Від важкого дитинства — до спортивних перемог. Як спорт допомагає "складним" дітям ставати успішними

Цих дітей вважають "проблемними". Вони знаходяться у складних життєвих обставинах, але, на думку суспільства, ускладнюють життя іншим. Від дружби з ними намагаються оберігати власних дітей. А ще — мало хто сподівається, що вони легко адаптуються в суспільстві.

Попри обставини, скоригувати поведінку і допомогти їм стати успішними у майбутньому реально. І для цього не потрібно кардинально змінювати все їхнє життя: лише додати нову діяльність і людину, яка зможе скерувати в іншому напрямі й стати позитивним прикладом. Такою діяльністю може стати спорт, а людиною — спортивний наставник.

Спільно з міжнародним благодійним фондом Parimatch Foundation розповідаємо, як спорт допомагає дітям, які опинилися у складних життєвих обставинах, досягати успіхів у житті.

Підтримку в спорті можна знайти через наставників

Дуже часто спорт для дітей стає єдиною можливістю забути про проблеми у школі, вдома та в інших аспектах життя і відчути свою внутрішню силу. Спортивні вправи допомагають дітям розвинути дисципліну, впевненість у собі та навчитися працювати в команді. Програма "Спортивний наставник" від Parimatch Foundation через спорт адаптує дітей до соціального життя, незалежно від їхнього матеріального статусу і життєвих обставин. Задача програми — показати, що завдяки підтримці наставника діти можуть досягти успіху в спорті, а потім — і в житті. Проєкт повертає дітям віру в самих себе і в те, що варто лише докласти зусиль — і в них все вийде.

Президент міжнародного благодійного фонду Parimatch Foundation Катерина Білоруська:

Катерина Білоруська Fullscreen
Катерина Білоруська

"Спорт дає дітям додаткові можливості розвитку: вони бачать інші міста, країни і навіть будуть професійну кар"єру. У них зʼявляється шанс на гарне майбутнє: не тільки завдяки заняттям спортом, а й завдяки наставникам, які ними займаються, надихають і слугують прикладом. Ми вже бачимо позитивні результати програми: діти, які до програми не цікавилися спортом, тепер займають призові місця на змаганнях. Один із хлопчиків-футболістів перейшов у школу "Динамо".

 У "Спортивного наставника" великі плани: будемо запускатися в трьох нових містах, з трьома новими видами спорту і розширювати партнерство зі Спортивним комітетом України. Дізнавшись про таку ініціативу, з нами виходять на звʼязок окремі тренери і спортивні клуби, які теж хочуть приєднатися до програми. Будемо робити все, щоб допомогти більшій кількості дітей по всій Україні".

 Діти, родини яких потрапили в складні життєві обставини, — хто вони?

Складні життєві обставини — це умови, що негативно впливають на життя дитини, стан її здоров"я та розвиток. Це може бути як інвалідність чи важка хвороба, так і домашнє насильство, різні види залежності, ухилення батьків або опікунів від своїх обов"язків тощо. Діти, які проживають у сімʼях, що опинились в складних життєвих обставинах, потребують особливої допомоги й підтримки. Найрідніші люди, їхні батьки, не намагаються створити належних умов для їхнього виховання, розвитку, навчання, лікування.

Згідно з українським законодавством, діти, які вчиняли булінг, домашнє насильство, неодноразово притягувалися до адміністративної відповідальності, коїли кримінальні правопорушення або два і більше разів тікали із сім"ї чи закладу, в якому перебувають, підлягають взяттю на профілактичний облік ювенальної поліції.

Ювенальна поліція намагається працювати як із самими дітьми, так і з їхніми родинами. І головний здобуток цієї роботи в тому, що діти бачать в особі ювенального поліцейського наставника, до якого можна звернутися по допомогу в будь-який час доби і поділитися своїми проблемами.

Fullscreen

Parimatch Foundation у рамках благодійної програми "Спортивний наставник" зосередив свою увагу на роботі з дітьми у складних життєвих обставинах як одній із цільових категорій програми. Окрім системних спортивних занять, які регулярно відвідують діти, проводяться і відкриті тренування.

Це допомагає роботі з дітьми бути ще більш плідною та водночас цікавою. Саме 29 травня за підтримки Parimatch Foundation у Києві відбулося відкрите тренування із зірками спорту для дітей-учасників програми "Спортивний наставник", які опинилися в складних життєвих обставинах і перебувають на обліку Ювенальної поліції. Таким чином, відбулося обʼєднання двох проєктів: "Спорт для кожного", який реалізовують спортивний комітет України спільно з Ювенальною поліцією, та "Спортивний наставник" від Parimatch Foundation.

Наталя Пастухова, головний інспектор відділу організації превентивної роботи в громадах Управління ювенальної превенції НПУ:

Наталя Пастухова Fullscreen
Наталя Пастухова

"У цьому проєкті ми вирішили зробити акцент на дитячій самообороні та командній роботі й залучити і хлопців, і дівчат. Тренер вчив дітей працювати в команді, відстоювати свої позиції без агресії — це саме те, що допоможе їм реалізовуватися в майбутньому. Ювенальні поліцейські теж були на тренуванні з дітьми — ми ж команда. Діти були дуже задоволені, зацікавилися такими видами спорту, як самбо, джиу-джитсу. Деякі з них вже встигли взяти участь у змаганнях і бажають займатися спортом і надалі".

