Багато не буває. Вчені спростували число Данбара, що обмежує кількість друзів

мавпи
Фото: Johan Lind/N

Людина може збільшити число соціальних контактів, якщо потренується, вважають вчені.

Окрема людина може підтримувати стабільні соціальні відносини приблизно з 150 людьми. Це твердження, відоме як "число Данбара", вказує на те, що архітектура людського мозку встановлює верхню межу наших соціальних відносин. Нове дослідження Стокгольмського університету показує, що когнітивну межу розміру людської групи не можна встановити таким чином, повідомляє Phys.

Число Данбара назване на честь британського антрополога Робіна Данбара, який запропонував свою теорію у 1990-х роках. Число 150 засновано на екстраполяції співвідношення між відносним розміром неокортексу і розмірами груп у нелюдських приматів. Деякі емпіричні дослідження підтвердили це число, тоді як інші дослідження наводять різні цифри.

"Теоретична основа числа Данбара досить хитка. Мозок інших приматів не обробляє жодну інформацію точно так само, як людський мозок, і соціальність приматів в першу чергу пояснюється іншими факторами, крім мозку, такими як що вони їдять і хто їх хижаки. Крім того, у людей великі відмінності у розмірах соціальних зв'язків", — говорить Патрік Лінденфорс, доцент кафедри зоологічної екології Стокгольмського університету та Інституту досліджень майбутнього.

Коли шведські дослідники повторили аналіз Данбара з використанням сучасних статистичних методів і оновлених даних про мозок приматів, результати були одночасно набагато більшими і набагато нижчими 150.

Середній максимальний розмір групи часто опинявся менше ніж 150 осіб. Але головна проблема полягала у тому, що 95% довірчий проміжок для цих оцінок становив від 2 до 520 осіб.

"Неможливо зробити оцінку для людей з будь-якою точністю, використовуючи доступні методи і дані", — говорить Андреас Вартель, співавтор дослідження.

"Число Данбара" часто цитується і справило великий вплив на масову культуру, не в останню чергу після своєї появи у книзі Малкольма Гладуелла "Переломний момент". У 2007 році шведські ЗМІ повідомили, що податкове управління Швеції реорганізувало свої офіси, щоб не виходити за межі ліміту 150 осіб.

"Ця реорганізація була заснована на неявному, але, сподіваюся, ненавмисному припущенні, що у їхніх співробітників немає ні сім'ї, ні друзів поза роботою", — говорить Патрік Лінденфорс, і додає: "Я думаю, що число Данбара широко поширене, зокрема серед дослідників, оскільки його легко зрозуміти. Наша заява про те, що неможливо обчислити це число, не так цікава".

Такі ідеї, як число Данбара, висувають на перший план питання про радіус дії гена.

"Чи обмежені соціальні взаємодії людей генетично через вплив генів на архітектуру мозку? Нове дослідження культурної еволюції виявило важливість культурної спадковості, яка впливає на те, що люди роблять і як думають. Культура впливає на все, від розміру соціальних зв'язків до того, чи можемо ми грати в шахи або любимо ми ходити в походи. Так само, як хтось може навчитися запам'ятовувати величезну кількість десяткових знаків у числі пі, наш мозок можна тренувати, щоб мати більше соціальних контактів", — говорить Йохан Лінд, заступник директора Центру культурної еволюції Стокгольмського університету.

Число Данбара — обмеження на кількість постійних соціальних зв'язків, які людина може підтримувати. Підтримка таких зв'язків передбачає знання особливостей конкретного індивіда, зв'язок з яким необхідно підтримувати, його характеру, а також соціального стану, що вимагає наявності певних розумових здібностей і витрати значних інтелектуальних ресурсів.