Справжнє обличчя Шрека. 20 років культовому мультфільму, що змінив світову анімацію

Шрек, великан, история мультфильма, забавные факты
Фото: кадр из мультфильма | 18 мая 2001 года на экраны вышел "Шрек"

У 2022 році вийде пʼяте продовження історії про людожера з людським обличчям. А 20 років тому "Шрек" назавжди змінив світ мультфільмів.

Related video

18 травня 2001 року на екрани вийшов "Шрек" — перший мультфільм, який отримав "Оскар" у номінації "Краща анімаційна картина" і перевернув уявлення про анімацію. Після нього повнометражні мультфільми працюють на три вікові аудиторії: дітей, підлітків і дорослих. Для дітей — яскраві персонажі і бійки, для підлітків — динамічний сюжет, для дорослих — безліч іронічних відсилань до інших творів, пародіювання сучасних реалій і чорний гумор на межі фолу. Таке широке охоплення глядачів призвело до комерційного прориву "Шрека": при бюджеті $ 60 млн касові збори становили $ 484 млн.

Невгамовний Катценберг

Цей мегауспіх стався за участю скандального, але талановитого продюсера Джеффрі Катценберга. Завдяки його зусиллям студія Disney, де він кілька років працював директором з виробництва, зробила прорив, випустивши мультфільм "Король Лев" (1994). У ньому, нагадаємо, шекспірівського "Гамлета" подали у формі баєчної історії для дітей: молодший брат підло вбив старшого — короля Лева — і зайняв його місце, підставивши його сина Сімбу. Однак фінал, на відміну від шекспірівського, щасливий — віроломний дядько переможений, а Сімба повертає собі трон. Неймовірний успіх "Короля Лева" (бюджет — $ 45 млн, збори — $ 763 млн) надав Джеффрі впевненості, і він зажадав для себе від гендиректора Disney Майкла Айснера посаду президента кіностудії. Але той йому відмовив, і в цьому було щось особисте, адже Айснер — консервативний ідеаліст, а Катценберг — революційний експериментатор. Конфлікт призвів до звільнення останнього, але це було емоційним промахом Майкла: за розрив контракту Катценберг через суд відсудив у Disney астрономічну суму — $ 280 млн. Парадокс у тому, що колись саме Айснер влаштував його в Disney.

Революційний мультфільм. Голова студії DreamWorks animation Джеффрі Катценберг з головним героєм свого "проривного" мультфільму "Шрек" Fullscreen
Революційний мультфільм. Голова студії DreamWorks animation Джеффрі Катценберг з головним героєм свого "проривного" мультфільму "Шрек"
Фото: Getty Images

Але фінансове задоволення — половина справи. Катценберг хотів перемогти колишнього роботодавця на креативному полі — ринку анімації. Для цього потрібно було щось надординарне. Джеффрі зібрав блискучу кампанію: він разом з продюсером і режисером Стівеном Спілбергом і музичним продюсером Девідом Гіффеном засновує студію DreamWorks Animation. У Спілберга чуття на нові успішні напрямки, неспроста він вліз в анімаційну справу. Причому не з порожніми руками: за $ 500 тис. викупив права у письменника Вільяма Стейга на дитячу книжку "Шрек!", що отримала до цього кілька американських літературних премій.

Батько "Шрека"

Популярність Стейгу принесла його робота карикатуристом в американській пресі. У 60 років він почав писати дитячі книги та ілюструвати їх. Казку "Шрек!" написав у 1990 році у віці 83 (!) років. Це невелике оповідання на 32 сторінки. У перекладі слово "Шрек" означає "жах". Стейг був вихідцем з польсько-єврейського емігрантського середовища, дитинство його пройшло в Брукліні, де був суцільний "Шрек".

Fullscreen

У книжці — ефектний перевертень: зелений монстр огр, родич злісних тролів, не лиходій, навпаки, він — добродушна істота, незважаючи на страхітливу зовнішність зеленого велетня з кривими зубами і вушками, що стирчали трубочкою. Проте казка церемонилась з читачами: батьки огра вигнали його з дому стусаном під зад, відьма в лісі нагадала вдале одруження, і після ряду пригод разом з ослом він знайшов наречену — принцесу, але таку ж потворну, як сам. Обидва без тями любили одне одного. "Я обійшов весь білий світ, але потворного гримза немає!" — захоплюється Шрек. "Ще не бачила природа такого мерзенного виродка!" — захоплено відповідає йому принцеса.

Спілберг розгледів потенціал цієї казки, тим більше що в намальованого Шрека був реальний і непростий прототип.

