Учені розгадали таємницю стародавнього масового військового поховання в Єгипті

людські кістки
Фото: Fond d’Archives Wendorf du British Museum

Одне з найстаріших відомих військових кладовищ у долині Нілу не обов'язково виникло в результаті єдиної епічної битви, як думали раніше.

Згідно з новим дослідженням стародавнього поховання, відомого як Джебель-Сахаб, поховані тут люди, ймовірно, брали участь у серії жорстоких зіткнень, а не в одній єдиній битві. Дослідники припускають, що причиною серії конфліктів може бути боротьба за кращі місця для життя, викликана зміною клімату, повідомляє Sciencealert

Повторно вивчивши кістки 61 людини на цьому місці, учені виявили понад сотню нових ознак травм, багато з яких не були смертельними.

У чверті скелетів були виявлені як загоєні, так і незагоєні рани, що дозволяє припустити, що ця група мисливців-збирачів понад один раз у житті переживала військові зіткнення.

Схоже, що велика частина травм була викликана метальною зброєю, такою як стріли чи списи. Оскільки чоловіки, жінки і діти були поховані однаково, автори вважають, що вони постраждали в результаті постійних перестрілок і набігів.

"Ми відкидаємо гіпотезу про те, що поховання Джебель-Сахаб було результатом одного військового зіткнення. А нові дані, які говорять про повторювані епізоди насильства, ймовірно, викликані серйозними кліматичними та екологічними змінами", — говорять учені.

Кладовище Джебель-Сахаб відноситься до періоду 13 400-18 600 років тому і вважається одним з найстаріших прикладів військового поховання у світі.

Коли масове поховання було вперше виявлено в 1960-х роках, археологи думали, що воно з'явилося в результаті однієї жорстокої війни, але команда антропологів, істориків і геохіміків з Французького національного центру наукових досліджень і Університету Тулузи наразі спростовує цю ідею.

Частота загоєння ран на тілах померлих говорить про те, що життя древніх людей було наповнене насильством, а час поховання збігається з кінцем останнього льодовикового періоду. Ця різка зміна клімату перетворила східну пустелю Сахару на холодний і посушливий регіон, де є лише кілька місць, де можуть жити люди.

Долина Нілу була одним з таких притулків з легким доступом до води, риби і рослинності. Однак, у той час біля річки часто змінювався рівень води, а це означало, що місця, придатного для життя, було не так багато.

Незабаром ці кілька ідеальних місць заповнилися мисливцями-збирачами і конкуренція за ресурси почала збільшуватися. Застряглі разом у цій частині світу різні групи людей, ймовірно, почали нападати одне на одного в серії військових зіткнень.

"Територіальний і екологічний тиск, викликаний кліматичними змінами, швидше за все, є причиною цих частих конфліктів між групами напівосілих мисливців-рибалок-збирачів долини Нілу", — говорять учені.

Дослідження підтверджують зростання кількості свідчень того, що зміна клімату є головною причиною людських конфліктів як зараз, так і в минулому.

Засуха і насильство зазвичай пов'язані в історії людства, оскільки люди борються за найбільш родючу землю. В умовах, коли світ вступає в період нової кліматичної кризи, деякі експерти вважають, що в майбутньому на нас чекає ще більший конфлікт.

З'ясування того, що сталося під час останнього льодовикового періоду, може дозволити краще зрозуміти, як поведінка людини змінюється залежно від клімату. Таким чином, такі поховання як Джебель-Сахаб можуть дати уявлення про те, що буде далі, кажуть учені.