Про любов. Три схеми, за якими працюють шлюбні аферисти

Шахраї, які грають на романтичних почуттях потенційної жертви, одна з найпоширеніших різновидів злодіїв на довірі. Бажаючи вберегти читачів від любовних розчарувань і фінансових втрат, пропонуємо вашій увазі кілька популярних схем, за якими працюють шлюбні аферисти в Україні та сусідніх країнах.

"Якщо на початку історії була велика любов, це ще не означає, що у фіналі вас не спробують обчистити" ... Так, після розлучення з другою дружиною пожартував Дональд Трамп, який тоді ще не був президентом Сполучених Штатів. Він міркував про важливість дошлюбних угод і говорив про майнові претензії при розлученні, а зовсім не про те, що коханий або кохана можуть виявитися шлюбним аферистом і обікрасти вас в буквальному сенсі. Але, на жаль, від цього теж ніхто не застрахований і навіть контракт не завжди рятує.

Схема перша. Наречена, що втекла

Група ризику: забезпечені чоловіки у віці, зацікавлені в шлюбному союзі з дівчиною набагато молодшою за себе

Події розвиваються швидко. У його житті несподівано з'являється "та сама", і хоча людина він начебто не імпульсивна, до пропозиції руки і серця справа доходить через місяць, а то й менше. Тут же знаходяться дуже вагомі причини, за якими весілля потрібно прискорити, і щаслива наречена завжди рішуче береться за організацію торжества. Вона вибирає зал, наймає оформлювачів і офіціантів, формує меню. Придумує додаткові розваги для гостей. Знаходить якісь особливі прикраси для столів. За все це потрібна передоплата і за замовчуванням передбачається, що платить наречений.

Так з безлічі виплат різним підрядникам складається значна сума. Зате весілля обіцяє бути розкішною. І все б добре, але незадовго до радісної події наречена зникає. На телефонні дзвінки і повідомлення не відповідає. Її сторінки в соціальних мережах видалені. Якщо до цього наречений бував у неї в гостях, то тепер з'ясовується — житло орендувалося на короткий термін. Знайти її за місцем роботи або навчання теж не вдається. Як правило, розкручуючи чергову жертву, дівчата або розповідають про власний маленький бізнес (настільки маленький, що для нього навіть офіс не потрібен) або представляються студентками. Один з потерпілих розповів, що майже кожен будній день його молода обраниця просила приїхати за нею до виходу з корпусу КІМО. Вона виходила з будівлі, але як з'ясувалося пізніше, у списках студентів цього навчального закладу ніколи не була.

Уже після раптового зникнення нареченої наречений дізнається, що вона встигла скасувати всі замовлення, зроблені до весілля і забрати передоплату. Власне, гроші, повертаються підрядникам, і стають головним заробітком шахрайки при реалізації цієї схеми, тому шлюбна аферистка спочатку звертається тільки до тих, у кого можливе таке повернення і вважає за краще розплачуватися готівкою, щоб гроші не повернули на рахунок нареченого.

Чому це працює

"Перш, ніж почати реалізовувати цей сценарій, шахрайка завжди збирає інформацію про попередні відносинах потенційної жертви, — каже психотерапевт Олена Рихальська. — Вивчивши його профілі в соціальних мережах, можна дізнатися, що за жінки у нього були, і хто кого кинув. Іноді, джерелом таких відомостей стають знайомі, люблячі поговорити про чуже особисте життя. На підставі отриманих даних формується образ потрібної йому жінки — повної протилежності його колишньої. У нових відносинах повинен бути надлишок того, чого в минулих не вистачало ".

