IBM створила мікрочіпи, які можуть вміститися в людській ДНК (відео)

IBM, чіпи, транзистори, нанотехнології
Фото: IBM

Нові 2-нанометрові чіпи можуть підвищити продуктивність смартфонів на 45% і при цьому знизити споживання енергії на 75%.

Нещодавно компанія IBM представила нові напівпровідникові мікросхеми з найменшими транзисторами з коли-небудь створених. Нова 2-нанометровій (нм) технологія дозволила вмістити 50 мільярдів транзисторів у мікросхему розміром з ніготь.

Про це повідомляється на офіційному ресурсі виробника newsroom.ibm.com.

Поточний галузевий стандарт — це чіпи з 7-нм транзисторами, а деякі високопродуктивні споживчі пристрої, такі як процесори Apple M1, починають переходити на 5-нанометрові. А експериментальні чіпи зменшили до 2,5 нм.

IBM, чіп, транзистор, нанотехнології
Наночіпи від IBM

Нові чіпи IBM оснащені транзисторами, мають ширину всього 2 нм, тобто вони вужчі за нитку людської ДНК. Ці крихітні транзистори можна втиснути в мікросхему у ще більшій кількості, ніж будь-коли раніше, що підвищить обчислювальну потужність і енергоефективність пристрою. Компанія стверджує, що порівняно з поточними 7-нанометровими чіпами нові 2-нанометрові чіпи можуть підвищити продуктивність на 45% і при цьому знизити споживання енергії на 75%.

В IBM заявляють, що дана технологія може підвищити продуктивність будь-якого типу пристроїв — від побутової електроніки до розпізнавання об'єктів ШІ і часу реакції автономних транспортних засобів. А економія енергії, яку вона забезпечує, допоможе зменшити вуглецевий слід центрів обробки даних, а також створити акумулятори для смартфонів, здатні тримати заряд протягом чотирьох днів.

Нові чіпи IBM оснащені транзисторами, ширина яких становить всього 2 нм

Транзистори часто використовуються для визначення технічного прогресу — закон Мура свідчить, що кількість транзисторів на кристалі буде подвоюватися кожні два роки. Однак пройшло майже чотири роки відтоді, як IBM представила свої 5-нанометрові чіпи з 30 мільярдами транзисторів. Якщо діяти за законом Мура компанія злегка недотягнула, розмістивши замість 60 мільярдів 50 мільярдів транзисторів. Але все одно — це прогрес.

IBM, транзистори, ДНК
Транзистори від IBM, які можна вмістити в нашій ДНК

І все ж, ми не повинні применшувати значення нової розробки — 2 нанометри — це справжній інженерний подвиг. Ще у 2019 році інженери побоювалися, що технології не дозволять їм досягти значного прогресу при розмірі менше 3 нм. Дослідження, проведені багатьма компаніями за останні кілька років, розвіяли ці побоювання.

Цілком імовірно, що ми не побачимо ці 2-нанометрові чіпи у споживчій електроніці до 2023 року, тому поки залишається користуватися перевагами 5-нанометрових процесорів.

Раніше ми повідомляли про те, що вчені створили транзистор, який можна розчинити у воді і повітрі. Їм вдалося цього досягти завдяки експериментам з наноцеллюлозою.