Світ наповнюється барвами. Вчені виявили, що "чарівні гриби" допомагають у боротьбі з дальтонізмом

дальтонізм, колір, дальтонік, псилоциби, псилоцибін
Фото: Maria Vonotna/Shutterstock | Псилоцибін здатний змінювати можливості обробки зображень нашим мозком

Нове дослідження вважає, що псилоцибін здатний змінювати наші можливості обробки зображень.

Related video

Дальтонізм — це генетичне захворювання і, як відомо, не піддається лікуванню. Однак випадок 35-річного пацієнта з червоно-зеленою сліпотою, схоже, поставив це твердження під сумнів, пише IFLScience.

Дослідники відзначають, що їхні висновки базуються на випадку одного пацієнта, який зазнав стійких покращень у своїй здатності розрізняти кольори після вживання галюциногенних грибів. Тепер автори дослідження вважають, що цей клінічний випадок може свідчити про здатність псилоцибіну змінювати можливості обробки зображень, попри генетичні особливості.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Відомо, що пацієнт страждав на найпоширенішу форму дальтонізму, відому як легка дейтераномалія. Цей стан зачіпає близько 5% чоловіків і близько 0,4% жінок по всьому світу й викликаний дефектом у чутливих до середньої довжини хвилі колбочках. А саме вони, за словами вчених, є відповідальними за виявлення зеленого кольору.

Автори дослідження зазначають, що чоловік експериментував із різними психоделічними препаратами та помітив якийсь побічний ефект покращення цільового зору. Тоді він вирішив задокументувати ці зміни самостійно та провів тест Ісіхари, який часто використовується для оцінки дальтонізму. Цей тест включає серію мозаїк, що складаються з кольорових точок, розташованих так, що вони утворюють різні форми, видимі лише тим, хто здатний розрізняти кольори.

Суб'єкт пройшов тест перед вживанням галюциногенних грибів, і його результат становив 14 балів (нормальним колірним зором вважається результат не менше 17 балів, 13 і нижче — дефіцитом). Результати чоловіка свідчать, що він перебуває в "середній зоні", хоча раніше окуліст діагностував у нього легкий червоно-зелений дальтонізм.

Далі чоловік проковтнув 5 г сушених галюциногенних грибів, потім описав свій досвід як "приємний", але не "містичний", а потім кілька разів повторив тест Ісіхари. Результати виявилися дивовижними:

  • через 12 години він набрав 15 балів;
  • через 24 години — 18 балів;
  • на 8 день — 19 балів;
  • наступні чотири місяці — 18 балів.

Автори дослідження провели повторний тест Ісіхари більш ніж через рік, і результат усе ще залишався вищим за початковий — 16 балів. Зазначимо, що цей результат нижчий за поріг нормального зору, проте він усе ж вищий за вихідну точку експерименту.

Учені також зазначають, що під сумнів результати цього експерименту ставить той факт, що чоловік самостійно проводив і документував тести. Ще одним фактором стало те, що чоловік продовжив свої взаємодії з псилоцибіном уже через 16 днів після початкового експерименту, що ускладнює будь-які висновки. Проте вчені також зазначають, що цей експеримент дає надію, що одноразове вживання галюциногенних грибів насправді може спричинити часткове поліпшення дальтонізму.

Автори дослідження зазначають, що знадобиться більше лабораторних експериментів, щоб зрозуміти, який механізм лежить в основі цього взаємозв'язку. Однак вважають, що це може бути пов'язано зі змінами в обробці зорових образів "вищого рівня" в ділянці мозку, що грає центральну роль у сприйнятті кольору.

Раніше Фокус писав про те, що вчені пропонують відправляти астронавтів у космос із психоделіками.

Важливо! Ця стаття ґрунтується на останніх наукових і медичних дослідженнях та не суперечить їм. Текст має лише інформаційний характер і не містить медичних порад. Для встановлення діагнозу обов'язково зверніться до лікаря.