Для цієї схеми критично важливо, щоб освідчення прозвучало швидко. Навіть дуже хороша акторка не зможе довго підтримувати необхідний емоційний фон. Класичний спосіб прискорити справу — несподіване короткочасне зникнення. Дівчина не виходить на зв'язок, щоб чоловік встиг відчути гостру нестачу тих емоцій, які вона приносила. Але з'являється знову досить скоро, щоб він не встиг звикнути до її відсутності. З'являється завжди з переконливим поясненням. Виявляється, що вона потрапила в лікарню, у неї вкрали телефон або сталося ще що-небудь надзвичайне. "До радості від її повернення, як правило, домішується страх втрати в майбутньому і відчуття, що її потрібно берегти як зіницю ока, — каже психотерапевт. — За цим майже відразу слідує пропозиція". Підготовка до весілля супроводжується безліччю емоційних моментів. Ось вона радіє, що знайшла якісь абсолютно особливі квіти, щоб прикрасити зал. Ось переживає, де розмістити улюблену тітку, яка їде здалеку і ненавидить готелі, напевно, потрібно зняти для неї квартиру. Хвилюється, що музиканти, яких вона хотіла замовити на весілля, поїдуть щоб виступати десь ще, їх можна переконати, заплативши заздалегідь. "Загальну суму шлюбна аферистка озвучувати не буде, — підкреслює Рихальська. — Розіб'є її на максимальну кількість дрібних складових. Усі розмови про підготовку до весілля буде вести в емоційному ключі. Від цього діловий чоловік, який звик до всього в житті підходити раціонально, буде відчувати себе "на чужому полі" і не помітить тих моментів у її поведінці, які повинні були б його насторожити ".

Схема друга. Повернення героя

Група ризику: жінки, які страждають від відчуття самотності

Усе починається з листування в соціальних мережах. У жінки, яка вже була готова остаточно розчаруватися в представниках сильної статі, з'являється новий віртуальний знайомий — хоробрий і мужній учасник бойових дій. У нього є ефектні фотографії в камуфляжі і вражаючі історії про війну. Дружнє листування дуже скоро переростає в романтичне. Він робить компліменти банальні, але зворушливі. Наприклад, каже, що побачив її і зрозумів — вона снилася йому все життя або що вона схожа на його маму в молодості. Максимум через тиждень, як раз тоді, коли діалог досягає піку емоційності, з'являється можливість зустрітися в реальному житті. Він приїжджає в її місто. Зрозуміло, герою війни потрібно десь зупинитися. Як правило, емоційно залучені жінки, навіть не чекають прохання, а відразу беруть на себе вирішення цих питань. Потім виявляється, що є й інші витрати, які їх бравому воякові важко покрити самостійно.

Він постійно перебуває поруч, від цього його емоційний вплив на жертву посилюється. У середньому через місяць мова заходить про велику суму, настільки велику, що жінці доведеться влізти в борги і продати щось для неї важливе. Тут важливо, що причина, через яку так терміново знадобилися гроші, безпосередньо пов'язана з нею, а точніше з розвитком їхніх стосунків — можливістю бути разом. Наприклад, вони зібралися одружитися, і не вистачає грошей на весілля, або на покупку квартири, у якій буде жити нова сім'я. Були випадки, коли герой пояснював дамі серця, що потрібно виплатити відступні його дружині, тільки так можна буде оформити розлучення і новий шлюб. Отримавши гроші, герой зникає, іноді з жалісливою історією про близького друга, який загинув вчора на Донбасі, і знаючи про це, просто неможливо відсиджуватися в тилу, але частіше зникає взагалі без пояснень. Особливо наполегливі дами, всерйоз зайнялися пошуками своїх зниклих воїнів, найчастіше з'ясовують, що ті або ніколи в дійсності не бували в зоні ведення бойових дій, або перебували не в тих населених пунктах і займалися зовсім не тими речами, про які розповідали в листуванні.

Чому це працює

"Жінка стає легкою здобиччю для таких шахраїв через відчуття самотності і це не обов'язково означає відсутність чоловіка або коханця, та, у якої є слабкий партнер, а хочеться сильного, теж самотня, — говорить Олена Рихальська. — Мені відомі випадки, коли заміжні дами знімали квартири для таких героїв і витрачали на них усі свої заощадження. Уся справа в емоційній депривації — нестачі емоцій, яку жінка відчуває вже давно. Раптом з'являється герой, що виявляє необхідні їй почуття і це стає ключем до дверей її довіри ". Образ воїна в цій схемі використовують не без причин — він асоціюється з сильним чоловічим началом, готовністю захистити жінку, не тільки від фізичних погроз, а й від інших негативних явищ. На відміну від першої схеми, у цьому сценарії тимчасових зникнень бути не повинно. "Якщо чоловік, який обробляє жінку залишить жертву одну на день або два, це шанс для друзів і близьких, які хочуть звільнити її від його впливу, у такий момент схему можна зруйнувати", — підкреслює Рихальська.

