Бюст імператора та будівельний висок: британські шукачі скарбів знайшли схованку з давньоримськими артефактами

бюст Марка Аврелія, скарб, будівельний схил, шукачі скарбів
Фото: BNPS | Знайдені в полі давньоримські артефакти

Тепер бюст імператора Марка Аврелія та інші знахідки продадуть на аукціоні.

Два британські шукачі скарбів знайшли схованку з бронзовими 2000-річними артефактами на полі в Північному Йоркширі. Вважається, що їх закопали під час релігійної церемонії. Про це пише Daily Mail.

У Великобританії більшість наших відкриттів здійснюється археологами-аматорами, які полюють на скарби з металошукачами. І Джеймсу Спарку, і Марку Дідліку пощастило відшукати незайману схованку на полі біля міста Райдейл.

У ньому приблизно в 160 році н. е. сховали невеликий бюст імператора Марка Аврелія, рукоять ножа у вигляді коня, фігурку вершника і висок, який використовується під час будівництва. Усі предмети зроблені з бронзи на полі опинилися, як вважають вчені, під час релігійної церемонії. Мабуть, вони були частиною приношення богам.

бюст Марка Аврелія, скарб,
Бюст Марка Аврелія
бюст Марка Аврелія, скарб, будівельний схил, шукачі скарбів
Знайдені в полі артефакти

Їх справжність підтвердили в Британському музеї і тепер колекцію бронзових артефактів продадуть на аукціоні 20 травня.

Адам Стейплс, глава історичного відділу компанії Hansons Auctioneers, вже повідомив, що розділяти знахідки не будуть. "Їх закопали разом і продадуть разом", — заявив він і зазначив, що знахідками вже зацікавилися в декількох європейських музеях.

За них планують виручити не менше 100 тисяч фунтів. І шукачам скарбів доведеться розділити виручку із землевласником, на полі якого вони й знайшли давнину. Вони розповіли, що пощастило їм під кінець експедиції, коли вони вже збиралися додому.

"Я натрапив на сильний сигнал. Першим знайденим предметом був вершник, який, як я спочатку подумав, був вікторіанським. Потім з'явився другий предмет, і це був бюст — це змінило правила гри! Ми відразу зрозуміли, що натрапили на щось дуже рідкісне й унікальне", — розповів Марк Дідлік.

шукачі скарбів, давньоримські артефакти
Джеймс Спарк, який знайшов скарб
шукачі скарбів, давньоримські артефакти
Марк Дідлік, який знайшов скарб

За його словами, на полі вони шукали не випадково. У цьому районі Північного Йоркшира є кілька римських доріг.

Марк Аврелій, чий бюст знайшли шукачі скарбів, був останнім із п'яти так званих "хороших римських імператорів": Нерви, Траяна, Адріана, Антоніна Пія і, власне, Марка Аврелія з династії Антонінів. За час їхнього правління (96-180 роки н. е.), яке відрізнялося стабільністю і відсутністю репресій, Римська імперія досягла свого найвищого розквіту.