Гвинтівка FN FAL. Як головний конкурент АК-47 допомагає Україні у війні з РФ

історія fn fal
FN FAL на піку популярності був на озброєнні в понад 90 країн

"Права рука демократії" або "гвинтівка вільного світу" — саме так називають бельгійський FN FAL у світі. Бо він пройшов силу-силенну кількість бойових дій, а нині допомагає ЗСУ відбивати російське повномасштабне вторгнення.

Related video

Бельгійська легка автоматична гвинтівка FN FAL є однією з найрозповсюдженіших зразків зброї у світі. Тому Фокус розібрався, як розробили зброю, на що вона здатна та чи використовують її в ЗСУ.

FN FAL — історія розробки бельгійської гвинтівки

Історія розробки бельгійської гвинтівки йде коренями в післявоєнний час. Перший прототип FN FAL було створено ще в 1946 році. Він мав калібр 7,92x33 мм Kurz, який розробляли та використовували німці в їхній штурмовій гвинтівці Sturmgewehr 44. Розробниками FN FAL виступили два інженери Дьєдонне Сев і Ернест Верв'є.

Уже за кілька років Велика Британія звернулася до виробника з проханням створити FN FAL під калібр 7х43 мм і в конфігурації булпап. Після оцінки FN було вирішено відмовитися від булпап і зосередитися на традиційному дизайні зброї.

Необхідність у створенні автомата пояснюється досвідом Другої світової. Країни визнали ефективність і значущість особистого автоматичного озброєння для піхоти. Нацистська Німеччина створила проміжний калібр Kurz, який є потужнішим за пістолетний, але слабший за гвинтівковий.

Із початку розробки FN FAL бельгійці створювали гвинтівку під різні калібри:

 • 1949 рік — під британський патрон 7х43 мм;
 • 1950 — тестування зброї в США. Вони визнають переваги конструкції, але пропонують патрон Т65 калібру 7,62х51 мм.

Урешті в 1953 році починається серійне виробництво FN FAL і перші прийняття на озброєння в Канаді під назвою C1, Великобританії — L1 SLR та інших країнах. Окрім цього Бельгія, Австрія, Велика Британія, Австралія та Бразилія купують права на ліцензійне виробництво легких гвинтівок.

Пізніше 7,62х51 мм став основним калібром у країнах НАТО. Існує неофіційна версія, що Штати мали прийняти на озброєння FN FAL, а країни Альянсу прийняти патрон Т65 (за іншими даними Т25). Однак якщо ця домовленість і існувала, то США не дотрималися своїх умов і прийняли на озброєння М14. Пізніше, в 1976 році країни НАТО вирішили провести сумісні випробування куль трохи меншого калібру. Результатом спільної роботи 11 країн стало створення патрона 5,56х45 мм, який використовується й зараз.

Із початку 1953 року виготовлення FN FAL не зупинили. Деякі країни використовують і виробляють їх і зараз. Із моменту початку серійного виробництва було виготовлено понад 2 млн гвинтівок.

У чому особливість гвинтівки FN FAL

FN FAL швидко почав набувати популярності, починаючи з кінця 1950-х років. Особливо після того, як британці успішно використали гвинтівку FN FAL проти комуністичного повстання в Малайзії. Окрім США, всі країни НАТО перейшли на FN FAL, тому він став основною зброєю для захисту "прапора свободи" в 60-ті, 70-ті, 80-ті роки. Вважається, що якраз бельгійська гвинтівка стала основним конкурентом радянського АК-47.

в чому особливості fn fal Fullscreen
FN FAL називають "правою рукою демократії"

У 1980-х роках популярність FN FAL досягла свого піку — гвинтівку використовували понад 90 країн світу. За цей час форма FN FAL покращувалася, щоб відповідати умовам часу. Було створені модифікації з укороченим варіантом для командос, зі складеним прикладом, із укороченим стволом і складеним прикладом для десанту й інше.

Технічні характеристики FN FAL:

 • швидкострільність — 650-700 куль за хвилину;
 • початкова швидкість кулі — 823 метри за секунду;
 • прицільна дальність — 650 метрів;
 • максимальна ефективна дальність — 500 метрів.

Таку широку популярність гвинтівка здобула завдяки зусиллям британців продавати L1A1 у свої колишні колонії в Африці й Азії. Зброя не всюди була ефективною, але через поляризованість світу й велику кількість конфліктів у країнах Африки та Азії FN FAL у різних варіантах усе ж завоював популярність. До того ж калібр 7,62x51 був смертоноснішим за радянський 7,62х39.

Огляд FN FAL від експертів США

FN FAL — які конфлікти й війни пройшла гвинтівка

За свою майже 80-річну історію FN FAL у різних версіях встиг повоювати майже на всіх континентах. Серед них:

 • повстання Мау-Мау в Кенії;
 • Кубинська революція;
 • Вʼєтнамська війна;
 • війна в Родезії;
 • Шестиденна війна в Ізраїлі;
 • війна на виснаження Ізраїлю з Єгиптом;
 • війна Судного дня;
 • громадянська війна в Лівані;
 • війна на Фолклендських островах;
 • громадянська війна в Руанді;
 • Сирійська війна;
 • вторгнення в Ірак;
 • російсько-українська війна.
історія гвинтівки fn fal Fullscreen
Ізраїльскі гвинтівки FN FAl

Це лише короткий список конфліктів і воєн, у яких використовували FN FAL. Однак варто зазначити декілька моментів. У кліматичних умовах Ізраїлю FN FAL був не дуже ефективним через уразливість конструкції до пилу, тому Армія оборони Ізраїлю перейшла на американську М-16. Військові використовували FN FAL під час Шестиденної війни проти Єгипту, Йорданії, Сирії та Іраку з Алжиром.

Використання FN FAL в Україні

У жовтні 2022 року стало відомо, що в бійців ЗСУ зʼявилися бельгійські гвинтівки FN FAL PARA — це версія зі складеним прикладом і довжиною ствола 533 мм. Кількість переданої зброї невідома. Українські військові отримали гвинтівки зі ствольною коробкою типу 3, яка датується випуском після 1973 року. У виданні "The Armourer's Bench" зв'язалися з одним із українських захисників, щоб дізнатися, що він думає про бельгійську зброю. Командир мінометного взводу Дмитро Мрачник заявив, що йому сподобалася гвинтівка й за час експлуатації була лише одна несправність. Під час інтенсивного бою гільзу заклинило, однак проблему вдалося швидко вирішити.

fn fal в українській армії Fullscreen
Боєць ЗСУ з FN FAL під час оборони Бахмута

Інший військовий також отримав FN FAL PARA замість української UAR-10. Він відзначив, що бельгійська гвинтівка дуже вибаглива та не любить бруду, і ще вона трохи важча за АК, що відчувається в боях. В автоматичному режимі веденні вогню автомат стає дуже неточним, а все змінюється під час стрільби одиночними пострілами.

fn fal в зсу Fullscreen
Дмитро Мрачник з імпровізованим камуфляжем й міховими подушками на FN FAL

Загалом військовий не дуже задоволений FN FAL, він сказав: "На мою думку, вона вже застаріла, не практична та часто дуже незручна". Обидва військові на початку року захищали Бахмут.

Варто зазначити, що в ЗСУ постачають FN FAL із тепловізійною оптикою ATN THOR. Таку гвинтівку побачили в бійця 103-ї окремої бригади територіальної оборони.