"Столиця провалів": Рим йде під землю через старовинні каменоломні і таємні тунелі

провал, обвалення, рим
Фото: Leggo | Обвалення в Римі у 2018 році

Щороку у "Вічному місті" утворюється більше сотні нових провалів через старовинні кар'єри, катакомби і тунелі.

На цьому тижні в Римі під землю провалилися два автомобілі. Сталося обвалення стіни підземного паркувального маданчику, і машини просто впали в яму. Але виявилося, що це тільки один з сотень подібних інцидентів, які відбуваються у "Вічному місті". Італійська столиця вже отримала невтішне прізвисько "європейської столиці провалів". Про це пише Daily Mail.

Рим і правда "Вічне місто", він існує сотні років, і всі ці роки досить безладно забудовувався. Тепер він починає бити рекорди по провалам. Дві машини, що впали в шестиметрову прірву в районі Торпіньаттара на цьому тижні, лише підтверджують цю тенденцію.

провал, обвалення, рим
провал, обвалення, рим
Машини, що провалилися на підземний паркувальний майданчик у Римі

Щороку, як каже влада міста, в Римі виникає більше сотні нових провалів в грунті, і все частіше геологи та історики говорять про те, що потрібно провести масштабну роботу по зміцненню стародавніх катакомб і тунелів, якими буквально пронизане місто. Рим побудований на підземеллях і стародавніх руїнах, які постійно підмивають підземні води.

У 2018 році обвалився будівельний майданчик на вулиці Балдуїна і в прірву впали шість припаркованих машин. Більше 20 будинків залишилися без електрики і водопостачання.

провал, обвалення, рим
провал, обвалення, рим
Прірва, що утворилася на будівельному майданчику в Римі
Фото: Leggo

У травні минулого року в багатометровую прірву впали кілька машин, і дивом обійшлося без жертв.

Геолог Стефанія Нісіо вважає, що найслабшим місцем "Вічного міста" є східні райони, де за часів Стародавнього Риму добували камінь для будівництва.

Протягом перших двох місяців 2021 утворилося двадцять вирв, у середньому по одній кожні три дні. На думку геологів потрібні дослідження і зміцнення підземного Риму, але влада міста цю потребу ігнорує. Ускладнюються ці роботи і дуже щільною забудовою, яка велася досить хаотично і без належного дослідження місцевості.

Провали утворюються і біля пам'яток. Так, біля Пантеону минулого року двометровий провал оголив камені давньоримських будівель, а біля Колізею довелося евакуювати цілу будівлю, коли дорога біля древньої арени почала провалюватися.

рим, пантеон, провал
Провал біля Пантеону
Фото: Leggo

"Це тільки питання часу, коли під землю почнуть іти цілі будинки", — зазначає доктор Нісіо.

За її словами, нові тунелі й цілі печери виявляють постійно. Так, у районі Каффареллі був знайдений цілий лабіринт, по якому можна блукати годинами.

А під знаменитим Палатінським пагорбом, центральним з семи, на яких стоїть Рим і де, за легендою, вовчиця вигодовувала Ромула і Рема, були знайдені гроти з висотою стелі п'ять метрів і навіть з невеликим озером.

Також у древніх текстах можна знайти згадки про численні катакомби, де переховувалися християни, але їх точне місцезнаходження невідоме досі. Хоча багато хто з них вже знайдені і навіть відкриті для туристів.

Доктор Нісіо повідомила, що зараз вона та її колеги складають підземну карту Риму. До того ж інформацію вони отримують від звичайних жителів. Так, один садівник повідав їй про мережу тунелів під одним з міських парків, де ховалися фашисти під час Другої світової війни, а також про таємні ходи, якими користувалися місцеві мафіозі, щоб ховати зброю.

Втім, Рим не єдине італійський місто, де провали стали звичайною справою. У 2016 році у Флоренції під землю пішла ціла стоянка, а у січні 2021 року біля Неапольської лікарні в яму провалилися кілька машин.