Помер 70 тисяч років тому. Учені відтворили реальне обличчя неандертальця з пухлиною в голові

Фото: Live Science

Завдяки реконструкції тепер можна побачити всі особливості обличчя доісторичної людини.

Related video

Частина черепа молодого неандертальця, якого назвали Крайн була знайдена на дні Північного моря біля узбережжя Нідерландів. Художники-палеоантропологи використовували його, щоб створити реалістичний бюст доісторичної людини. На його обличчі видно опуклість над правою бровою, де розташовувалася пухлина, повідомляє Livescience.

Крайн — це перший викопний гомінін, який жив в епоху плейстоцену (від 2,6 мільйонів до 11 700 років тому), якого знайшли під водою, і перший зареєстрований неандерталець у Нідерландах. Реконструкцію зовнішнього вигляду неандертальця створили в Державному музеї старожитностей Нідерландів.

Неандерталець на ім'я Крайн. Реконструкція. Fullscreen
Неандерталець на ім'я Крайн. Реконструкція.
Фото: Seneca-Guns

Цей неандерталець жив у Догерланді, величезній ділянці суші між Великобританією і континентальною Європою, яка зараз перебуває під Північним морем. За словами палеоантропологів, неандерталець був м'ясоїдним, хоча в його раціоні не було морепродуктів. А пошкодження над бровою Крайна вказує на те, що в нього була пухлина, відома як інтрадиплоїчна епідермоїдна кіста.

За словами вчених така пухлина була вперше виявлена у неандертальців. Ця кіста — це доброякісна пухлина, яка повільно росте, поки вона маленька, як у Крайна. Її прояв пов'язаний з безліччю симптомів — головними болями, судомами, проблемами із зором. Але вчені кажуть, що можливо у неандертальця їх і не було.

Частина черепа неандертальця. Fullscreen
Частина черепа неандертальця.
Фото: Seneca-Guns

Незважаючи на такий діагноз, нідерландські вчені показали неандертальця досить щасливим. Вони зробили реконструкцію його обличчя ґрунтуючись не тільки на знайденому зразку черепа, але й на інших черепах неандертальців. Також за основу були взяті дані інших досліджень, в яких описувалися колір очей, волосся і шкіри древніх предків людини.

Крайн жив на території, де мешкали мамонти, леви, шерстисті носороги й інші тварини, але тут було дуже холодно, а це означає, що в Крайна, ймовірно, було важке життя, кажуть вчені.

Крім решток неандертальця, вчені знайшли кілька артефактів середнього палеоліту, зокрема невеликі ручні сокири і загострені камені.