Імператриця турків. Як Роксолана та інші українські дружини султанів управляли Османською імперією

Роксолана і султан Сулейман
ГАРНА ПАРА. Парні портрети Сулеймана і Роксолани, бл. 1550 г. (вид. Маттео Пагані, Венеція). Невідомий художник

Роксолана — маніпулятор, чаклунка і досвідчений політик. Сьогодні вона, за словами дослідниці Олександри Шутко, могла б стати коучем у питаннях стосунків чоловіків і жінок.

На прилавках українських магазинів з'явилася нова книга Олександри Шутко "Гарем османських султанів. Епоха жіночого султанату". Це книга про султанш, що зробили значний вплив на політику Османської імперії. Перша в їх ряду — легендарна українка Роксолана, вона ж Хюррем-султан (1502-1558), одна з найпопулярніших в Україні історичних героїнь.

З 11 книг, написаних Шутко, більшість — про Роксолану, яка, будучи наложницею, стала могутньою правителькою. Але в чому оригінальність погляду Шутко? У тому, що ми занадто довіряємо українським джерелам про Роксолану, тоді як вона майже не жила в Україні: за деякими відомостями, уродженку Рогатина Настю Лісовську дев'ятирічною дівчинкою полонили кримські татари, а потім подарували її султанові Османської імперії Сулейману Пишному. Шутко задумалася: а ким же Хюррем-султан вважають в Туреччині — країні, де вона провела майже все життя.

письменниця Олександра Шутко, книга Олександри Шутко про Роксолану
Олександра Шутко написала вже 11 книг про Роксолану
Фото: Кирило Чуботін

З'ясувалося, що в погляді на популярну султаншу дві крайності: у нас на неї дивляться мало не як на національну героїню і патріотку України, а в Туреччині — як на інтриганку, яка підірвала підвалини Османської імперії. Істина, як завжди, посередині.

Ви розповідали, що особистістю Роксолани захопилися з дитинства. Що послужило поштовхом?

- Роман Павла Загребельного про цю султаншу. А ще — український серіал про Роксолану, яку зіграла Ольга Сумська. В юності я прочитала про Роксолану дослідження польських, російських, українських істориків, але розуміла, що все свідоме життя вона провела в Стамбулі. Тому хотілося дізнатися, що про неї писали тамтешні дослідники. Для цього я закінчила курси турецької мови в Києві. Потім їздила до Туреччини на відпочинок та екскурсії, де купувала книги про Роксолану та її нащадків.

Важливо
Від Голобородько до Кайдаша: 12 знакових кіногероїв сучасної України
Від Голобородько до Кайдаша: 12 знакових кіногероїв сучасної України

Зібравши достатньо інформації з турецьких джерел, вирішила ознайомити з нею українських читачів. Тому написала книгу "Роксолана: міфи і реалії", яка витримала за рік два видання в Україні, а у 2017-му вийшла в турецькому перекладі в Стамбулі.

Ви вказуєте на те, що в своїх листах султану Роксолана бажала йому "перемогти мерзенних і огидних невірних [християн] у військових походах". Це абсолютно не збігається зі сприйняттям Роксолани українцями як жертви османської неволі та української патріотки. Невже у неї, дочки православного священика родом з Рогатина, не було спроб підтримати християн?

- Роксолана оточувала себе слугами, перекладачами, наставниками синів родом з Польського королівства, тобто земляками. Правда, не українцями, а вихідцями з польської шляхти, які, як і вона, потрапили в полон до кримських татар і опинилися в Стамбулі. Вони допомагали їй налагодити дипломатичні відносини з польським королем Сигізмундом II. Роксолана не афішувала своє походження — вона була простолюдинкою, що опинилася в дитинстві або підлітковому віці (точно невідомо) в полоні. У листах угорській королеві вона називала себе імператрицею турків, а польський король звертався до неї "Ваша королівська високість".

Наскільки вміло вона маніпулювала думкою султана, використовуючи в листах формулу "А чи не хотів ти задуматися?" По-моєму, сучасні українки могли б скористатися подібним прийомом, щоб домогтися від своїх благовірних того, що їм хочеться.