Прообраз монстра

Стейг любив рестлерські бої, а в 1940-і роки зіркою цих змагань у США був Моріс Тійє — француз російського походження. Незважаючи на прізвисько Французький Ангел, у нього була своєрідна зовнішність начебто пітекантропа. За прізвиськом ховалася трагедія. Народився він у Росії, у сім'ї французів, після Жовтневої революції переїхав з матір'ю на її батьківщину. У 17 років помітив, що в нього стали розширюватися суглоби і почала опухати голова. Діагноз — акромегалія, або гігантизм. Гіпофіз через доброякісну пухлину виділяв надлишки гормону росту. При зрості 174 см він важив 125 кг: був дуже широкий, а голова стала приблизно в два рази більшою, ніж у звичайної людини. І якщо в дитинстві його за миле личко звали Ангел, то до 19 років до відразливої зовнішності додався грубий голос.

Прототип героя. Американо-французький рестлер Моріс Тійє, який страждає від акромегалії, став прообразом Шрека для письменника Вільяма Стейга Fullscreen
Прототип героя. Американо-французький рестлер Моріс Тійє, який страждає від акромегалії, став прообразом Шрека для письменника Вільяма Стейга

Моріс Тійє в паризькому коледжі піддавався цькуванню, але неабияка фізична сила і добродушність його виручали. При цьому він був інтелектуалом: знав 14 мов, складав вірші, став тлумачним корабельним інженером, хоча мав юридичну освіту. Його помітив французький кінематограф. Найбільша роль — горбаня Квазімодо із "Собору Паризької Богоматері".

Одного разу на вулиці його побачив литовський рестлер Кароліс Пожела і запропонував зайнятися цим видом спорту. Після переїзду в США Тійє у травні 1940-го став там чемпіоном у важкій вазі. Рик і "ведмежі обійми" стали його фішкою. Як зірка рестлінгу він дав безліч інтерв'ю, де розповідав, що його хвороба спровокована травмою від удару копитом мула (поєднання осла і кобили), коли він був підлітком.

Важливо
Кращі вороги повертаються. Три причини подивитися новий мультфільм "Том і Джеррі"
Кращі вороги повертаються. Три причини подивитися новий мультфільм "Том і Джеррі"

Стейг втілив, як міг, свої враження від Моріса, а сценаристи факти життя французького рестлера використовували на повну котушку.

Казкова тиранія

Спілберг хотів зробити романтичну мультказку, але Катценберг у своїй тактиці пішов врозріз з традиційною анімацією. Троє досвідчених сценаристів (Тед Елліот, Террі Россіо, Джо Стіллман) зухвало впроваджують у дитячу казку дорослі проблеми і гумор, а Шрек у чарівному світі проявляє іронічну розсудливість у дусі головного героя роману Марка Твена "Янкі при дворі короля Артура", який потрапляє з XIX століття в Середньовіччя. На початку фільму Шрек читає в туалеті казку про принцесу, а потім з реплікою "Маячня" вириває цю сторінку, щоб використовувати її в гігієнічних цілях.

У фільмі є ідея: неважливо, який ти зовні, головне, що в душі. У монстра виявляється щире серце, а лорд, який дбає про бездоганність — садист і тиран

Казкова реальність мультфільму насичена похмурими історичними і політичними алюзіями. Лорд Фаркуад вчиняє як диктатор: у королівстві Дюлок він влаштовує полювання на відьом — заарештовує всіх носіїв чаклунства. Його ідеал — симетричні вулиці, будинки, стерильна чистота і "нормальне" життя без ірраціональної магічної складової. Солдати тут ловлять "чарівну нечисть", причому за здачу казкових істот пропонується нагорода. Це римська проскрипція, яку придумав імператор Сула (80 рік до н. е.), — список осіб, за яких при затриманні передбачена грошова нагорода. Їхня вина тільки в тому, що вони не подобаються владі. Так, у кадрі ми бачимо чергу, де тато Карло здає за кілька монет свого сина Піноккіо. "Заберіть ляльку, одержиму дияволом", — після говорить солдат. "Я не лялька, я — дитина!" — кричить нещасний Піноккіо.

Особі Фаркуада мстивий Катценберг додав риси Айснера: тільки лорд — карлик, а Айснер — баскетбольного росту. Таблички "Сміх", "Оплески" для підданих Фаркуада, щоб знати, як реагувати, — це теж відсилання до стародавнього Риму, де імператори Сула і Нерон виступали на сцені і публіка слухняно реагувала на естрадні екзерсиси своїх правителів.

Мультсуперечки. Катценберг надав обличчю Фаркуада рис недруга Айснера, тільки лорд — карлик, а Айснер — баскетбольного росту Fullscreen
Мультсуперечки. Катценберг надав обличчю Фаркуада рис недруга Айснера, тільки лорд — карлик, а Айснер — баскетбольного росту

Сценаристи "Шрека" по-постмодерністськи зібрали десятки персонажів з різних казок: трьох поросят, щуролова, Білосніжки і семи гномів. Ослу, котрий говорить, вдається втекти, і він потрапляє на болото до Шрека. Той при ньому розганяє селян, які прибули вбити монстра кілками. "А ти кльовий, Шреку, — захоплюється Осел. — Тобі плювати на громадську думку".

