Соцмережі — не привід для психічних розладів: Оксфордський інститут Інтернету провів дослідження

інтернет-залежність, гаджети, соцмережі, діти
Фото: unsplash.com

Вчені запевняють, що між переглядом ТБ, використанням смарт-гаджетів, серфінгом у Мережі і депресією немає ніяких зв'язків.

Оксфордський інститут Інтернету провів масштабне дослідження. в якому взяли участь 430 тис. дітей віком від 10 до 15 років. В результаті, вчені не виявили, що використання мобільних пристроїв, Інтернету, соцмереж хоч якось впливає на виникнення або підвищення рівня депресії, прояв суїцидальних думок і схильностей, зміну поведінки.

Результати були опубліковані у виданні journals.sagepub.com.

Дослідження проводилося протягом багатьох років, у результаті чого вдалося встановити, що перегляд телевізора і спілкування в соцмережах, навпаки, допомагають подолати депресивний стан. Така позитивна картина сформувалася після того, як вчені поспостерігали за дітьми в період з 1991 по 2019 роки.

Дослідники зафіксували невелике зростання емоційних проблем у чутливих дітей, які активно і регулярно користувалися соціальними мережами. Вони вважають, що, спілкуючись в онлайні, такі діти ще глибше занурюються у віртуальний світ, втрачаючи навички спілкування у світі реальному. У пошуках друзів, які можуть надати підтримку, такі діти все більше часу проводять з гаджетами в руках, бо не бачать іншого шляху і можливостей для самореалізації і налагодження зв'язків з однолітками. Вчені з Ланкастерського університету (Великобританія) і Бамбергського університету (Німеччина) проводили аналогічні тести і теж виявили зв'язок між підвищенням рівня стресу і використанням соцмереж.

А взаємозв'язку та її зростання між суїцидальними ідеями/поведінкою і соцмережами або телебаченням виявлено не було. За словами професора Ендрю Пшибильски, одного із співавторів дослідження, визначити різницю між впливом соціальних мереж на психічне здоров'я протягом 2010 — 2019 рр. не вдалося.

Учасники експерименту, якими були підлітки з США і Великобританії, оцінювали свої почуття, повідомляли про тривалість часу, проведеному в соціальних мережах або про час користування гаджетами. Загалом, відповіді на питання не показали нерозривний зв'язок між використанням технологій і проблемами психічного здоров'я, а також, що технології з часом стали більш шкідливими.

Вчені дійшли висновку, що технології менше впливають на психіку, ніж раніше і що асоціювати їх з депресією не варто. Але водночас існує інтернет-залежність, про що не варто забувати. Медики пропонують регулярно проводити діджитал-детокс, відвідувати спеціальні курси групової терапії.

Раніше ми повідомляли про те, що вчені перетворили звичайні аркуші в гаджети.