Врятувати Біткоїн: хто вирішить проблему надмірного енергоспоживання при майнінгу

Біткоїн, Майнінг, електроенергія, Ефіріум
Фото: unsplash.com

Ілон Маск і Віталік Бутерін стали на захист криптовалюти. Фокус розбирався, чий метод дієвіший.

Багато криптовалютників стурбовані масштабами вуглецевого сліду, що залишається майнінгом, — і інвестори, і холдери, і майнери. Навколо проблеми виникла серйозна дискусія, результатом якої стало кілька варіантів її рішень. Але особливу увагу привернули лише два методи: один "авторства" Ілона Маска, другий — Віталіка Бутеріна. Фокус розповість докладніше про те, що пропонують айтішні селебріті.

Як майнінг впливає на екологію і здоровʼя

Негативно. У процесі створення нових монет і реєстрації транзакцій щорічно використовується стільки ж електроенергії, скільки в країні розміром з Аргентину. Таких висновків дійшли дослідники з Кембриджського університету. Вони встановили, що глобально сам процес майнінгу вимагає 121,36 ТВтч на рік. І якщо курс криптовалюти продовжить рости (а деякі експерти прогнозували цінник 100 тис. доларів за Біткоїн у 2021 році), то буде збільшуватися і споживання електроенергії при майнінгу, отже CO2 (вуглекислий газ) теж побільшає. Через цю проблему Китай та Іран заборонили видобуток криптовалюти, що сприяло різким коливанням ціни BTC.

Біткоїн, електроенергія
Біткоїну потрібно стільки ж електрики, скільки і Аргентині
Фото: trump-elections

Майнінг негативно впливає і на здоровʼя, точніше той CO2, який утворюється унаслідок створення коїнів. Вченими встановлено, що висока концентрація СО2 у приміщенні може викликати у людей слабкість, сонливість, головний біль, проблеми з концентрацією уваги, негативні зміни в крові. Деякі дослідники вважають, що вуглекислий газ у великих кількостях є канцерогеном.

Метод Маска: програма "зелений Біткоїн"

Ілон Маск, який розкритикував BTC, вирішив не рубати з плеча і поки не продавати криптоактиви Tesla. Замість цього він зустрівся з провідними майнерами Bitcoin у Північній Америці і за підсумком зустрічі сформував Bitcoin Mining Council, завданням якого стало "озеленення" процесу майнінгу та "обілення" його репутації в ЗМІ. У своєму Twitter Маск повідомив, що група буде сприяти тому, щоб майнери у всьому світі використовували поновлювані джерела енергії.

Варто зазначити, що до складу Bitcoin Mining Council були включені такі компанії, як Argo Blockchain, Riot Blockchain, Blockcap, Core Scientific, Galaxy Digital, Hut 8 Mining Hive, Blockchain Technologies, Marathon Digital Holdings. Більшість з них підтвердили свою участь у цій ініціативі і пообіцяли зробити все можливе, щоб майнінг став екологічно стабільним.

Саморобна майнінгова екоферма

Зокрема, Джеймі Левертон, виконавчий директор Hut 8 Mining, підкреслила, що метою програми є "протидія інформаційному шуму та дезінформації, яка стосується індустрії видобутку Біткоїнів". За її словами, група хоче сформувати якусь дорожню карту щодо використання електроенергії, щоб сприяти "екологічності" всієї криптовалютної індустрії, а також доносити думку про використання поновлюваних джерел енергії.

Фінансовий оглядач Френсіс Коппола, визнає, що ініціатива північноамериканських майнерів, безумовно, хороша. Однак, зазначає вона, навіть якщо зробити процес видобутку Біткоїна екологічнішим, все одно проблема не вирішиться, адже BTC буде залишати незвичайний вуглецевий слід тільки тому, що він існує, вважає вона.

Метод Бутеріна: перехід на PoS

Проблема Біткоїна в тому, що навколо нього немає економіки, яка б його обслуговувала. Зараз це справа майнерів, які платять за все: за електроенергію, обладнання, підтримку роботи системи та ін. Тримачі BTC за це все не платять, вони лише купують готовий продукт (або його частини) і володіють нею. Тому, коли вкладення майнерів не окупаються, ринок реагує і ми спостерігаємо обвал цін на криптовалюту. Стрибкоподібність курсу обумовлена і деякими іншими факторами, але і цей — не варто скидати з рахунків. Алгоритм Proof-of-Stake (PoS) допоможе вирішити цю проблему. Принаймні, у цьому впевнений Віталік Бутерін, засновник Ethereum. (Ethereum, до речі, експерти називали чи не найбільш неекологічною криптовалютою: його система споживає стільки електроенергії, скільки ціла Білорусь).

Віталік Бутерін, Бутерін
Віталік Бутерін вважає, що битку пора модернізувати систему
Фото: TechCrunch

Нещодавно, виступаючи на конференції StartmeupHK, Бутерін розповів про переваги PoS, якими збирається скористатися його компанія, а також запропонував і здобувачам BTC взяти їх на видноту. Можливо, вони цього не зроблять, тому що при методі PoS майнінг, як такий, не потрібен.

Алгоритм Proof-of-Stake "перекладає" підтримку роботи блокчейна з майнерів на холдерів (холдер — той, хто утримує криптовалюту). В процесі, іменованому стекінгом, холдери отримуватимуть невелику винагороду. У підсумку, не буде потрібно ні високих енергетичних витрат, ні значних обчислювальних потужностей. За словами Бутеріна, Ethereum Foundation перейде на алгоритм незабаром і, згідно з попередніми підрахунками, це призведе до того, що енергоефективність роботи системи Ethereum стане у 7000 разів ефективніше роботи системи Біткоїна.

Що може вбити Біткоїн?

Здавалося б — райдужні перспективи можуть відкриватися і перед Біткоїном, який, нині працює на алгоритмі Proof-of-Work (PoW). Але навряд добувачі "битка" оцінять пропозицію Віталіка. По-перше, PoW — це конкурентне середовище, що дає можливість майнерам заробляти на підтвердженні транзакцій у блокчейні. По-друге, перехід на PoS здатний підвищити енергоефективність всіх операцій, що відбуваються у блокчейні, на 99%. У такому випадку майнінг буде просто марний. По-третє, як ми вже говорили, в структурі PoS відповідальними за систему і тими, хто заробляють на підтримці її діяльності, стають не майнери, а холдери, що, звичайно, перших не влаштує.

Що стосується застосування відновлюваних джерел енергії, — не всі готові в них вкладатися, не всі люди настільки свідомі і турбуються про екологію. Майнери і так тягнуть на собі всю інфраструктуру з обслуговування найпопулярнішої крипти у світі, вони платять буквально за все, а тут ще якісь додаткові витрати і зобовʼязання. Так що Ілону Маску доведеться придумати якусь програму заохочень, або розігрувати новеньку Tesla серед ековидобувачів.

І не варто скидати з рахунків прогнозовану нестачу чіпів і відеокарт, за які майнери борються з геймерами, які теж вимагають якісного обладнання.

Наростаючи, як сніжний ком, проблема може вирішитися відразу, коли держави жорстко зарегулюють видобуток криптовалюти. Китай вже це зробив, просто заборонивши.

Все це зможе вбити Біткоїн?..