Тисячі гібридів. У США випустили перших генетично модифікованих комарів

Комар
Фото: 24 канал

Модифіковані комахи повинні придушити розвиток популяцій комарів-переносників страшних хвороб.

Біотехнологічна фірма Oxitec випустила на острів Флорида-Кіс своїх генетично модифікованих комарів з метою придушення популяцій комарів-переносників хвороб у цьому регіоні. Це перший випадок випуску генетично модифікованих комарів в США, повідомляє Sciencealert

Oxitec раніше випустила своїх модифікованих комарів Aedes aegypti в Бразилії, на Кайманових островах, Панамі і Малайзії, і через це місцеві популяції A.aegypti скоротилися як мінімум на 90 відсотків.

A.aegypti можуть переносити такі хвороби, як вірус Зіка, лихоманку денге, Чікунгунью і жовту лихоманку, а випуск модифікованих комарів дає можливість контролювати популяцію без використання пестицидів.

Всі модифіковані комарі чоловічої статі. Вони створені, щоб при спарюванні з самками звичайних комарів у дикій природі передавати смертельний ген їх потомству.

Хоча ген не впливає на виживання самців, він заважає потомству самок виробляти необхідний білок і, таким чином, змушує їх вмирати до досягнення зрілості.

Тільки самки комарів кусають людей, тому модифіковані комарі та їх уцілілі нащадки чоловічої статі не можуть передавати хвороби людині.

Комарі A. aegypti становлять близько 4 відсотків всіх комарів на Флорида-Кіс, але викликають більшість хвороб, які переносяться комарами, які передаються людям в цьому районі.

Управління по боротьбі з комарами Флорида-Кіс зазвичай витрачає 1 мільйон доларів на рік на боротьбу зі шкідниками, вдаючись до таких дорогих заходів, як розпилення інсектицидів.

Випуск сотень мільйонів генетично модифікованих комарів може бути менш витратним і ефективнішим способом боротьби з огляду на той факт, що з часом комарі виробляють імунітет до пестицидів.

В кінці квітня компанія Oxitec розмістила ящики з комариними яйцями в шести місцях в Каджая-Кі, Рамрод-Кі і Вака-Кі. Протягом наступних 12 тижнів з них має з'явитися близько 12 000 самців комарів.

Це буде перший випробувальний етап, щоб отримати необхідні дані, перед випуском майже 20 мільйонів модифікованих комарів до кінця року.

Компанія буде відловлювати комарів протягом усього випробування, щоб зрозуміти, як далеко комахи віддаляються від своїх скриньок, як довго вони живуть і чи справді самки комарів отримують смертельний ген і вмирають. Щоб спростити відстеження модифікованих комарів, Oxitec впровадила ген, який змушує комарів світитися певним кольором.

Випробування викликає сильну протидію з боку деяких жителів Флорида-Кіс, а також Центру безпеки харчових продуктів та Екологічної коаліції Флорида-Кіс.

Щоб ящики з комарами не знищили, Oxitec розмістила їх на приватній території і не розкрила громадськості їх точне місцезнаходження.

"Коли з'являється щось нове і революційне, багато людей відразу ж кажуть "почекай", — говорить Ентоні Джеймс, молекулярний біолог, що спеціалізується на модифікованих комарах з Каліфорнійського університету в Ірвіні.

"Той факт, що Oxitec вдалося провести випробування у Сполучених Штатах — це вже великий успіх".

Головне питання у тому, чи спричинять генетично модифіковані комарі ненавмисний вплив на місцевих комарів, тварин або екосистему загалом.

Після того, як Oxitec випустила генетично модифікованих комарів в Бразилії, гени комах поширилися в місцевих популяціях комарів, натякаючи на те, що смертельний ген не зміг вбити потомство жіночої статі, перш ніж вони змогли злучитися.

Згідно з дослідженням 2019 року їхнє гібридне потомство не несло смертельного гена, а замість цього несло гени з вихідних кубинських і мексиканських популяцій комарів, вперше використаних для створення генетично модифікованих комарів.

Поки неясно, чи змогли ці нові гени змінити біологію комарів і якщо змогли, то як.

Молекулярний біолог Наталі Кофлер, засновниця Editing Nature, організації, яка виступає за відповідальне використання редагування генів, каже, що сподівається, що випробування Oxitec буде "прозорим і таким, щоб суспільство могло краще зрозуміти ситуацію загалом", і що отримані дані дадуть уявлення про тому, як комахи можуть вплинути на місцеві види та екосистеми.