Спорт допомагає пережити травму і знайти своє місце в житті

У Parimatch Foundation побачили, що цілі програми "Спортивний наставник" перетинаються із державними та спортивними об"єднаннями. Так знайшли партнерів та єдинодумців.

Спортивний комітет України спільно з Ювенальною поліцією започаткували унікальний для України соціальний проєкт "Спорт для кожного" у лютому 2020 року. Цільовою аудиторією стали дівчата віком від 10 до 15 років. У своєму юному віці вони вже зіткнулися з недитячими випробуваннями: хтось був жертвою системного насилля в сім"ї, хтось пройшов крізь жорсткий булінг у школі. Діти не витримували і часом тікали з дому, а в окремих випадках доходило до спроб самогубства. Для допомоги та реабілітації дівчат вирішили використати спорт і роботу зі спортивними наставниками, тренерами та психологами.

Fullscreen

Для реалізації проєкту "Спорт для кожного" обрали два види єдиноборств — джиу-джитсу та самбо. Тренери двічі на тиждень проводять тренування із самооборони для дівчат, встановлюють довірливі стосунки з поліцією, щоб дівчата почувалися в безпеці й відновили віру в людей. Кожну групу дівчат супроводжує ювенальний інспектор, який займається разом із ними.

 "Філософія спорту сприяє відновленню після важких дитячих травм. Кожне тренування — це крок вперед до нових вершин і перемоги над самим собою.

 Уже за рік тренувань команда інспекторів і тренерів почала зустрічатися не тільки в спортивних залах, а й на чемпіонатах. Так, на Чемпіонаті України із самбо були дівчата-учасниці проєкту з Краматорська та Бучі. Дехто з них не лише не займалися спортом до цього, а взагалі прогулювали уроки фізкультури. Було вкрай важко стимулювати їх займатися спортом системно, але врешті кожна з учасниць зрозуміла, що спорт — це можливості. Хтось із них завдяки спорту і змаганням виїхав вперше за межі свого міста, побачив багатогранність життя і себе в ньому", — розповідає про успіхи проєкту Ілля Шевляк, президент Спортивного комітету України.

Ілля Шевляк Fullscreen
Ілля Шевляк

На відкрите тренування 29 травня приїхали 35 дітей з різних міст України, які продемонстрували спортивні навички та розповіли про свої спортивні мрії. Разом із ними у тренуванні взяли участь українська художня гімнастка, бронзова призерка Олімпійських ігор Ганна Різатдінова, двократний чемпіон Європи з джиу-джитсу Іван Настенко, триразовий чемпіон світу з бойового самбо Владислав Руднев, чемпіон світу з дзюдо Георгій Зантарая (дзюдо). Саме Георгій Зантарая і надав свій зал для проведення відкритого тренування, а Ганна Різатдінова подарувала дітям свою книгу "Мій роман зі спортом" з автографом.

Іван Настенко зізнається: спочатку не вірив, що програма "Спортивний наставник" матиме аж такий успіх, хоча на власному прикладі переконався, як спорт впливає на особистість.

Іван Настенко Fullscreen
Іван Настенко

 "Спорт дав мені розуміння, що з будь-якої ситуації можна знайти вихід: навіть із дуже стресової. Спорт навчив мене не поспішати робити висновки і раціонально підходити до вирішення будь-якої життєвій ситуації. Ці навички напрацьовуються завдяки змаганням і в процесі підготовки до них.

 За час участі в програмі "Спортивний наставник" я бачив, як змінюються діти, як вдалося показати їм можливості й задати вектор розвитку. Спочатку в мене були певні сумніви в тому, що ініціатива підійде всім дітям-учасникам, але те, що я побачив у фіналі, мене дуже вразило. І в нас, і в колег по самбо дівчинки за час програми вже встигли виступити на змаганнях і навіть зайняти призові місця.

"Спортивний наставник" — дуже крутий проєкт, і я радий, що став його частиною. Сподіваюся, подібні ініціативи будуть запускатися і надалі", — ділиться Іван.

 Головним наставником Івана Настенка був його батько. Схожа ситуація і в Ганни Різатдінової: на спортсменку дуже вплинула її родина і особливо мати, заслужений тренер України. І спортсмени, які усвідомлюють роль наставників у їхньому житті, радо погоджуються стати такими наставниками для дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах.

Ганна Різатдінова Fullscreen
Ганна Різатдінова

 "Я точно знаю, що без спорту не сформувала б такий сильний характер і властивий мені перфекціонізм. Якщо я за щось беруся, то це завжди на максимум — і це в мені виховав саме спорт.

"Спортивний наставник" — це передусім відповідальність як спортсмена і як тренера. Я завжди боролася за те, щоб спортсмени були почуті, а спортом могла займатися кожна людина в нашій країні. І завдяки "Спортивному наставнику" кожна дитина з будь-якої сімʼї може стати спортсменом. Це безцінний проєкт, який допомагає втілювати дитячі мрії в життя", — ділиться враженнями Ганна Різатдінова.

Проєкт "Спортивний наставник" доводить: хоча ми не можемо змінити минуле дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах, але можемо суттєво вплинути на їхнє майбутнє. Стати для них наставником. Відвести у спортивну секцію. Познайомити дитину зі знайомим спортсменом. Або просто розповісти іншим про таку можливість і вплив спорту на життя.