Виявлена перша в історії давньоєгипетська мумія вагітної жінки

давньоєгипетська мумія, варшава, дослідження
Фото: Warsaw Mummy Project | Мумія молодої єгиптянки перед скануванням

Мумія була знайдена у Фівах, з XIX століття зберігалася в Національному музеї у Варшаві та була ретельно досліджена тільки зараз.

Несподіване відкриття зробили експерти польської академії наук, працюючи в рамках проекту зі сканування всіх давньоєгипетських мумій у місцевих музеях. З'ясувалося, що мумія 20-річної жінки, яка зберігалася з 1917 року в Національному музеї у Варшаві, була забальзамована з плодом всередині. Про це пише Nauka w Polsce.

Це перший випадок у світі, коли було зроблено подібне відкриття. Мумія з варшавського музею була знайдена в 1800-х рр. у Королівських гробницях у Фівах. Вона належить молодій жінці, яка померла у 20 років понад 2000 років тому, коли Клеопатра була царицею, а Фіви — вельми жвавим мегаполісом.

давньоєгипетська мумія, варшава, дослідження
Сканування мумії молодої єгиптянки
давньоєгипетська мумія, варшава, дослідження
Саркофаг з мумією молодої єгиптянки

Тіло молодої жінки було загорнуте в дорогу тканину і поховане з амулетами, які зображують чотирьох синів бога Гора. Це і місце її поховання дало вченим привід припустити, що вона належала до місцевої еліти. Раніше вважалося, що мумія належить чоловікові, священику на імʼя Хор-Дехуті, проте ретельне дослідження це спростувало.

При скануванні з'ясувалося, що померла жінка була вагітною. Термін становив від 26 до 30 тижнів. Це відкриття викликає кілька запитань, пов'язаних зі статусом ненародженої дитини в Стародавньому Єгипті. Автор дослідження, доктор Войцех Ейсмонд передбачає, що плід не витягли перед бальзамуванням, тому що він не встиг народитися й отримати ім'я, необхідне для подорожі в загробне життя, а зі смертю його матері це стало неможливо, тому бальзамувальники залишили все, як було.

давньоєгипетська мумія, варшава, дослідження
Відскановані саркофаг і мумія молодої єгиптянки
давньоєгипетська мумія, варшава, дослідження
Ненароджена дитина, виявлена в ході сканування

При цьому інші внутрішні органи жінки були видалені і забальзамовані окремо, відповідно до звичаїв того часу.

Це відкриття також проливає світло на невивчений аспект стародавнього світу: єгипетські похоронні звичаї і тлумачення вагітності в контексті давньоєгипетської релігії.

"Для єгиптологів це приголомшливе відкриття, тому що ми мало знаємо про те, який статус мали вагітні жінки і як розглядався статус ненародженої дитини в Стародавньому Єгипті", — зазначає доктор Ейсмонд.

давньоєгипетська мумія, варшава, дослідження
Сканування давньоєгипетських мумій у Варшаві
Фото: Warsaw Mummy Project

Усього під час проекту зі сканування всіх мумій, котрі перебувають у польських музеях, буде відскановано 42 мумії, включаючи останки крокодила, барана і кота.