Гумор для дорослих

Болото Шрека заселяють сотні казкових біженців, і він змушений йти до лорда розбиратися. А в цей час Чарівне дзеркало являє Фаркуаду наречених у дусі американських телешоу: "Ось Білосніжка. Живе із сімома гномами, але аж ніяк не дешевка".

У першій частині "Шрека" представлена одна з найбільш приголомшливих жартів в анімації. Коли принцеса Фіона співає, їй підспівує пташка. Вони голосять дуетом, але коли принцеса бере вкрай високу ноту, пташка, роздувшись, лопається. Наступний кадр — Фіона смажить яєчню з трьох яєць пташки, які були в неї в гнізді. Насправді цей епізод відсилає до "Білосніжки і семи гномів" (1937) Діснея, де в точності була відтворена ця сцена зі співом Білосніжки і пташки, але без летального результату останньої. Словом, Катценберг завдає романтизму тотальні удари!

Принцеса-Каратистка. Фіона — не безпорадна панянка. Якщо треба, вона може "розмазати" бандитів по деревах у дусі Джекі Чана Fullscreen
Принцеса-Каратистка. Фіона — не безпорадна панянка. Якщо треба, вона може "розмазати" бандитів по деревах у дусі Джекі Чана

Що "зрівнює" такі жорсткі епізоди і балансує фільм? Позитивні вчинки головних героїв. Грубий Шрек усе-таки просить вибачення перед Ослом, коли хоче дізнатися правду про почуття Фіони, і визнає, що він став йому другом. У фільмі головна ідея: неважливо, який ти зовні, головне, що в душі. У монстра, виявляється, добре серце, а лорд, який постійно дбає про бездоганність — садист і тиран. Із соціального ізгоя Шрек стає переможцем, якраз завдяки своїй майстерності борця, коли на лицарському турнірі в Дюлоці майстерно розкидає супротивників, перетворюючи поєдинок на чемпіонат з рестлінгу. Це сталося в точності, як у його прототипа Моріса Тійє.

Смарагдового кольору Фіона після поцілунку любові перетворюється ... ні, залишається такою ж зеленою — під стать своєму нареченому Шреку. Головне перетворення внутрішнє — вони щасливі в любові одне до одного.

Хто є хто

У картині маса іронічних перевертнів.

Робін Гуд тут не благородний розбійник, а хам, який безсоромно пристає до Фіони в оточенні своїх головорізів. Однак принцеса в стилі Джекі Чана розмазує бандитів по деревах. Причому в моменті з уповільненою зйомкою пародіюється сутичка в "Матриці".

Милота, Левел 100. Фірмова фішка друга Шрека, Кота в чоботях, щоб сподобатися, — проникливий погляд великих очей. Тільки всі розслабилися — відразу в бій Fullscreen
Милота, Левел 100. Фірмова фішка друга Шрека, Кота в чоботях, щоб сподобатися, — проникливий погляд великих очей. Тільки всі розслабилися — відразу в бій

Грозний вогнедишний дракон, який сторожив Фіону, виявляється дівчинкою-драконом. Щоб врятувати себе, Осел кричав у драконівську пащу: "Яка усмішка! Білі блискучі зуби. Користуєшся вибілювальною пастою щоранку? Дракон-дівчинка? Звичайно, я маю рацію!" Драконка починає кокетувати і закохується в сірого кавалера. У підсумку вони будуть хоч і безглуздою, але чудовою парою.

Лорда Фаркуада, який виступав проти чарівництва і не вірить у любов (з принцесою Фіоною він одружився через розрахунок стати королем), зжере істота, що символізує грізну магічну силу, — закохана драконка. При цьому піддані лорда зустріли смерть правителя з радістю. Формула успіху "Шрека" проста: ізгой — диктатура — переможець тирана.

Важливо
І життя, і сльози, і ненудне кіно. Фаворити "Оскара" 2021

"Шрек — 2" (2004), де герой пробує сили вже в ролі короля, зібрав ще більше в прокаті — $ 919 млн. Приблизно $ 800 млн зібрали третя (2007) і четверта (2010) частини. І ось після 12-річної перерви, у 2022 році, студія DreamWorks Animation готує до виходу "Шрека — 5".

Додамо, що мультфільми нульових років від цієї студії — "Мадагаскар", "Кунг-фу панда" і "Як приручити дракона", де теж вистачає іронічних перевертнів, цікавих дітям і дорослим, — назавжди змінили характер анімації, яка тепер "для всіх" .