Боги помруть, а світ охопить полум'я. Вікінги побудували човен у печері, щоб запобігти кінцеві світу

печера, Ісландія, вікінги, Рагнарок
Фото: Исландия пещера

Археологи знайшли в Ісландії печеру, звідки на думку вікінгів, повинен був початися Рагнарок.

У печері в Ісландії археологи знайшли залишки рідкісних артефактів з Близького Сходу. Печеру вікінги пов'язували з Рагнароком — кінцем світу, коли боги будуть мертві, а світ охопить полум'я. Про це повідомляє LiveScience.

Печера розташована біля вулкана, що вивергався майже 1100 років тому. Під час виверження вікінги тільки колонізували Ісландію.

"Наслідки цього виверження, ймовірно, були настільки масштабними, що змусили новоприбулих вікінгів задуматися про кінець світу", — вважає група дослідників.

Археологічні розкопки показали, що після того, як лава застигла, вікінги увійшли в печеру і побудували споруду у формі тури з каменів. Усередині цієї споруди вікінги спалювали кістки тварин, зокрема овець, кіз, коней, свиней в якості жертвопринесення. Можливо, це було зроблено для того, щоб запобігти Рагнароку.

Поруч з кам'яної турою археологи виявили 63 намистини, три з яких були привезені з Іраку, говорить головний куратор Музею антропології Хаффенреффера в Університеті Брауна Кевін Сміт.

Команда також знайшла поруч з кам'яним спорудженням залишки мінералу зі східної Туреччини, а також залишки аурипігменту. У той час цей мінерал використовувався для прикраси предметів, але дуже мало його примірників було знайдено в Скандинавії.

Історичні записи показують, що вікінги пов'язували печеру з вогняним велетнем Суртом, який у підсумку став причиною серії подій, що призвели до Рагнароку. Згідно міфології, світ закінчиться, коли Сурт вб'є останнього з богів у битві, а потім спалить світ у полум'ї.

Імовірно, вікінги залишали такі рідкісні речі в печері, щоб заспокоїти Сурта. За іншою версією, підношення повинні були надати більше сил богу Фрейру, який боровся з Суртом.

Люди в Ісландії звернулися в християнство близько 1 тис. років тому і незабаром після цього перестали приносити підношення в печеру. Останні об'єкти, поміщені в кам'яний човен, включали набір ваг і гир, з яких деякі були у вигляді християнського хреста.

Однак навіть коли ісландці прийняли християнство, вони все ще пов'язували печеру з кінцем світу. Згідно з однією ісландською легендою, саме з печери з'явиться Сатана в Судний день.