Вчені розповіли, чому кішки так сильно люблять сидіти в коробках

кіт, коробка, замкнутий простір, фото
Фото: Peter Hasselbom/flickr

Результати дослідження показали, що вся справа полягає в їх зорові та почутті безпеки.

Наші пухнасті друзі, безумовно, вражають своїм розумом — вони можуть приносити речі, відкривати двері, долати перешкоди і навіть розуміти наші команди, але іноді вони дивують своєю безглуздістю, пише Science Alert.

Будь-який власник кішок знайомий з їх примхами, такими як нескінченна радість від збивання речей зі столів і вроджена любов до сидіння у замкнутих просторах. Останнє може застосовуватися, навіть якщо цей простір являє собою простий двовимірний контур квадрата на підлозі.

У цивільному науковому дослідженні, опублікованому в журналі Applied Animal Behaviour Science, експерти вивчали бажання кішок сидіти у замкнутих просторах, щоб перевірити, як їх невеликий розум сприймає візуальну ілюзію.

У ролі зорової ілюзії був використаний квадрат Каніза — чотири фігури, схожі на Пакмана, розміщені так, ніби вони утворюють чотири кути квадрата, спонукаючи глядача сприймати квадрат, якого насправді немає.

Такі ілюзії виникають, коли наш мозок підбирає візуальну інформацію навколо упереджень, імовірно, щоб заповнити відсутні дані. Вони дуже важливі в природі для виділення хижих або харчових форм, прихованих листям.

кіт, квадрати, візуальні ілюзії, фото
Фото: Smith et al., Applied Animal Behaviour Science 2021

Когнітивний етолог Габріелла Сміт з Міського університету Нью-Йорка та її колеги найняли людей, щоб встановити для котів предмети на підлозі. Після чого домашні улюбленці повинні були вибрати якийсь один з них. Серед об'єктів були заклеєний квадрат, візуальна ілюзія квадрата і ті ж елементи, що і візуальна ілюзія, але не розташовані так, щоб утворився квадрат (контрольний варіант).

Власники тварин повинні були знімати реакцію кішок в контрольованих умовах, щоб не вплинути на їх вибір (зокрема і в сонцезахисних окулярах). У той час як спочатку було зареєстровано понад 500 домашніх котів, остаточна кількість кішок, яким вдалося завершити всі необхідні випробування, скоротилася до 30.

"Коти в цьому дослідженні стояли або сиділи в квадраті Каніза і у заклеєному квадраті частіше, ніж в контрольному варіанті, що виявляє сприйнятливість до ілюзорних контурів і підтримує нашу гіпотезу про те, що кішки відносяться до ілюзорного квадрату так само, як до реального. Однак не всі кішки такі передбачувані", — зазначили вчені.

Дослідники зазначають, що результати дослідження були обмежені невеликим кінцевим розміром вибірки, але їх робота доповнює попередні вивчення, які показали, що кішки реагують на візуальні ілюзії контурів. Крім того, це перший раз, коли експеримент був перевірений на кішках у знайомому їм середовищі.

Це може бути важливою деталлю, оскільки коти зазвичай ненавидять перебувати в нових умовах, наприклад, в лабораторії, тому вони з більшою ймовірністю демонструватимуть свою природну поведінку вдома.

Розуміння того, як тварини сприймають подібні візуальні ілюзії, може допомогти вченим порівняти котяче бачення у різних видів. Однак для детальніших даних потрібні додаткові дослідження. Сміт і її команда пропонують використовувати тривимірні квадрати Каніза для подальшого вивчення цього питання.

Дослідження показали, що сидіння в ящиках може знизити стрес у кішок, тому було б не складно припустити, що коти просто відчувають себе комфортніше у закритому приміщенні.

"Їх зір побудований на відстані та швидкості. І зблизька вони практично сліпі. Швидше за все їм здається ніби вони знаходяться "у чомусь"... ніби лежать в картонному лотку з консервами. Ця віртуальна коробка може дати якесь почуття безпеки і психосоматичного комфорту", — розповіли експерти.

Також важливо зазначити, що коробки люблять не тільки маленькі кішки, але і великі.

"Дослідження когнітивних здібностей кішок у порівнянні з домашніми собаками практично відсутні, і хоча причина цього неясна, використання громадянської науки в якості попередника лабораторних досліджень могло б значно допомогти подолати цей розрив", — підсумували фахівці.