Виросла за тиждень. Озонова діра над Південним полюсом стала більшою за Антарктиду

озонова діра, Південний полюс, Антарктида
Фото: озоновая дыра

Учені поки не знають, що викликало таке різке зростання озонової діри.

Щороку над Південним полюсом Землі утворюється озонова діра. В цьому році діра всього за тиждень стала більшою за Антарктиду. Про це повідомляє New Scientist.

Щорічно в період із серпня по вересень, коли в Південній півкулі починається весна, озоновий шар над Антарктидою стає тоншим. Таким чином озонова діра досягає свого максимального розміру в період із середини вересня до середини жовтня.

В цьому році розміри озонової діри перевищили масштаби 75% всіх зафіксованих дір з 1979 року. Учені поки не знають, чому озонова діра так швидко розрослася в цьому році.

У 2020 році розміри озонової діри досягли свого піку в 24 млн кв. км на початку жовтня. На початку нинішнього сезону озонова діра розвивалася звичним чином, вона значно збільшилася в розмірах за останній тиждень.

За змінами озонових дір стежить Служба моніторингу атмосфери Коперника (CAMS) за допомогою комп'ютерного моделювання і супутникових спостережень.

"Наскільки ми можемо судити, різке зростання озонової діри призупинилося, але ми все ще можемо спостерігати деяке збільшення на початку жовтня", — говорить експерт із CAMS Вінсент-Анрі Пой.

Озоновий шар забезпечує важливий захист від шкідливих ультрафіолетових променів. За останнє сторіччя цей шар атмосфери потоншав через використання таких з'єднань як хлорфторвуглеці. Вони досягають стратосфери і вивільняють атоми хлору, які руйнують молекули озону.

Відновлення озонового шару Землі почалося після того, як вищезгадані сполуки були заборонені до використання, правда, процес йде не дуже швидко.

Рекордні показники з глибини та площі озонових дір ніколи не спостерігалися протягом декількох років поспіль. Відомо, що найбільша озонова діра була зафіксована в 2006 році. Але довгострокова тенденція залишається незмінною: з 1980 по початок 1990-х років діра швидко збільшувалася в розмірах.

У перші роки 21-го століття масштаби річних озонових дір стабілізувалися. За слова вчених, річні коливання розмірів дір викликані змінами температури і циркуляції атмосфери. Більш холодні умови призводять до збільшення площі і зниження вмісту озону в центрі діри.

Моделі передбачають, що озоновий шар Антарктики в основному відновиться до 2040 року.