Факт або вигадка: чи зникне риба з океанів до 2048 року?

вилов риби
Фото: Sea Shepherd

Автори документального фільму «Морське піратство» заявили: через рибну ловлю вся риба в морі зникне.

Документальний фільм Netflix «Морське піратство», прем'єра якого відбулася в березні 2021 року викликав багато суперечок із моменту його виходу, оскільки автори показують темну сторону рибальської індустрії. Одна із заяв, зроблених у фільмі, свідчить, що через рибну ловлю вся риба в морі зникне до 2048 року, повідомляє Sciencealert

Щоб перевірити цей факт, були опитані 8 експертів у галузі наук про риб, морських наук та екології. Їм поставили одне запитання: чи спорожніють океани до 2048 року? Сім із восьми експертів відповіли "вкрай малоймовірно".

Звідки з'явилася версія 2048 року?

Алі Табризи, режисер "Морського піратства" говорить у фільмі, що "якщо нинішні тенденції в галузі рибальства збережуться, до 2048 року ми побачимо практично порожні океани". Це твердження з'явилося в багатьох статтях і блогах із моменту його появи в 2006 році, але звідки воно взялося?

Вчений Борис Ворм і його колеги в 2006 році опублікували наукову статтю, в якій розглядається скорочення морських популяцій і видів. Вони зʼясували, що втрата морського біорізноманіття чинить серйозний вплив на екосистему.

В одному реченні вони також сказали, що "поточна тенденція викликає серйозну заклопотаність, оскільки вона прогнозує глобальне зникнення всіх таксонів, що виловлюються прямо зараз, до середини 21 століття".

Чому прогноз на 2048 рік неточний?

"Визначення авторами терміна "колапс" засновані на даних про улови, але вони не обов'язково відображають чисельність популяцій риб", — говорить доктор Майкл Мельничук, експерт із наук про риб із Вашингтонського університету.

Він також вказує, що метод, використаний авторами для екстраполяції даних у майбутнє, був нереалістичним.

"Через три роки після першої публікації Ворм і його колеги в новій статті вказали, що багато рибних запасів відновлюються у всьому світі", — говорить доктор Роберт Стенек, експерт з океанографії з Університету штату Мен.

Також було безліч наукових публікацій, що різко критикують пророкування на 2048 рік через причини, зазначені доктором Мельничуком, але, на жаль, це передбачення залишилося незмінним.

Доктор Мельничук підкреслює останню причину неточності прогнозу на 2048 рік, адже прогноз "передбачає, що наші руки зв'язані й ці тенденції триватимуть нескінченно".

Чи має значення, що в «Морському піратстві» є неточності?

Передбачення авторів фільму про те, що риба в океанах зникне до 2048 року спростовувалися більше 10 років. Подібні суперечливі твердження були зроблені протягом усього фільму, щоб розкрити темну сторону рибальської індустрії та припустити, що єдиний спосіб врятувати океани — це повністю припинити рибну ловлю.

Деякі експерти вважають, що такий надмірно негативний образ рибної промисловості може принести океанам більше шкоди, ніж користі.

"Те, як у фільмі використовувалися дані з наукових статей, це хороший приклад сумнівної дослідницької практики: вибиралися певні дані, була невиправдана і непрозора екстраполяція даних за межі дослідження", — говорить доктор Алек Крісті, експерт у галузі морської біології з Кембриджського університету.

Доктор Голден Гарріс, експерт з Університету Флориди, додає, що фільм не враховує деякі досягнення в галузі рибного господарства.

"Це зручно, не враховувати багато-багато історій успіху доброго врядування, керованого наукою і суспільством, що забезпечує екстремістський погляд на проблему", — говорить Гарріс.

"Я також особисто знаю деяких зі співрозмовників у фільмі, які все своє життя працювали над охороною океану й не заслуговують того негативного світла, в якому їх показали. Прогрес досягається не так".

Однак не всі експерти погодилися з тим, що неточності фільму означають, що він приносить більше шкоди, ніж користі. Доктор Саймон Аллен, експерт у галузі морських наук із Брістольського університету, зазначає, що "зрештою, любите ви фільм або ненавидите, «Морське піратсво» породило чутки і люди почали ставити питання".

Надмірний вилов риби — це проблема?

Усі експерти погодилися з одним твердженням фільму: надмірний вилов риби — це серйозна проблема.

"Вчора 1/3 світових рибних запасів, ймовірно, або вже виловили, або вони зникли. Це, безумовно, проблема, яка заслуговує загальної уваги", — говорить доктор Гарріс.

"Ми всі згодні з тим, що його посил про шкоду промислового рибальства є дуже важливим, але ми повинні надавати факти, а не вигадки і нам потрібно досягти консенсусу й використовувати аргументи, щоб переконати людей щось змінювати", — підсумовує про фільм доктор Крісті.

Висновок

Малоймовірно, що океани спорожніють до 2048 році. Хоча експерти розходяться в думках щодо ефективності документального фільму для захисту океанів, але всі вони згодні з тим, що надмірний вилов риби є серйозною проблемою.