Красива країна. 21 пам'ятка України, яку потрібно відвідати у 2021 році

опошня, опошнянская керамика, народные ремесла
Фото: УНІАН | Опішнянська кераміка

Через пандемію коронавірусу стало складно перетинати кордони, і це хороший привід звернутися до внутрішнього туризму. Фокус розповідає про місця, куди варто відправитися в цьому році, щоб відпочити і заодно ще раз переконатися в тому, що Україна дуже красива.

Не було б щастя, та нещастя допомогло: через карантини і закриття кордонів українці почали більше подорожувати всередині країни. Щоправда, точних даних про кількість таких туристів немає: як каже Мар'яна Олеськів, глава Державного агентства з розвитку туризму, відомство лише планує зібрати відповідну статистику. Однак про масштаб явища можна судити за даними мобільного оператора Vodafone Україна: в червні 2020 року кількість туристів на морських курортах Одеської, Миколаївської та Херсонської областей збільшилася на 30% порівняно з тим же періодом 2019-го.

У 2021 року внутрішній туризм став пріоритетом державної політики в цій сфері. З нинішнього року стартує програма "Велика реставрація", ініційована президентом. Суть її в тому, що колегія експертів визначила 109 об'єктів культурної спадщини з різних областей України, які підлягають реставрації. Як зазначає Олександр Ткаченко, міністр культури й інформаційної політики, програма розрахована на три роки, і вже цьогоріч на неї виділяють 2 млрд грн із держбюджету.

Цьогоріч ми відібрали 21 місце, краса й історія яких варті уваги та відвідування

Ткаченко, відомство якого займається реалізацією програми, вказує на об'єкти, вже визначені під реставрацію. Це, наприклад, Олеський та Підгорецький замки на Львівщині, парк "Олександрія" під Києвом, пам'ятники архітектури в Глухові Сумської області.

"Наша мета — не просто реставрувати, зберігати спадщину, а й вдихнути в неї нове життя за допомогою нових експозицій, гідів та інфраструктури", — заявив Ткаченко в інтерв'ю Радіо Свобода. Він зазначив, що програма передбачає будівництво готелів і ресторанів на території культурних пам'яток, а також ремонт доріг до них, щоб залучити туристів.

Подорожі Україною: за вином і смаком

Крім глобальних планів щодо збереження культурного надбання, з минулого року розвивається ініціатива гастрономічного туризму — мережа "Дороги вина і смаку України", яку підтримують ЄС і міжнародний рух Slow Food. У рамках проекту в різних областях об'єднуються локальні підприємці, представники місцевого туризму, які розповідають про гастрономічні родзинки і прописують маршрути для туристів. Такі об'єднання вже є на Чернігівщині, Херсонщині, в Бессарабії і Закарпатті.

Завдяки цим проектам можна дізнатися багато нового про регіони, де, здавалося б, все давно знайоме. Наприклад, на Чернігівщині є найпівнічніша в Україні крафтова виноробня "виномани" на Десні, де вирощують такі сорти винограду, як "мерло", "піно нуар", "шардоне". У Закарпатті в селі Ботар, виявляється, є музей леквару, традиційного сливового повидла. А в українській Бессарабії роблять не тільки вино, але й сир фета — більш того, виробники почали кампанію з перейменування фети на набел, оскільки український сир все ж відрізняється від грецького і повинен мати автентичну назву.

Пам'ятки України: 21 місце в 2021 році

У рамках проекту "Красива країна" Фокус системно популяризує українські пам'ятки з великим туристичним потенціалом. Цьогоріч ми відібрали 21 місце, краса й історія яких варті уваги та відвідування. Виходячи з карантинних обмежень, рекомендуємо вирушати в подорож на автомобілі та розповідаємо про активність і маршрути, які заслуговують на те, щоб їм присвятити кілька днів.

Список Фокуса розділений на три тематичні блоки.

  • Перший присвячений дикій природі — національним паркам та іншим мальовничим місцям, де можна вдихнути на повні груди. Зазначимо, що для цього необов'язково вирушати у віддалені райони України, адже куточки прекрасної природи є і неподалік від великих міст.
  • У другому блоці ми зібрали водні об'єкти. Це не тільки морський відпочинок — в Україні є озера і річки з приголомшливим туристичним потенціалом.
  • У третьому блоці представлені малі міста та села нашої країни з автентичним українським колоритом і мальовничими околицями, де можна цікаво провести кілька днів. Адже майбутнє вітчизняного туризму не тільки в розвитку традиційних "магнітів" на кшталт Львова, Одеси чи Чорнобиля, а й у відкритті нині маловідомих куточків України.
Карта Красивої країни 2021