- Це вміла тактика в стосунках з чоловіком. Якщо простежити весь шлях Роксолани від рабині до дружини султана Сулеймана, можна побачити таку картину. Спершу мініатюрна рудоволоса 15-річна дівчина з милою посмішкою на вустах сподобалася султанові Сулейману, якому на той момент виповнилося 26 років. В такому місці, як гарем, вона обрала тактику жертви, над якою знущалися конкурентки. Так, коли на неї з кулаками накинулася мати старшого сина султана, Мустафи, — дочка черкеського князя Махідевран, Роксолана не стала чинити опір. Султан, побачивши роздряпане обличчя заплаканої улюблениці і вирваний жмут рудого волосся, розчулився. Дізнавшись, хто її побив, хотів виставити з гарему Махідевран. Але за неї заступилася його мати, Хафса, теж черкеска. Потім Роксолана порушила принцип "однієї матері — один син", народивши султану Сулейману дочку і п'ятьох синів, один з яких, Селім II, зійшов на престол.

"Українки — матері султанів збирали навколо себе земляків і скріплювали ці союзи хабарництвом. Тому збирали незліченні багатства. В Україні президенти теж люблять ставити на керівні посади земляків і друзів"

Після смерті 19 березня 1534 року матері султана Сулеймана, Хафси, Роксолана, озброївшись Кораном, поскаржилася султану, що, будучи рабинею, вона не може робити добрі справи (будувати мечеті, школи, лікарні та фонтани в Мецці, Медині і Стамбулі). Той звільнив її з рабства. Ставши вільною мусульманкою, Роксолана не могла мати позашлюбних стосунків. Так вона напоумила Сулеймана одружитися з нею всупереч традиціям. Адже після завоювання Константинополя у 1453 році османські султани жили з наложницями без укладення шлюбу.

Такий стиль маніпуляцій простежується і в її інтимному листуванні з султаном Сулейманом, який щороку ходив у завойовницькі походи. Якось він передав їй 5 тисяч флоринів, що (в перерахунку на нинішні гроші) становить приблизно 735 тисяч доларів, а також волосок зі своєї бороди. На це Роксолана лірично відреагувала: "Для мене одна волосина з вашої бороди дорожче не тільки 5 тисяч, але і 100 тисяч флоринів". Така відповідь зворушить будь-якого чоловіка.

В цьому плані сучасним українкам є чому повчитися у Роксолани. Сьогодні вона була б успішним коучем (сміється). Могла б вести мегапопулярні курси "Як одружити на собі султана" або "Як розвести на гроші олігарха". Досвіду в цій справі у неї не позичати, адже у XVI столітті вона стала найбагатшою жінкою в Османській імперії.

Інформація — це все

Кажуть, коли в гарем надходили інші українки, Роксолана їх спроваджувала звідти під різними приводами, щоб у неї не з'явилися конкурентки. Це правда?

- Такий випадок описав венеціанський посол в Стамбулі Брагадін. Коли султанові Сулейману якийсь сановник подарував двох красивих українок — одну йому, а іншу — його матері, Роксолана засмутилася, оскільки вважала їх конкурентками в гаремі. Тому, ридаючи, благала султана прогнати землячок з палацу. І той послухав її: одну українку повернув вельможі, іншу видав заміж. Роксолана присягнулася султану, що помре від ревнощів. На той час така поведінка султана, який догоджав одній жінці в гаремі, була нечуваною.

Наскільки велика була роль Роксолани як інтригантки у страті старшого сина Сулеймана — Мустафи?

- Мустафа теж не сидів склавши руки. У 38 років він став знаходити прихильників серед сановників, військових і навіть правителів Венеції та Ірану. Про це стало відомо Роксолані завдяки зятю — великому візиру Рустему. Вона фактично одружила його на єдиній дочці від султана Сулеймана, Міхрімах. Рустем був з хорватів, предки яких проживали у східній Галичині. Коли він ще служив конюхом у султана Сулеймана, Роксолана, всупереч протоколу, часто спілкувалася з ним. Британський король Генріх VIII, дізнавшись, що султан Сулейман видав заміж улюблену дочку за конюха, розреготався. Але такими були традиції османів. Султани своїх дочок не видавали заміж за правителів сусідніх держав, а тільки за своїх підданих.

