Google у Росії зобов'язали розблокувати "Царгород ТВ" у YouTube, пригрозивши трильйонним штрафом

Царгород, Google, Youtube, блокування каналу, онлайн-мовлення
Фото: коллаж Фокус | Юридична фірма Baker & McKenzie підрахувала, що через сім місяців розмір втрат досягне 94 трильйонів рублів

Google порушить списки санкцій законодавства США, якщо виконає рішення. В іншому випадку штраф у казну РФ може зрівнятися з капіталізацією самої компанії.

Арбітражний суд Москви ухвалив, що дочірня компанія американського IT-гіганта — ТОВ "Гугл" — зобов'язана до 20 травня відновити акаунт телеканалу "Царгород ТВ" на YouTube. Про це йдеться у відповідному рішенні від 20 квітня 2021 року.

Якщо обліковий запис відновлений не буде, то ТОВ "Гугл" буде змушене платити прогресивну судову неустойку на користь "Царгород ТВ", який заблокований з 28 липня 2020 року. Її сума становитиме 100 тисяч рублів за кожен день невиконання рішення суду, при тому щотижня сума буде збільшуватися дворазово.

Як повідомляло видання Forbes, юридична фірма Baker & McKenzie підрахувала, що через сім місяців розмір неустойки досягне 94 трильйонів рублів, що можна порівняти з капіталізацією материнської компанії Google — Alphabet, яка становить 1,57 трильйон доларів (117 трильйонів рублів).

У матеріалі йдеться, що в день блокування "Царгород ТВ" на YouTube телеканал на своїй сторінці у "ВКонтакте" розмістив скріншот повідомлення про блокування Google, зазначивши при цьому, що жодних попереджень про припинення мовлення на відеохостингу не отримував, хоча за законом канал повинні були повідомити за 180 днів до цього.

У той же день причину блокування виданню РБК пояснив представник Google. Компанія заявила, що змушена дотримуватися всіх законів про санкції і правила торгівлі: "Якщо ми виявляємо, що обліковий запис порушує ці закони, то робимо відповідні дії".

У свою чергу, представник заблокованого телеканалу в розмові з журналістами того ж видання заявив, що таке формулювання IT-компанії означає, що власник "Царгород ТВ" Костянтин Малофєєв під американськими санкціями. І справді, Малофєєв з 2014 року під санкціями Євросоюзу, США та Канади.

"Я з 2014 року під санкціями, а телеканал "Царгород ТВ" завів YouTube-канал у 2015 році — це саме той пункт, на якому наші юристи розбили дощенту юристів Google: коли ті посилалися на закон про санкції (пояснюючи блокування, — Фокус), це виглядало сміховинним аргументом", — такий коментар журналістам Forbes надав власник телеканалу.

Костянтин Малофєєв, Царгород ТВ
Власник "Царгород ТВ" Костянтин Малофєєв
Фото: The Insider

Малофєєв підкреслив, що перебував під санкціями, будучи 100%-м власником каналу, і відбувалося це протягом усього періоду існування "Царгород ТВ". Таким чином, канал безперешкодно транслювався на YouTube близько п'яти років, хоча це суперечило американському законодавству. Однак потім його трансляцію припинили — нібито раптово.

"Вони просто його вимкнули, а це вже цензура", — також заявив Малафєєв, стверджуючи, що Google нібито порушив договір, у якому говориться, що про блокування канал повинен бути проінформований за 180 днів.

Дмитро Магонія — керівний партнер ART DE LEX, який представляв у процесі інтереси Малофєєва — повідомив "Інтерфаксу", що вищезгадане рішення суду має характер прецеденту не тільки для Росії, але і для світу в цілому.

"Уперше російський суд зобов'язав компанію-резидента країни, що застосувала санкції, виконувати договір, від виконання якого вона відмовилася внаслідок санкцій. Іншими словами, суд визнав санкції такими, що суперечать публічному порядку РФ стосовно поведінки іноземної компанії", — заявив Магонія.

Що таке "Царгород ТВ"?

"Царгород ТВ" — російський інформаційно-аналітичний інтернет-телеканал, який у 2015 році заснував бізнесмен Костянтин Малофєєв. Ідеологія каналу — консервативно-монархічна, його співробітники активно захищають "традиційні цінності". На думку російського політолога Іллі Гращенкова, яку він висловив URA.ru, канал є "крилом російських ультраправих".

Мовлення відбувається з будівлі Центрального телеграфу в Москві. На ньому активно висвітлювали збройний конфлікт на сході України і підтримували так звані "ДНР" і "ЛНР".

Сам Малофєєв, який потрапив під санкції, в інтерв'ю "Ведомостям" не приховував, що займався фінансуванням Донбасу і Криму (сам він називав це гуманітарною допомогою).

Нагадаємо: до цього стало відомо, що YouTube заблокував сторінки "медведчуківських" каналів ZiK, NewsOne і 112. YouTube-акаунти каналів стали недоступними в нашій країні. За допомогою пошуку можна подивитися їхні відео та прямі ефіри, проте після переходу на акаунт з'являється такий напис: "Цей канал недоступний для перегляду у вашій країні".