Маленькі злюки. Вчені розповіли, чому собаки проявляють агресію

Джек-рассел-тер'єр, собака, агресія, фото
Фото: PDSA

Експерти відзначили, що розведення грає в цьому другорядну роль, а також виділили найагресивніші і спокійні породи.

У своєму новому дослідженні вчені, вивчаючи породистих собак, їх розмір, породу, стать, вік і вплив навколишнього середовища, виявили фактори, які роблять наших чотириногих друзів більш агресивними, пише IFLS.

Між іншим, отримані дані свідчать про те, що ми, можливо, боїмося не тих видів. Безумовно розведення грає певну роль, проте при визначенні того, чи представляє собака небезпеку, воно не є найважливішим фактором.

Вчені на чолі з Ханнес Лохі з Гельсінського університету провели дослідження за участю близько 9000 домашніх тварин (більше 20 порід). Так вони з'ясовували, які аспекти характеру собак впливають на ймовірність прояву агресивної поведінки по відношенню до людей.

Опубліковане в Scientific Reports дослідження стверджує, що відповіді власників є точним способом вимірювання агресії, однак деякі господарі собак можуть з більшим небажанням визнавати погану поведінку своїх улюбленців, ніж інші.

Зокрема це стосується тих, хто тримає породи, які вважаються найнебезпечнішими. Вони просто можуть не захотіти визнати, що їх собака відповідає популярному стереотипу.

Однак, якщо припустити, що набір даних Лохі є точним, можна виявити деякі досить чіткі закономірності. По-перше, агресивність зростає з віком. По-друге, самці на 72% частіше проявляють агресію, ніж самки.

Фактори навколишнього середовища також мають значення. Перша собака власника зазвичай частіше агресивна, ніж наступні. Це вказує на те, що навички поводження з твариною з часом поліпшуються.

Також свою роль відіграє комплекс Наполеона, який характеризується надмірно агресивною манерою поведінки, що імовірно є компенсацією нестачі росту. У статті йдеться про те, що маленькі собаки на 49% частіше агресивні, ніж великі, і на 38% частіше, ніж собаки середнього розміру. Різниця між великими і середніми тваринами не була статистично значущою.

Можливо, це пояснюється тим, що у маленьких собак просто більше причин для страху. Лохі виявив, що почуття страху тварини є найкращим предиктором того, чи буде воно проявляти агресію до людей.

"Однією з потенційних причин цього може бути біль, спричинений захворюванням. Порушення органів чуття може ускладнити виявлення людей, які наближаються, тому реакція собак на раптові ситуації найчастіше стає агресивною", — відзначає один з авторів дослідження Салла Міккола.

Результати, що стосуються порід, були набагато менш однозначними. Попередні дослідження показали, що чихуахуа і джек-рассел-тер'єр проявляли особливу агресивність. Однак Лохі зазначає, що якщо взяти до уваги їх розмір тіла, вони насправді виявляються більш спокійними, ніж більшість інших собак.

У цьому дослідженні перше місце в рейтингу агресивних порід зайняли колі довгошерсті, мініатюрні пуделі і карликові шнауцери. А ось лабрадори і золотисті ретривери навпаки виділилися найнижчою агресією, ніж інші породи.

Стаффордширскі бультер'єри, яких деякі країни вважають настільки небезпечними, що наклали певні обмеження в їх утриманні, насправді зайняли показники по агресивності нижче середнього. Проте, якщо вони вирішать напасти, то можуть бути особливо небезпечними, про що краще не варто забувати.

Автори дослідження відзначають, що при виборі собаки людям варто більш детально вивчати особливості породи і її історію. Недосвідченому власнику краще заводити доброзичливу собаку, з якою буде легко знайти спільну мову.