Червоні на Марсі. Китай готується здійснити першу посадку на планету

Марс
Фото: NASA

Китайці дуже ризикують, адже успішно приземлялася на Марс тільки половина із запущених космічних апаратів.

"Тяньвень-1" (у перекладі з китайської "Питання до неба"), так називається місія, яка може стати першою місією на Марс, під час якої космічний корабель, відправлений на орбіту Червоної планети, скине посадкову платформу на поверхню Марса і випустить марсохід, і все це в одній експедиції, повідомляє Sciencealert

Місія стартувала в липні 2020 року, а в лютому космічний корабель вийшов на орбіту Марса. Наразі орбітальний апарат готується випустити капсулу з посадковим модулем і марсоходом.

Він повинен пролетіти крізь марсіанську атмосферу і розгорнути парашут, а потім звільнити посадковий модуль, який повинен запустити двигуни, спрямовані вниз, щоб спуститися на поверхню Марса.

Якщо все буде добре, спусковий апарат "Тяньвень-1" пізніше розгорне трап, щоб шестиколісний марсохід виїхав на марсіанську поверхню.

Спроба приземлення запланована на сьогоднішній вечір, 14 травня. Китайське національне космічне управління (CNSA) не підтвердило ці терміни, але раніше заявляло, що спробує зробити посадку в травні.

Якщо "Тяньвень-1" благополучно приземлиться на марсіанській землі, це буде перша посадка на Марс, яку зробив апарат, що не належить NASA, з тих пір, як у 1971 році приземлився радянський марсохід. Завдяки успіху Китай стане третьою країною, що висадилася на Марсі.

Передбачуване місце посадки — Рівнина Утопія, величезна територія древніх вулканічних порід, під поверхнею яких можуть бути великі запаси водяного льоду. Якщо космічні агентства, такі як NASA, коли-небудь відправлять людей на Марс, вода стане критично важливим ресурсом, тому що вона може підтримувати астронавтів, а також її можна буде розщеплювати на водень і кисень для ракетного палива.

Малоймовірно, що ці космічні кораблі зможуть доставляти достатньо води, кисню і водню для подорожі туди і назад.

Китайський марсохід на сонячній енергії завважки 240 кг має намір досліджувати територію і вивчити наявність водяного льоду. Місія також призначена для того, щоб допомогти Китаю підготуватися до майбутніх спроб привезти на Землю зразки марсіанської поверхні в кінці 2020-х років.

"Тяньвень-1" працює разом з двома іншими, недавно прибулими на Марс апаратами: зондом Об'єднаних Арабських Еміратів "Hope", який наразі кружляє над Червоною планетою, і марсоходом NASA "Perseverance", який тільки почав досліджувати кратер Джезеро.

Китайський марсохід, який після приземлення, буде проводити дослідження, називається "Чжуронг", названий на честь бога вогню в китайській міфології. Але, щоб він почав свою роботу, йому потрібно спуститься на поверхню, а сам процес розгортання трапа і спуску на землю може зайняти понад тиждень. "Чжуронг" буде досліджувати Долину Утопія протягом 90 марсіанських днів.

Тим часом орбітальний апарат продовжить кружляти над Червоною планетою протягом одного марсіанського року (два земних роки), передаючи дані на Землю і роблячи фотографії. Його основна мета — провести глобальне і широке обстеження всієї планети. Він вивчатиме геологію, клімат Марса і досліджуватиме електромагнітне і гравітаційні поля планети.