серіал роксолана сумська, Олександра Шутко Роксолана
ДЖЕРЕЛО НАТХНЕННЯ. Дослідницю Шутко надихнув на вивчення життя Роксолани український серіал 1990-х, де султаншу зіграла Ольга Сумська

Інформованість допомогла Роксолані роздобути в султанському палаці великий вплив на виконавчу владу. Вона контролювала кожен крок конкурентів, зокрема престолонаступника Мустафи. Тож не дивно, що про його змову з ворогом, іранським шахом Тахмаспом, з метою роздобути османський престол дізнався і султан Сулейман. Заручившись підтримкою муфтія, він стратив старшого сина Мустафу, а потім — і його нащадка, 7-річного Мехмеда.

Ви пишете, що Роксолана порушила безліч підвалин Османської імперії. Турки вказують на те, що вона заклала основи жіночого султанату, який, на думку турецького історика Ахмета Рефіка Алтиная, став причиною занепаду Османської імперії, мовляв, в султанаті процвітало кумівство. Чи не нагадує це сучасну Україну, коли вищі керівники ближнього оточення віддають все, іншим — нічого?

- Дійсно, Роксолана була засновницею такого явища, як жіночий султанат, коли більше ста років жінки султанів впливали на політику держави. Вперше про це у 1609 році заговорив венеціанський посол в Стамбулі Оттавіано Бон. Послідовниці Роксолани в XVII столітті стали сильнішими завдяки тому, що на трон сходили їхні сини в юному віці. Наймолодшим султаном був 6-річний Мехмед IV, мати якого, українка Хатідже Турхан, від його імені фактично правила Османською імперією. Матері султанів збирали навколо себе соратників, як правило, земляків, і скріплювали ці союзи хабарництвом. Тому вони володіли незліченними багатствами.

Важливо
Жертви, відьми, у кращому випадку батраки. Як показують українців у зарубіжному кіно
Жертви, відьми, у кращому випадку батраки. Як показують українців у зарубіжному кіно

В Україні президенти теж люблять ставити на керівні посади своїх земляків і друзів. Всі вони, отримавши владу, починають збагачуватися. Що стосується османів, то у XVIII столітті султанами ставали зрілі чоловіки, тому їх матері перестали активно втручатися в політику. Незважаючи на це тенденції до занепаду Османської імперії тільки посилилися.

Син Роксолани, султан Селім II, був не дуже хорошим державником через пристрасть до алкоголю, його прозвали Селім П'яниця. Кажуть, він завоював один з островів тільки тому, що там виробляли класне вино, чи не так?

- Чутки про його алкоголізм перебільшені. Я б назвала Селіма II естетом, який любив вино, красивих жінок і поезію. Під час його правління османи продовжили завоювання, хоча траплялися і провали, як програна битва при Лепанто.

Чи цікавилася Роксолана військовими питаннями, чи головна її пристрасть — внутрішні справи, розбирання в гаремі і навколо трону?

- У листах до Сулеймана Роксолана питала про його успіхи на фронті. Цікавилася, чи не полонив він шаха Тахмаспа або хоча б його дітей, повідомляла про виграну османським флотом битву за Туніс. Також на голову шаха Тахмаспа від неї регулярно сипалися прокляття. Роксолана була залучена у зовнішньополітичних інтригах — вона брала участь у привітному прийомі в Стамбулі молодшого брата шаха Тахмаспа, Алкаса-мірзи, який, заручившись підтримкою султана, намагався захопити владу в Ірані.

"Роксолана оточувала себе слугами — перекладачами, наставниками синів родом з Польського королівства, тобто земляками. Правда, не українцями, а вихідцями з польської шляхти"

Є версія, що саме вона стала ініціатором ідеї запросити в Стамбул першого українського гетьмана Дмитра Вишневецького. Так вона намагалася насолити польському королю, який після запевнень у дружбі з султаном Сулейманом одружився на дочці його ворога Фердинанда I Габсбурга.

