Як у фільмі "Армагеддон". Вчені з'ясували, чи зможуть люди збити астероїд Судного дня

астероїд, Земля, астероїдна загроза
Фото: астероид апокалипсис

Експерти з NASA та інших агентств змоделювали ситуацію, в якій до Землі летить гігантський космічний об'єкт.

Експерти з NASA та інших космічних агентств з усього світу змоделювали гіпотетичний сценарій: загадковий астероїд виявлений за 60 млн км від Землі, і він через 6 місяців вріжеться в планету.

Вигадана ситуація була частиною планових навчань з моделювання астероїдної небезпеки, щоб навчити експертів реагувати на подібні ситуації, пише Science Alert.

Проведена симуляція дала жорстокий урок: якби астероїд був помічений всього за 6 місяців до зіткнення, ніхто не зміг би запобігти удар. Експерти визначили, що ніякі існуючі технології не зможуть запобігти зіткнення з астероїдом, враховуючи 6-місячне вікно. У людства немає космічного корабля, який зміг би дістатися до астероїда всього за 6 місяців і знищити його.

"Це те, що ми називаємо сценарієм короткострокового попередження. За задумом, це було дуже складне завдання", — говорить один з авторів моделювання з Центру вивчення навколоземних обʼєктів NASA Пол Чодас.

Насправді, для запобігання катастрофи вченим знадобилися б роки, а не місяці. За словами Чодаса, необхідно як мінімум, пʼять років. Астроном з Массачусетського технологічного інституту Річард Бінзель вважає, що на таке завдання знадобилося б як мінімум 10 років.

"Час — найцінніший товар, який можна побажати при зіткненні з реальною астероїдної загрозою", — говорить Бінзель.

У цей же час, більшість небезпечних космічних обʼєктів залишається невідомими, що знижує шанси на їх виявлення за необхідні 5-10 років до зіткнення. У 2005 році Конгрес США зажадав від NASA знайти і відстежити 90% всіх обʼєктів розміром 140 метрів або більше, які зближуються із Землею. При такому розмірі астероїди можуть стерти з лиця землі місто розміром з Нью-Йорк. Але на сьогодні NASA виявило лише близько 40% цих обʼєктів.

"Це означає, що зараз ми покладаємося на удачу, яка захистить нас від великих зіткнень з астероїдами. Але удача — це не план", — підкреслює Бінзель.

Знай свого ворога

У недавньому моделюванні NASA вчені-учасники не знали, наскільки великим був гіпотетичний астероїд за тиждень до зіткнення з ним.

"Ми не знали, чи був обʼєкт 35 метрів в ширину або 500 метрів. І це має велике значення", — говорить дослідник з Інституту планетології Сара Соннетт, яка брала участь у навчаннях.

35-метровий астероїд може вибухнути в атмосфері і викликати ударну хвилю по околицях. Астероїд довжиною 500 метрів може знищити місто, торкнувшись території розміром з Францію.

Таким чином, вченим життєво необхідно знати розмір астероїда, його орбіту навколо Сонця і матеріал, з якого він складається. Володіючи такою інформацією, експерти зможуть оцінити загрозу, яку представляє обʼєкт.

"Для того, щоб упізнати свого ворога, нам знадобиться час", — говорить Бінзель.

В ідеалі, за словами Соннетт, вчені можуть вивчити небезпечний астероїд, коли він кілька разів пролетить повз Землю по своїй орбіті навколо Сонця, перш ніж наблизитися до планети. Спостереження за астероїдом, який проходять повз, може зайняти роки або навіть десятиліття.

Знищення загрози

В арсеналі планетарного захисту поки є три основні інструменти. Перший — відправити вибуховий пристрій до астероїда, щоб розбити його на дрібніші та менш небезпечні частини. Другий — за допомогою лазерів нагрівати і випарувати космічний уламок, щоб змінити його траєкторію. Третій — відправити космічний корабель, щоб він врізався в астероїд, змінивши його траєкторію.

NASA збирається протестувати останню стратегію. Агентство збирається відправити зонд восени 2022 року до астероїда Діморфос і цілеспрямовано врізатися в нього.

Але для реалізації будь-якого з трьох варіантів, за словами Чодаса, потрібні роки.

"Як правило, це тривалий, багаторічний процес від ідеї до наявності космічного корабля на ракеті-носії, не кажучи вже про те, що якийсь час знадобиться на сам політ до астероїда і його відхилення", — говорить експерт.

Після цього знадобиться ще кілька років спостережень, щоб упевнитися, що астероїд справді пішов з траєкторії зіткнення з Землею. Тому вкрай важлива тимчасова шкала: чим раніше вчені зможуть виявити загрозу, тим більше часу буде на підготовку до місії.

Зараз NASA розробляє космічний телескоп, який дозволить знайти найбільш тьмяні астероїди. Місія NEO Surveyor запустить інфрачервоний телескоп на орбіту Землі у 2026 році.

Якщо телескоп буде успішно запущений, він дозволить виконати вимогу Конгресу США з виявлення 90% найнебезпечніших обʼєктів, що зближуються із Землею.