Учені розповіли, як правильно розрахувати вік собак у "людських роках"

вік собак, собаки
Фото: Instagram harlowandsage

Дослідники вважають, що традиція вважати, що кожен прожитий рік собаки дорівнює семи людським — безнадійно застаріла

Британські вчені спробували розрахувати, наскільки старим порівняно з людиною буде собака в тому чи іншому віці. І тепер стверджують, що стара приказка, яка говорить, що "один собачий рік дорівнює семи людським" — неправильна. Собаки дозрівають швидше за людей, але їхній вік залежить від розміру і породи. Про це пише Frontiers in Veterinary Science.

Широко поширена думка, що вік собаки, якій десять років, приблизно відповідає людським 70 рокам. Цей коефіцієнт перерахунку в незапам'ятні часи, мабуть, народився так: передбачувану тривалість життя людини (приблизно 77 років) розділили на очікувану тривалість життя собаки (близько 11 років).

Однак вчені з Ноттінгемського університету вважають, що вік собаки залежить від його когнітивних і поведінкових особливостей, а також від її породи. Тому ділити розвиток собаки на етапи логічніше, ніж присвоювати цифри віку.

Собака є молодим і досягає статевої зрілості у віці одного року, як 15-річний чоловік. Але до двох років він вже стає абсолютно дорослим, як 25-річний чоловік, до семи років собака вже вважається "зрілим", а до 12 і старше — літнім.

Доктор Наомі Харві стверджує, що мозок собаки розвивається, поки йому не виповниться близько семи років, потім його уважність починає знижуватися. Однак з часом швидкість старіння у собак, порівняно з людьми, сповільнюється. До 12 років собаки починають частіше хворіти і страждати від провалів пам'яті, як люди з деменцією. Тому за аналогією з людським віком, до 14 років собаці буде приблизно 70 років.

Що стосується порід, то домашні собаки живуть у середньому до 12 років, але це залежить від породи. Наприклад, середня тривалість життя німецького дога становить усього шість років.

німецький дог, собака, собаки
Німецькі доги
Фото: Instagram 4ladydanes

Однак, хоча їхнє здоров'я погіршується швидше, ніж в інших порід, їхній мозок і поведінка відповідають загальним показникам усіх собак будь-яких порід.

"Не можна сказати, що вони старіють швидше, вони просто вмирають молодими", — зазначає доктор.

Також учені раніше з'ясували, що собаки невеликих розмірів у середньому живуть довше за своїх більших родичів. За словами провідного дослідника Корнелії Краус, біолога-еволюціоніста з Геттінгенського університету в Німеччині, великі собаки старіють у прискореному темпі, а "їхнє життя, здається, протікає більш стрімко".

Причина цього досі невідома, хоча Краус передбачає, що існує кілька причин цього: цуценята великих порід виростають швидше, а це може призвести до більш високої ймовірності аномального росту клітин і смерті від раку.