Звідки вона знала про практику укладення мирних угод Османської імперії, в складанні яких брала участь? Чи правда, що одним з пунктів такого контракту було ослаблення нападок кримського хана на польські землі? І чи міг ослухатися кримський хан такого роду вказівок?

- Участь Роксолани в укладанні мирних угод продиктована волею Сулеймана. Так, однією з умов миру з поляками був ненапад кримських татар на Польське королівство. Але татари не поспішали дотримуватися такої заборони. А тут ще й військо Дмитра Вишневецького занадилися грабувати прикордонні землі з Османською імперією. Є відомості, що за це султан Сулейман дав вказівку Кримському хану нападати у відповідь.

Роксолана — чародійка-інтелектуалка

Наскільки обгрунтовані підозри турецьких істориків, які звинувачують Роксолану в чаклунстві?

- Сучасники Роксолани і справді називали її відьмою, яка зачарувала султана Сулеймана любовними чарами. У цьому їй нібито допомагала служниця — караїмка Тронгілла родом з Криму, яка готувала приворотне зілля. Вона служила знахаркою ще матері Сулеймана, Хафсі. Крім лікування залагоджувала всі її фінансові та дипломатичні справи за межами палацу. Потім таку ж допомогу надавала Роксолані.

Чи можна Роксолану коротко охарактеризувати як гарну, сексуальну, вольову і прагматичну інтелектуалку-хижачку? Чи не цей тип ми бачимо в поведінці Юлії Тимошенко, яка постійно намагалася задіяти для вирішення політичних питань своє жіноче зачарування?

- Роксолана грамотно вибудовувала ситуації, задіюючи інтелект і всю свою чарівність, адже не просто так її в гаремі назвали Хюррем (та, що сміється, весела). Вона вивчила там османську мову, арабську, фарсі, читала Коран, писала вірші, знала давньогрецьку міфологію.

роксолана і султан, серіал величне століття
ТУРЕЦЬКИЙ ВАРІАНТ. Новий виток популярності Роксолани в Україні викликав турецький серіал "Величне століття" (2011-2014), де головну героїню зіграла Мер'єм Узерлі

Що стосується Тимошенко, то в одному американському таблоїді мені якось довелося прочитати статтю, де її порівнювали з Роксоланою. Жіночність, хитрість і сила волі — то, що її об'єднує з султаншею-українкою. Мені було приємно, що рік тому Юлія Володимирівна серед прочитаних на карантині книг вказала і мою — "Жіночий султанат: влада і любов".

Наскільки українки бачать в Роксолані свій ідеал?

- Думаю, наших жінок приваблює історія успіху землячки в патріархальній державі — Османській імперії. Адже слава про Роксолану не вщухає протягом 500 років.

Принципи і традиції Османської імперії, які заради Роксолани порушив султан Сулейман I Пишний (1494-1566)

• від однієї матері — один син. Роксолана народила йому шість дітей: п'ять синів і дочку

• султан Сулейман вперше одружився з простолюдинкою. Раніше османські султани укладали шлюби лише з дочками християнських правителів і керівників сусідніх тюркських племен. Після завоювання Константинополя відпала необхідність у політичних союзах, тому султани жили разом з наложницями гарему. Роксолана ж стала законною дружиною султана

• вона залишила Старий палац, де розміщувався султанський гарем, і переїхала з дітьми в Новий (Топкапи) — резиденцію султана

роксолана і султан Сулейман, Хюррем-султан
Султан Сулейман і Роксолана. картина Антона Хакеля 1780 року

• Роксолана стала засновницею мечетей, хаммамів

• будучи простолюдинкою від народження, Роксолана проводила дипломатичне листування з монархами Європи і Азії. Вони називали її королевою

• Роксолана стала засновницею такого явища в Османській імперії, як жіночий султанат

• з нею султан Сулейман Пишний прожив в моногамному шлюбі до її смерті і не одружився знову

• над могилою Роксолани Сулейман звів розкішну гробницю. Вона стала першою дружиною султана, похованою в окремому мавзолеї

• на трон у 1566 році зійшов син Роксолани і Сулеймана, Селім II — хоча він був третім у черзі на престол