Старше за Стоунхендж: у Саудівській Аравії знайшли найдавніше ритуальне місце на Землі

мустатіли, Саудівська Аравія, місце жертвопринесення
Фото: AAKSA and Royal Commission for AIU | Дослідники з вертольота виявили понад тисячу таких прямокутників

Мустатіли, як припускають учені, використовувалися для ритуального жертвопринесення рогатої худоби невідомому богу.

Археологи з Університету Західної Австралії в Перті, які вивчають мустатіли, двори з блоків пісковика, розкидані по північному заходу Саудівської Аравії, обстежуючи територію над Ал-Улой і Хайбаром із вертольота, виявили понад 1000 кам'яних пам'яток. На їхню думку, вони можуть представляти найстаріше відоме ритуальне місце на Землі, пише New Scientist.

Дослідники відзначають, що таємничі споруди, які старіші навіть за єгипетські піраміди, 7000 років тому використовувалися для принесення корів, кіз й овець у жертву "невідомому" богу в епоху неоліту.

мустатіли, Стоунхендж, Саудівська Аравія
Мустатіли виявилися на 2,5 тис. Років старше, ніж Стоунхендж
Фото: University of Cambridge

Мустатіли, названі на честь арабського слова "прямокутник", були вперше виявлені в 1970-х роках, проте тоді не викликали особливого наукового інтересу. Зазвичай мустатіл мав довгі стіни навколо центрального двору, зі входом на одному кінці і майданчиком зі щебеню, або "головою", на іншому. Вони також можуть включати вертикальний камінь у центральній камері.

Деякі входи були завалені уламками, що дозволяє припустити, що у якийсь момент споруди були покинуті.

Ранні дослідження припускали, що ці конструкції використовувалися в якості загонів для худоби, але стінки мустатілів були занадто низькими, щоб утримувати у них тварин. Тому вчені прийшли до висновку, що ці дивні дворики використовувалися для релігійних обрядів.

Фрагменти рогів і черепів корів, овець, кіз та газелей, знайдені на одному з мустатілів, лише зміцнили таку думку наукового суспільства.

У своєму звіті група дослідників під керівництвом Х'ю Томаса підкреслила, що недавні розкопки виявили найдавніші свідчення культу великої рогатої худоби на Аравійському півострові: наскельні малюнки того ж часу зображували сцени як випасу худоби, так і полювання.

мустатіли, Саудівська Аравія
Місце виявлення мустатілів
Фото: University of Cambridge

"Таким чином, мустатіли є одними з найбільш ранніх кам'яних пам'яток в Аравії і в усьому світі однією з найстаріших традицій монументального будівництва, які були ідентифіковані", – зазначили вчені.

За допомогою радіовуглецевого датування черепів Томас і його колеги датували мустатіли між 5300 і 5000 роками до нашої ери, що передувало Стоунхенджу більш ніж на 2500 років.

Нагадаємо, в 2018 році вчені з допомогою лідара виявили в густих джунглях Гватемали 61 тисячу будівель древніх майя. Дослідникам вдалося ідентифікувати будинки, ритуальні споруди і піраміди, споруджені у період 650-800 рр н.е. Вони утворювали міста і села, об'єднані між собою мережею доріг. Несподіванкою для дослідників стало те, що міста були добре укріпленими для захисту від нападу.