Пластика не знадобиться. Вчені знайшли спосіб позбутися шрамів — допоможе волосся

шрами, рубці
Фото: Depositphotos | Рубцова тканина зазвичай жорсткіша, ніж звичайна шкіра

Дослідники вважають, що пересадка волосяних фолікулів може повернути рубцевій тканині вигляд нормальної шкіри.

Related video

На відміну від нормальної шкіри рубцева тканина не містить волосяних фолікулів. У попередніх дослідженнях вчені з'ясували, що наявність останніх відіграє важливу роль у якнайшвидшому загоєнні та меншому пошкодженні шкіри, пише New Atlas.

Відомо, що шкіра з великою кількістю волосяних фолікулів гоїться швидше і на ній залишається менше шрамів, ніж на деяких без волосся. Також у попередніх дослідженнях вчені з'ясували, що самі фолікули по суті прискорюють процес загоєння при пересадці відносно свіжих пошкоджених тканинин.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал . Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та захоплюючі новини зі світу науки!

Група вчених з Імперського коледжу Лондона пішла далі і вирішила подивитися, чи трансплантація волосяних фолікулів може зменшити або зовсім усунути вже існуючі шрами.

У ході дослідження вчені об'єдналися з колегою з Іспанії доктором Франсіско Хіменесом з Університету Фернандо Пессоа. Разом вони провели експеримент — пересадили фолікули до зрілих рубців на скальпах трьох піддослідних людей. Зазначимо, що всі рубці були нормотрофічними, тобто отриманими внаслідок травм, операцій чи порізів – це одні із найпоширеніших шрамів у світі.

Безпосередньо перед самою аспірацією з пересадки вчені досліджували зразки рубцевої тканини завтовшки 3 міліметри, повторні дослідження рубцевої тканини проводилися через 2,4 і 6 місяців. У ході дослідження вчені виявили, що фолікули продовжили виробляти волосся, проте це ще не все. Найбільш дивним виявилося те, що вони здатні впливати на глибокі архітектурні та генетичні зрушення у рубцях у бік здорової, неушкодженої шкіри.

шкіра Fullscreen
В оброблених шрамах з'явилися нові клітини та кровоносні судини
Фото: астероид

Проаналізувавши зразки, вчені дійшли висновку, що гени, які сприяють зростанню кровоносних судин та нормальних клітин шкіри, у рубцевій тканині експресувалися більше. При цьому гени, відповідальні за утворення рубців, навпаки, експресувалися менше. Зрештою, вчені помітили, що вже через 4 місяці після трансплантації кількість судин у рубцевій тканині піддослідних майже повністю зрівнялася з кількістю судин у здоровій шкірі.

Також дослідники помітили, що через пів року після трансплантації епідермісу рубця (зовнішній шар шкіри) збільшився в товщині і майже досяг тієї ж товщини, що і епідерміс непошкодженої шкіри. Дослідники також помітили, що у зразках значно зменшилася щільність колагенових волокон, в результаті вони стали більш м'якими та податливими. Вчені вважають, що це також важливо, адже, як правило, рубцева тканина тонша за нормальну, що робить її більш вразливою для травм, а також менш гнучкою, яка сковує рухи.

Дослідники розуміють, що зростання волосся на деяких ділянках нашої шкіри може бути неприйнятним, а тому намагаються розгадати механізм, сподіваючись, що зможуть відтворити ефект зменшення рубців і уникнути зростання волосся на цих ділянок.

За словами провідного автора дослідження доктора Клер Хіггінс, результати їх з колегами дослідження можуть стати перспективним початком у розвитку методів лікування, які здатні омолодити шрами та відновити здорову функцію шкіри.

Раніше Фокус писав про те, що вчені створили шкірний покрив, який вміє відчувати.