Озеро Ялпуг. Пляжний відпочинок і винні дегустації на "цукрових" берегах

озеро Ялпуг
Ялпуг — найбільше прісноводне озеро України

Найбільше прісноводне озеро України ідеально підходить для риболовлі на вихідних: у водах Ялпуга водяться 40 видів риб! Поруч — виноградники і пляжі з білосніжним піском.

Де жити

Адреса: Болградський та Ізмаїльський р-ни, Одеська обл.

Геолокація: 45°29'05.0" N 28°37'09.7" E

Де зупинитися: На північній стороні озера в місті Болград. Ночівля в готелі "Інзов" обійдеться у 480-700 грн. На південній стороні найкраще зупинитися в Ізмаїлі. Тут вартість ночівлі в об'єктах розміщення коливається у межах 500-900 грн

Де поїсти

В Ізмаїлі великий вибір точок громадського харчування. Добрі відгуки — про ресторан "Тераса" (англійський сніданок — 127 грн, солянка — 97 грн, гаряча сковорідка з куркою — 157 грн)

Барвисті світанки і заходи, заколисуючий шелест хвиль, що переплітається з пташиним багатоголоссям, пряний запах трав. Без всього цього неможливо уявити відпочинок на озері Ялпуг. Одна з живих пам'яток цих місць — білі лебеді, що живуть в густих очеретяних заростях уздовж порізаної берегової лінії. Назва озера походить від тюркського jalpyh — "цукровий", саме з цукром у мешканців цих місць асоціювалися білі береги водойми.

Найбільше прісноводне озеро України знаходиться в Болградському та Ізмаїльському районах Одеської області і входить в систему Дунайських озер. Довжина водойми — 39 км, ширина — до 7 км, максимальна глибина — 12 м. Історія цих місць цікава. На берегах знайдені артефакти часів трипільської та черняхівської культур, а це означає, що люди тут селилися вже кілька тисяч років тому. У 1914 році на озері організували водне сполучення між Ізмаїлом та Болградом, в акваторії ходило 20 барж і два пароплави. А з 1918 по 1944 рік поруч з водоймою знаходився гідродром школи гідроавіації.

На березі озера в селі Криничне знаходиться виноробне господарство "Колоніст", його співробітники запрошують туристів відправитися на дегустацію та екскурсію по підприємству. Тут не тільки можна спробувати смачне українське вино, але й погуляти по винограднику, і дізнатися особливості місцевого виноградарства. Ще цікавіше побувати на оцетарні, де виробляється бальзамічний оцет.

Ялпуг ідеально підходить для любителів риболовлі. В озері водиться до 40 видів риби, зокрема товстолобик, білий амур, дзеркальний карась, сріблястий лящ, щука і судак. Для туристів і рибалок у довколишніх селах відкрили пункти прокату необхідного обладнання, так що наметом і вудкою можна обзавестися на місці.

Південні береги озера піщані, з красивими пляжами, а біля села Озерне можна погуляти уздовж мальовничих обривів. Водойма вважається важливим накопичувачем прісної води у регіоні, проте через антропогенний вплив її стан з кожним роком погіршується: озеро все більше мінералізується і забруднюється. Екоактивісти багато років б'ють на сполох, боячись втратити одну з дивовижних природних перлин України, проте серйозних заходів щодо відновлення Ялпуга поки не робилося.