Схема третя. Загадкові іноземці

Група ризику: чоловіки і жінки середнього віку, які виросли на пострадянському просторі, і мріють жити за його межами

На цю вудку однаково легко попадаються чоловіки і жінки, як правило, старші 35 років, але молодші 55-ти. Відомі випадки, коли жертвами схеми ставали київські пенсіонерки, які продавали столичні квартири в надії звити сімейне гніздечко за кордоном, але таких знайшлося зовсім небагато. Думка про те, що можна одружитися з іноземкою або вийти заміж за іноземця, і почати нове життя де-небудь у США, Австралії, Канаді чи Західній Європі, набагато більше надихає активних працездатних людей, які сподіваються довести свою цінність і чогось добитися за кордоном. Знайомство відбувається або в Україні, або в третій країні (найчастіше в туристичному місці). У другому випадку після початку роману іноземець або іноземка виявляє бажання на якийсь час приїхати в наші широти. У першому випадку нібито через незнання українських реалій людина з іншої країни потрапляє в проблемну ситуацію і потребує допомоги. Шлюбний аферист-іноземець звертається до місцевої самотньої жінки, іноземка — до чоловіка. Усе це дуже скоро перетворюється в серйозні стосунки з перспективою шлюбу. Настільки серйозні, що українську жінку вже не бентежить те, що закордонний кавалер переїжджає до неї додому і фактично живе за її рахунок.

На відміну від двох попередніх схем, у цій справа і справді доходить до весілля, але тільки в Україні. Легалізація шлюбу в країні громадянства іноземного партнера, після якої він і вона юридично стануть чоловіком і дружиною, відкладається до моменту спільного переїзду. Далі мова зазвичай заходить про продаж квартири, будинку або іншого великого об'єкта власності в Україні. Передбачається, що ці гроші будуть вкладені в якийсь спільний бізнес або будуть витрачені на поліпшення житлових умов молодят після переїзду. У будь-якому випадку про них говорять як про частину сімейного бюджету. Незабаром після продажу іноземець або іноземка їде в країну, куди повинна переїхати пара, і для зручності користування вся сума перераховується на його/її рахунку. Власне, на цьому історія кохання без державних кордонів закінчується і починається історія про складну юридичну колізію, де українська сторона виявляється у вкрай невигідному становищі. Норми міжнародного приватного права припускають, що шлюб повинен бути зареєстрований в країнах громадянства подружжя. Якщо реєстрація відбулася тільки в Україні, значить, у своїй країні іноземець/іноземка одруженим/заміжньої не вважається і стягнути суму добровільно передану йому/їй без всяких документально оформлених договорів практично неможливо.

Чому це працює

На думку Олени Рихальської, жертви цієї схеми не прораховують ризиків через специфічне ставлення до ідеї шлюбу з іноземним громадянином або громадянкою. У роки розпаду СРСР такий шлюб вважався рішенням всіх проблем. "Коли на горизонті маячить перспектива подібного шлюбу, у пострадянських жінок і чоловіків виникає таке ж відчуття, як якби вони виграли в лотерею, емоційний фон стає настільки сильним, що раціо взагалі відключається, — каже психотерапевт. — Вони опиняються в інфантильній позиції і не аналізують ситуацію. Звичайно, це стосується не всіх, але частіше за інших, жертвами стають люди, які вже не вірять в державу, але все ще вважають, що якась зовнішня сила може все вирішити за них ".

Три описаних сценарії відбирання грошей об'єднує те, що зловмисників, які їх використовують, майже неможливо притягти до відповідальності. У всіх випадках мова йде про добровільну передачу грошей без юридично оформлених зобов'язань. Крім того, у жертви залишається помилкове враження, ніби вона сама винна в тому, що трапилося, тому більшість постраждалих навіть не звертаються в поліцію.