СБУ оприлюднила секретні дані КДБ щодо катастрофи на Чорнобильській АЕС

чорнобиль, аес, аварія, чорнобильська аес
Фото: ucp.by

Серед опублікованих документів — перша доповідь про трагедію від директора ЧАЕС Віктора Брюханова і спроби влади СРСР приховати катастрофу.

Related video

Державний архів СБУ на 35-ту річницю трагедії оприлюднив секретні документи КДБ щодо катастрофи на Чорнобильській атомній електростанції. Про це повідомляє пресслужба СБУ.

Сказано, що опубліковано першу доповідь "наверх" про вибух від директора ЧАЕС Віктора Брюханова, переговори операторів станції в момент аварії, евакуації майже 45 тис. жителів Прип'яті та прилеглих районів.

У відомстві повідомляють, що аварії на Чорнобильській АЕС траплялися і до 1986 року.

Так, згідно з документами, у 1982 році на першому енергоблоці стався значний викид радіоактивних речовин. Доповідь КДБ про це закінчується словами "вжито заходів для недопущення панічних і провокаційних чуток". Крім того, у 1984 році аварійні ситуації були на 3 та 4 енергоблоках.

У 1983 році московське керівництво отримало інформацію, що Чорнобильська АЕС — одна з найнебезпечніших атомних станцій в СРСР через відсутність коштів на безпеку. У разі аварії радіоактивність оцінювалася "в 60 разів вище, ніж при вибухах атомних бомб у Хіросімі і Нагасакі".

Крім того, як повідомили в СБУ, після аварії влада РСР шукала різні "теорії змови", але не визнавала реальності.

"Уже 27 квітня був готовий перелік "неблагонадійних" жителів Прип'яті, іноземних делегацій, які відвідували ЧАЕС, а також "сектантів, представників німецької національності і тих, хто пересилається за кордон", — повідомили у відомстві.

Крім того, йдеться про те, що "націоналісти" хотіли отримати зразки зараженого грунту за допомогою "агентурної мережі в Києві", щоб дискредитувати керівництво СРСР у світі.

У липні 1986 року з'явилися розпорядження, які засекречували все, що пов'язано з аварією: її причини, характер руйнувань, склад суміші, викинутої в повітря під час вибуху, радіаційну обстановку, масштаби робіт ліквідації, захворюваність тощо.

Аварія на ЧАЕС назавжди змінила світ та його уявлення про "мирний атом". До 35-річчя річниці Чорнобильської аварії Фокус зібрав найбільш значущі факти про трагедію, яка потрясла весь світ.