Запах смерті. Учені знайшли унікальну квітку з огидним ароматом

Aristolochia microstoma
Фото: T. Rupp, B. Oelschlägel, K. Rabitsch et al. | Aristolochia microstoma

Рослина використовує смердючий аромат, щоб змусити комах запилювати її квіти.

Учені нещодавно виявили квітку, яка заманює й утримує в собі трупних мух специфічним запахом, повідомляє Livescience

Дослідники вперше виявили квітку, що імітує запах мертвих комах, а не мертвих хребетних.

Від 4% до 6% квітучих рослин використовують "оманливу стратегію запилення", коли вони заманюють комах-запилювачів запахом або кольором, щоб потім нібито "нагородити" пилком або нектаром. Оскільки запилювачі погано вміють розрізняти справжні і фальшиві "нагороди", вони запилюють ці рослини.

Представники роду Aristolochia беруть участь у такому "обмані". Ці рослини поширені по всьому світу, але вони особливо численні в тропічних і субтропічних регіонах. Вони тимчасово затримують комах-запилювачів для запилення.

"Відомо, що багато видів Aristolochia залучають мух ароматами, що імітують запах здохлятини або гниття рослин чи грибів", — говорить Томас Рупп, докторант Зальцбурзького університету. Але Рупп і його команда зосередилися на конкретному виді, відомому як Aristolochia microstoma, який є ендемічним для Греції.

"Aristolochia microstoma має непримітні коричневі квіти, які лежать горизонтально, близько до землі серед опалого листя або каменів", — говорить Рупп. "Квіти випромінюють неприємний запах здохлятини, який можуть відчувати люди, перебуваючи поруч".

Рупп і його команда зібрали понад 1450 зразків рослин A. Microstoma в трьох місцях у Греції. У їх квітках дослідники виявили 248 членистоногих, включаючи мух. Вони виявили, що самки і самці мух Megaselia, також відомих як трупні мухи, які харчуються і відкладають яйця на трупах тварин і комах, були єдиними членистоногими з пилком всередині квітів, що дозволяє припустити, що вони були типовими обпилювачами.

Потім учені використовували методи, такі як газова хроматографія і мас-спектрометрії, щоб дізнатися, які саме аромати виділяють квіти. Вони виявили 16 різних сполук, у тому числі сполуки азоту і сірки, що сильно пахнуть.

Серед основних компонентів були "олігосульфіди", сполуки, що зазвичай виробляються багатьма видами рослин, які пахнуть мʼясом, що розкладається. Але що було дивно для дослідників, то це те, що від 8% до 47% аромату цієї квітки складалися зі сполуки, відомої як 2,5-диметилпіразин, який, за словами дослідників, є "запахом старого вареного рису або смаженого арахісу".

"Квіти A. microstoma виділяють просту, але дуже незвичайну суміш запахів, яка включає 2,5-диметилпіразин, молекулу, якої немає в трупах хребетних, але є в мертвих жуків", — говорить Стефан Ванке, професор молекулярної біології в Дрезденському технологічному університеті. "Ми дійшли висновку, що квіти A. Microstoma імітують запах мертвих безхребетних, щоб залучити й утримати запилювачів".