Польські мисливці за скарбами знайшли мережу таємних ходів нацистів, де, можливо, захована "Бурштинова кімната"

бурштинова кімната, Катерининський палац
Фото: ТАСС | Реконструкція Бурштинової кімнати у Катерининському палаці

Кімната зникла у квітні 1945 року. Щодо її місцезнаходження регулярно з'являються нові версії, але поки жодна не підтвердилася.

У польському місті Мамерка, яке знаходиться поруч з Калінінградською областю, польські шукачі скарбів знайшли невідому раніше систему підземних коридорів на місці колишнього штабу східної армії нацистської Німеччини. Місцеві краєзнавці припускають, що саме тут може бути захована знаменита "Бурштинова кімната", яка безслідно зникла з Катерининського палацу у Царському селі під час Другої світової війни. Про це пише Daily Mail.

Дослідження бункерного комплексу в Мамерці, де розташовувалася штаб-квартира командування сухопутних військ вермахту, проводилися з 2017 року. Тоді пошуковці виявили плиту, що закриває вхід до підземного тунелю і на якій виросло дерево. Краєзнавці припустили, що бункер ніхто не відкривав з часів закінчення Другої світової війни, а отже, всередині можуть знаходиться заховані скарби.

Мамерка, польща, бункер
Вхід в бункер у Мамерці

Плиту підняли, в бункер спустилися, однак нічого цінного тоді знайти не вдалося. Однак цього року пошуки триватимуть.

"Завдяки використанню сучасного георадара ми виявили п'ять входів у підземні технічні тунелі. Поки що це найбільше відкриття в Мамерці. Схоже, що виявлена мережа тунелів має довжину не менше 50 метрів, а після уважного вивчення може виявитися, що вона ще більше. Багато з них засипані", — уточнив Бартломей Плебанчик з музею Мамерки.

Коридори будуть досліджені в другій половині червня, поки ж вони захищені і охороняються. Підземний комплекс у Мамерці побудували за наказом Гітлера у 1940-х рр. У лісі були заховані 30 бункерів і 200 інших об'єктів. Тут були не тільки житлові бараки, а й казино, пошта, кінотеатр, лікарня, лазня і стайні. У штабі проживало 40 німецьких офіцерів і півтори тисячі солдатів.

Раніше Бартоломей Плебанчик говорив, що Мамерка — це логічне місце для пошуку "Бурштинової кімнати", оскільки транспортування її з Кенігсберга означало, що німцям "доведеться приїхати сюди, а це місце було ідеальним, тому що воно ретельно охоронялося".

Також дослідники збираються вивчити залишки військового крейсера "Карлсруе", який затонув у 1945 році в Балтійському морі після атаки корабля HMS Truant Королівського флоту. Не виключено, що "Бурштинова кімната" може бути і там. Згідно з офіційними вантажними документам, на борту було 360 тонн вантажів, коли воно використовувалося для евакуації німців у процесі так званої операції "Ганнібал", з Кенінгсбергу.

Карлсруе, балтійське море, затонулий корабель
Карлсруе, балтійське море, затонулий корабель
Затонуле судно "Карлсруе" в Балтійському морі

Уже була знайдена техніка, фарфор і ящики з поки невідомим вмістом.

Нагадаємо, "Бурштинова кімната" це подарунок Петру I від короля Пруссії Фрідріха Вільгельма Першого у 1716 році. Петро отримав набір бурштинових панелей для оформлення палацового інтер'єру. Однак прикрасили вони стіни тільки при імператриці Єлизавети Петрівни. Бурштиновий кабінет став головною прикрасою заміського Катерининського палацу у Царському Селі.

бурштинова кімната, інтер'єр
Бурштинова кімната на початку ХХ-го століття

29 вересня 1941 року в Катерининському палаці з'явилися два німецьких "військових мистецтвознавця", завданням яких був контроль за вивезенням Бурштинової кімнати. Її демонтували і відправили в Кенінгсберг (тепер Калінінград). Керував операцією Ернст-Отто фон Сольмс-Лаубах — граф, полковник німецької армії і доктор мистецтвознавства.

У березні 1942 року в німецькій пресі з'явилися повідомлення про те, що Бурштинова кімната знаходиться в Кенігсберзі, вони супроводжувалися фотографіями інтер'єру.

"Німці змогли її зібрати, про цей факт ми знаємо з фотографій з німецького журналу "Пантеон", опублікованими ранньою весною 1942 року", — розповідала заступник директора з наукової роботи Державного музею-заповідника "Царське Село" Іраїда Ботт. У квітні 1945 року кімната безслідно зникла.

замок, Кенінгсберг, калінінград
Замок у Кенінгсбурзі після бомбардування і пожежі

Вважалося, що вона могла загинути під час пожежі в замку Кенінгсберг, або зникнути під час транспортування, однак мисливці за скарбами впевнені, що вона досі зберігається десь у таємному бункері.

бурштинова кімната, реконструкція
Деталь відновленої Бурштинової кімнати

Бурштиновий інтер'єр був відновлений російськими майстрами в Катерининському палаці до 300-річчя Санкт-Петербурга і відкрився 31 травня 2003 року. Його заново створювали за збереженими історичними зображеннями з бурштину, доставленого з Калінінграда. На цю роботу було витрачено шість тонн добірного бурштину і майже вісім мільйонів доларів. Робота з відтворення бурштинового кабінету тривала близько 25 років.