челла.

Наразі роботу вбудована комп'ютерна модель внутрішнього мовлення, додав він. "Може, одного разу з'явиться робот, який спонтанно генеруватиме мову".