У Британії під час будівництва залізниці виявили 3000 тіл

Робочі розкопують стародавнє поховання
Фото: HS2/PA

Археологи кажуть, що знахідки на давньому цвинтарі проллють світло на життя за часів норманського завоювання Британії.

Будівельники нової високошвидкісної залізниці HS2 планують розкопати 3000 тіл, виявлених на кладовищі в Бакінгемширі, яке розташоване на території будівництва залізничного полотна, повідомляє The Guardian

Археологи, які проводили розкопки на території старої церкви Святої Марії в Сток-Мандевілі, Бакінгемшир, яка була побудована незабаром після норманського завоювання в 1080 році, виявили стародавнє поховання. Кладовище Святої Марії використовувалося протягом 900 років, останнє поховання було зареєстровано в 1908 році.

Ця ексгумація не перша під час будівництва нової залізничної мережі. У 2017 році близько 60 000 тіл було витягнуто з колишнього кладовища на станції Юстон. Пізніше тіла були перепоховані на кладовищі Бруквуд у Сурреї.

Давня церква була відреставрована в 13, 14 і 17 століттях. Вона відігравала центральну роль для жителів і тому постійно покращувалася, аж до будівництва цегляної дзвіниці.

Стара церква була занедбана після побудови нової церкви ближче до центру селища в 1880-х роках. У 1966 році будівлю визнали настільки небезпечною, що для її знесення були покликані королівські інженери.

Територія біля церкви Святої Марії вважається унікальною, і команда з 40 археологів, які працюють там, сподівається, що розкопки допоможуть їм зрозуміти історію цього місця, як її використання і значення змінювалися з плином часу і що це означало для громади Сток-Мандевіль.

"Безпрецедентна археологічна програма HS2 йде повним ходом, і початок робіт у церкві Святої Марії дає археологам виняткову можливість пролити світло на те, на що було схоже життя населення Сток-Мандевіль протягом довгого часу. З усіма виявленими артефактами і людськими останками будуть працювати з гідністю, турботою і повагою, а наші відкриття будуть надані суспільству під час днів відкритих дверей і лекцій експертів", — говорить Хелен Васс, голова відділу спадщини HS2.

Археологічні розкопки на цьому місці розпочалися у 2018 році, у результаті чого були виявлені добре збережені стіни і структурні особливості церкви. У жовтні минулого року в HS2 повідомили, що були виявлені незвичайні написи на каменях, середньовічні графіті та інші відмітини, а тому виникли питання, що це — сонячний годинник чи чаклунські знаки.

Протягом наступних шести місяців група археологів з допомогою інженерів прибере залишки структури церкви і розкопає всі тіла на кладовищі.

Марк Кейр, член Партії зелених і давній противник будівництва HS2, сказав, що, поки проводилися розкопки біля церкви в Сток-Мандевілі, розкопки в інших місцях, що представляють потенційний інтерес археологів, не проводилися.

"У фермерському будинку в Херфілді, тільки нещодавно зведеному робочими HS2, не проводилися археологічні розкопки, оскільки не було дозволу, щоб і головний будинок, і господарські будівлі могли розкрити свої таємниці епохи королеви Єлизавети. У лісі Джонс-Хілл, який наразі вирубується, не було ніяких археологічних розкопок, незважаючи на те, що там знайшли ручну сокиру епохи неоліту серед безлічі більш простих кам'яних скребків та інструментів", — говорить він.

Марк Кейр додав, що HS2 викликає суперечки і невдоволення серед жителів тих місць, через які проходить високошвидкісна залізнична лінія. "Можливо, HS2 захоче провести ту ж роботу, що, як вони стверджують, проводять до витягнутих тіл, і тих, хто ще живий і злиться більше, ніж будь-коли".