Астроном-любитель сфотографував дивовижні струмені пилу в Туманності Оріона

Туманність M43, Хмара Оріона, туманність Оріона
Фото: NASA | Туманність M43 у Хмарі Оріона.

Фінський астроном-любитель Ярі Саукконен зобразив одну з найближчих до нас областей зореутворення.

Related video

Фотографію під назвою "M43: струмені Оріона" зробив астроном-любитель із Фінляндії. Тут зображена туманність M43 у сузір'ї Оріона, яка є областю іонізованого водню, де відбуваються процеси активного зореутворення. Фото й опис розміщені на сайті NASA.

Звідки беруться темні струмені пилу в туманності Оріона? Ця частина Комплексу молекулярних хмар Оріона, який розташований із відривом у 1600 світлових років від нас, називається туманність M43, яку вперше відкрив Жан-Жак Дорту де Меран у 1731 році. Про неї рідко згадують, адже її відоміша сусідка, туманність M42, яка називається туманністю Оріона, частіше стає об'єктом для фотографування.

Туманність M43, хмара Оріона, туманність Оріона Fullscreen
Туманність M43 у хмарі Оріона.
Фото: NASA

Частину туманності M42 видно вгорі праворуч, і включає в себе безліч яскравих зірок із зоряного скупчення трапеція Оріона. Туманність M43 сама по собі є областю зореутворення, у якій видно хитромудрі струмені темного пилу, хоча насправді вона складається в основному з газоподібного водню, який світиться.

Непрозорий для видимого світла мальовничий темний пил створюється у зовнішній атмосфері масивних холодних зірок і викидається сильними вітрами протонів і електронів.

Хмара Оріона, Туманність Оріона, Комплекс молекулярних хмар Оріона. Fullscreen
Комплекс молекулярних хмар Оріона.
Фото: wikipedia

Комплекс молекулярних хмар Оріона — це область зореутворення із зоряним віком у діапазоні до 12 млн років. Вона складається з двох гігантських молекулярних хмар, Оріон A і Оріон B. Зірки формуються всередині цих хмар. Низка інших дещо старіших зірок, більше не пов'язаних із молекулярним газом, також є частиною Комплексу, у першу чергу це пояс Оріона (Оріон OB1b). У поперечнику Комплекс хмар Оріона має розмір у кілька сотень світлових років.

Комплекс хмар Оріона — це одна з найближчих до нас найактивніших областей зореутворення, яка є домом для протопланетних дисків і дуже молодих зірок.