Учені з'ясували, що атмосфера Плутона повільно зникає

карликова планета Плутон, поверхня Плутона, зображення Плутона
Фото: NASA | Плутон

За словами вчених, гази, що оточують Плутон, зникають, перетворюючись назад на лід, поки карликова планета дрейфує все далі від Сонця.

Related video

Тонка атмосфера Плутона складається здебільшого з азоту з невеликими домішками метану й окису вуглецю. У міру віддалення від Сонця, температура на поверхні карлика падає, азот замерзає і це призводить до зникнення атмосфери, повідомляє Sciencealert.

Оцінка стану атмосфери Плутона проводилася з використанням так званого покриття, коли одне небесне тіло з точки зору спостерігача закриває інше небесне тіло. У цьому випадку Плутон покривав далеку зірку, яка використовувалася як підсвічування для земних телескопів.

Учені використовують покриття для спостережень за змінами атмосфери Плутона з 1988 року.

Плутон, атмосфера Плутона Fullscreen
Атмосфера Плутона
Фото: NASA

Атмосфера Плутона

У 2015 році космічний апарат New Horizons надав важливі дані про атмосферу Плутона. Учені дізналися, що атмосфера планети подвоюється кожні десять років, але нові спостереження показують, що цього не відбувається з тих пір, говорить планетолог Еліот Янг із Південно-Західного дослідницького інституту в Техасі.

Атмосфера Плутона формується з льоду, що випарувався, на поверхні, невеликі зміни температури призводять до значних змін щільності атмосфери.

карликова планета Плутон, поверхня Плутона, зображення Плутона Fullscreen
Фотографія Плутона, зроблена космічним апаратом New Horizons із відстані 35 445 км.
Фото: NASA

Період обертання навколо Сонця

Карликовій планеті потрібно 248 земних років, щоб зробити один оберт навколо Сонця, в якийсь момент наблизившись до Сонця на 30 астрономічних одиниць, що в 30 разів більше відстані між Землею і Сонцем. Це означає, що Плутон то наближається до нашої зірки на відстань майже 4,4 млрд км, то віддаляється на відстань майже 7,4 млрд км.

Унаслідок збільшення відстані від Сонця, Плутон отримує менше сонячного тепла і там стає холодніше. Підвищення щільності атмосфери, помічене в 2015 році, швидше за все, пов'язане з тепловою інерцією — залишковим теплом, утримуваним в азотних льодовиках, яке має відтерміновану реакцію на збільшення відстані між Плутоном і Сонцем, кажуть вчені.

"Це схоже на те, як нагрівається пісок на пляжі. Найбільше сонячного світла надходить опівдні, а потім пісок поглинає тепло протягом дня, тому він особливо гарячий ввечері", — говорить Леслі Янг із Південно-Західного дослідницького інституту в Техасі.

Плутон, поврехностью планети Плутон. Fullscreen
Поверхня Плутона. Фото зроблене космічним апаратом New Horizons.

Карликова планета

Плутон вже не є планетою з 2006 року, а перейшов у категорію карликових планет Сонячної системи. Але він являє великий інтерес для вчених.

В останні роки астрономи дізналися, що на Плутоні є засніжені гори та рідкі океани під його поверхнею — ці відкриття, можуть розповісти більше про те, як працює атмосфера карликової планети.

Супутник Плутона Харон, Харон, супутники Плутона Fullscreen
Найбільший супутник Плутона — Харон. Фото зроблене космічним апаратом New Horizons.
Фото: NASA

Плутон був відкритий в 1930 році і має 5 супутників: Харон, Гідра, Нікс, Кербер і Стікс.