Вирощуючи картоплю, знайшов цінний артефакт. Як статуя VII століття потрапила до рук фермера

Балбал, кам'яні статуї, історія, археологія

Фермер Еркін Турбаєв виявив цінний артефакт абсолютно випадково.

Related video

Багато цінних артефактів зазвичай знаходять випадково під час будівельних проєктів. Іноді важливі історичні речі потрапляють до рук фермерів. Такий випадок повторився у Киргизстані.

15 жовтня 2022 року фермер, на ім'я Еркін Турбаєв, орав свою землю в районі озера Іссик-Куль Північного Тянь-Шаню. І під час цього розкопав величезну статую Балбал VI століття, пише Ancient Origins.

Спочатку він подумав, що це звичайний камінь, тож закопався в землю, щоб його прибрати. Викопавши глибше, зрозумів, що насправді його плуг вдарив велику кам'яну статую. Вона зображала обличчя та верхню частину людини. Згодом Турбаєв зрозумів, що виявив Балбал — тип меморіальної статуї, який означав надгробок чи могильний маркер. Його використовували жителі Середньої Азії першого тисячоліття, переважно кочові турки.

Балбал мала довжину 3 метри. На фігурі вирізано головний убір та броню, тому припустили, що це чоловік. У лівій руці він тримав меч. Це свідчило про статус воїна. На нижній частині статуї нічого не було. Ймовірно, її просто поховали в землі. Історик Жанболот Абдікерімов уважно вивчив написи на статуї, зазначивши, що ця людина мала важливий титул на момент смерті.

Киргизстан, кам'яні баби, артефакти, історія Середньої Азії Fullscreen
Фермер поруч із цінною історичною знахідкою
Фото: Коммод

Це не перша така знахідка у Киргизстані. Є дві теорії їхнього походження. Одна з них говорить про те, що у VI та VII ст. турки прийняли інші похоронні практики, що відрізнялися від звичних. За іншою версією, статуї представляють тих, хто програв у битві під час війни. Вони мали стати слугами героя у тому світі, тому їх ставили біля місця поховання. Можливо, статуї — це зображенням найсміливіших воїнів із ворожого табору.

Проте сьогодні авторами вважаються кочові турецькі племені, відомі як Гектюрки. Ще в доісламські часи вони організували велику конфедерацію народів у Середню Азію. Водночас наявність балбалів на їхніх підконтрольних землях допомогла історикам визначити межі цієї протодержави.

Історик Жанболот Абдікерімов зазначив, що землі у Іссик-Куль були зайняті понад 2000 років. Але у регіоні знаходять кургани, які датують навіть ІІІ ст. до зв. е. Крім того, у Киргизстані сьогодні багато відкритих балбалів. Хоча вони поширилися в доісламську епоху, багато кам'яних статуй збереглися до наших днів. А це надає археологам та історикам цінне розуміння культури, що їх виробляє.

Нагадаємо, раніше Фокус писав про унікальну археологічну знахідку. У російських печерах виявили залишки цілої родини неандертальців.