Як пахне вічність: вчені відтворили запах потойбічного життя Стародавнього Єгипту (фото)

бальзамування, бальзам, вчені, Стародавній Єгипет, дослідження, аромат, смола, легені, стародавній світ, методи бальзамування, історія, наука, запах, торгівельний шлях
Фото: Christian Tepper/Museum August Kestner, Hannover | Зразки бальзаму взяті з канопічних посудин, що належали давньоєгипетській аристократці Сенетней

Нам багато що відомо про Стародавній Єгипет, проте деякі питання не мають відповіді. Вчені планують дати відповідь на одне з цих питань, відтворивши аромат бальзаму, що використовували для муміфікації Сенетней, єгипетської жінки, яка жила понад 3500 років тому.

Related video

Останки цієї жінки розкопав у 1900 році Говард Картер. Як показали дослідження, Сенетней була годувальницею Аменхотепа II. Як і належить її високому статусу в єгипетському суспільстві, муміфіковані органи Сенетней зберегли в глечиках в царській гробниці в Долині царів, пише IFLScience.

Команда під керівництвом Барбари Губер з Інституту геоантропології імені Макса Планка дослідила ці реліквії, щоб розгадати секрети використаних бальзамувальних речовин.

У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Дослідники вилучили шість зразків бальзаму з двох різних банок — тих, що колись зберігали легені та печінку жінки. Для аналізу вчені використали різні методи дослідження, маючи на меті проаналізувати склад бальзамувальних речовин.

Бджолиний віск, тваринні жири, рослинні олії, бітум і смоли сосни та модрини, складали основу бальзамувальної суміші. Також дослідники виявили дві речовини, які створювали аромат речовини: кумарин, який має ванільний аромат, і бензойна кислота — речовина, про яку колись писав Нострадамус.

Прикметно, що баночка, яка оберігала легені Сенетней, містила дві унікальні сполуки. Однією з них був лариксол, отриманий зі смоли модрини, а інша — запашна смола, яка, була або даммаром, видом лакових смол, або смолою з дерев, що належать до роду Pistacia, спорідненого з родиною кеш'ю.

бальзамування, бальзам, вчені, Стародавній Єгипет, дослідження, аромат, смола, легені, стародавній світ, методи бальзамування, історія, наука, запах, торгівельний шлях Fullscreen
Один із вапнякових посудин, що містив муміфіковані рештки Сенетней
Фото: Christian Tepper/Museum August Kestner, Hannover

Дослідження не лише розкриває різноманітні методи бальзамування певних органів, але й висвітлює складну мережу торговельних зв'язків, що охоплювали стародавній світ.

"Інгредієнти бальзаму свідчать про те, що стародавні єгиптяни з давніх-давен добували матеріали за межами свого царства, — заявила старша наукова співробітниця, професорка Ніколь Буавен. — Кількість імпортних інгредієнтів у її бальзамі також наголошує на важливості Сенетней як ключового члена найближчого оточення фараона".

Барбара Губер додала: "Наші методи також змогли дати важливу інформацію про інгредієнти бальзамів, про які є обмежена інформація в сучасних стародавніх єгипетських текстових джерелах".

Потенційна присутність смоли даммару викликає інтерес — його виявлення натякає на встановлення торговельних шляхів між стародавніми єгиптянами та Південно-Східною Азією майже на тисячоліття раніше, ніж вважалося раніше.

Співпрацюючи з фахівцем-парфумером, дослідницька група відтворила аромат бальзаму, який влучно охрестили "Аромат вічності".

"Аромат вічності — це більше, ніж просто аромат процесу муміфікації, — сказала Губер. — Це втілює багате культурне, історичне та духовне значення похоронних практик Стародавнього Єгипту".

Раніше Фокус писав про охоронців Чичен-Іци. Дослідники знайшли скульптуру атланта, що належить до культури мая.