Чеський скандал: виявилося, що будівля Посольства РФ в Празі була відібрана у єврейської сім'ї

російське посольство, прага
Фото: CTV News | Вілла Петчека-Поппера, де нині розміщується російське посольство в Празі

Територію з віллою Радянському союзу подарував тодішній президент Едвард Бенеш, однак за умови, що старі власники отримають компенсацію, чого так і не сталося.

Related video

Після висилки російських дипломатів з Чеської Республіки через справу про вибухи в селищі Врбетіце у 2014 році, керівництво Праги звернулося з вимогою до уряду домовитися про повернення місту території, на якій знаходиться посольство. Однак недавно з'ясувалося, що і сам будинок посольства — має досить спірний статус. Про це пише Seznam Zpravy.

Територія перейшла у володіння посольства у 1968 році, раніше на цьому місці був міський парк. А доля вілли має набагато давнішу історію.

Вона була побудована на початку ХХ століття відомим празьким банкіром Фрідріхом Петчеком. У 1927 році її купив у Петчека єврейський банкір Георг Поппер. У 1938 році, побоюючись зростання нацистських настроїв, сім'я Поппера була змушена виїхати в Лондон, а потім до Мексики. Після Другої світової війни в Прагу вони так і не повернулися.

російське посольство, прага, петчек, Поппер Fullscreen
Російське посольство в Празі
Фото: CTV News

А віллу разом із землею тодішній президент Чехословаччини Едвард Бенеш подарував СРСР. Бенеш обіцяв початковим власникам, родині Поппера, компенсацію, але цього не сталося.

У 2008 році дочка Поппера Лізабет подала позов до Чехії про компенсацію, яку вона оцінила в один мільярд крон.

З Міського суду позов направили до Високого суду Праги, потім до Верховного суду і, нарешті, до Конституційного суду. І він відхилив позов без подальшої апеляції. Він навів ту ж причину, що і всі попередні суди — позивач не сплатив судовий збір, який становить один мільйон крон. Однак родина Поппер вже подала новий позов, який знаходиться в Окружному суді Праги. Лізабет, будучи в похилому віці, до рішення суду не дожила. Тепер справою займаються внуки банкіра Поппера — Леслі Джеймс Коралек і Річард Вільям Коралек.

Ситуація ускладнюється тим, що майно було конфісковано у сім'ї єврейського підприємця безпосередньо президентом Бенешем окремим указом. Відповідно, він його не конфіскував, а експропріював, тобто забрав за умови належної компенсації.

У 8-й Указі Президента Республіки від 2 червня 1945 року йдеться, що нерухомість присвоюється на користь чехословацької держави. У другому абзаці земля і вілла передається Союзу Радянських Соціалістичних Республік з метою будівництва нового посольства. А у четвертому з п'яти абзаців призначена компенсація початковим власникам, що має бути визначено пізнішою правовою постановою. Але цього так і не відбулося.

"По суті, держава краде власність, і для того, щоб власник або його нащадок звернулися за допомогою до суду, він повинен заплатити державі судовий збір", — зазначила адвокат позивачів Ірена Бенешова. Також вона зазначає, що її клієнтам чиняться всілякі перепони в чеських судах.