Будинки, валюта, яхти. Що і кому доведеться декларувати у межах податкової амністії в Україні

амністія капіталів, яхти в Монако, тіньові капітали
Фото: Pexels-Pixabay

Парламент розглядає пакет президентських законопроектів про добровільне декларування тіньових капіталів. На кого розраховані пільгові податкові ставки і хто не зможе скористатися податковою амністією?

Верховна Рада 30 березня прийняла за основу законопроект про податкову амністію №5153, запропонований президентом Володимиром Зеленським. Також народні депутати у першому читанні підтримали інші законопроекти (5155 і 5156), які теж присвячені амністії капіталів.

Як зазначає Данило Гетманцев, глава комітету ВР з податків, головне в питанні амністії капіталів — зовсім не додаткові відрахування до держбюджету. Набагато важливіше простимулювати українців показати свої статки.

"Вважаю, буде перемогою, якщо ми виведемо з тіні до $ 20 млрд", — говорить Гетманцев.

Втім, не всі відчувають оптимізм щодо майбутньої детінізації.

"Упевнений, що після прийняття закону кампанія з податкової амністії пройде, але кількість її учасників буде мінімальною, а легалізовані доходи будуть не у тому обсязі, на який розраховує законодавець", — припускає Дмитро Куцевол, адвокат, партнер АО "Ассирія".

Кому потрібно, а кому ні

Згідно з проектом №5153, одноразове (спеціальне) декларування проведуть з 1 липня 2021 року по 1 липня 2022 року. Скористатися амністією зможуть громадяни України, зокрема самозайняті особи, а також нерезиденти, які на момент отримання об'єктів декларування або на момент отримання доходів, за рахунок яких куплені об'єкти, були резидентами нашої країни. Неповнолітні, недієздатні або громадяни під опікою бути декларантами не зможуть. Також не можна подавати декларації тим, хто за будь-який рік, починаючи з 1 січня 2005 року, подавав декларацію. Іншими словами, ті громадяни, що працювали і ті, що працюють в структурі держорганів (чиновники) скористатися одноразовим декларуванням не зможуть. Щоправда, для них залишили лазівку.

"Чиновники декларуватися не можуть. Але можуть їх родичі. Часто буває, що майно на родичів. Тому, з великою ймовірністю, вони теж в більшості випадків продекларуються", — зазначає Данило Мінін, експерт економічних програм UIF.

Будинки, валюта, яхти

У спецдекларації не доведеться вказувати джерело походження коштів. Передбачається, що декларант "по совісті" перерахує всі належні йому активи, отримані в обхід податкового законодавства, і самостійно порахує, скільки податків він оплатить згідно поданої декларації. Ставки оподаткування за амністією лояльні. На відміну від нинішніх 18% прибуткового і 1,5% військового збору, при подачі разової декларації доведеться сплатити від 2,5% до 9%, залежно від типу активів та їх місцезнаходження. Для держоблігацій ставка 2,5%, для грошових коштів на рахунках в українських банках, нерухомості, землі, автотранспорту, що знаходяться всередині країни, — 5%. Для іноземних активів — 9%.

Правила фінмоніторингу стають дедалі жорсткішими. Тому експерти рекомендують "підпільним мільйонерам" подавати декларацію з переліком активів

Правда, доцільність декларування зарубіжних активів під великим питанням. Як і тамтешніх ювелірних виробів, антикваріату і будинків, літаків і яхт десь у Франції.

"Якщо йдеться про майно, фірми або рахунки за кордоном, то варіант легалізації подібного через процедуру амністії неприйнятний. По-перше, гроші з України за кордон виводилися не для того, щоб їх згодом легалізувати. По-друге, вони вже легалізовані за кордоном, там з них, впевнений, вже сплачені податки, що виключає необхідність щось легалізувати в Україні", — підкреслює Дмитро Куцевол.

Громадянам запропонують декларувати будь-яке майно і гроші (крім готівки), отримані без відповідної сплати податків. Крім активів, отриманих з серйозними правопорушеннями та особами, які фігурують у досудових і судових розслідуваннях за кількома статтями Кримінального кодексу.

Окремо залишається кеш. Згідно з проектом №5153, готівку можна декларувати, але документ передбачає розміщення декларантом цих коштів на спеціальних банківських рахунках.

"Законопроектом передбачається можливість розміщення декларантами коштів у національній та іноземній валютах у готівковій формі та/або банківських металах на поточних рахунках із спеціальним режимом використання в банках України для цілей одноразового (спеціального) добровільного декларування. Однак чи буде створений механізм реалізації такої можливості, передбачити складно", — говорить Анастасія Равлик, юрист ЮФ "Кушнір, Яким'як і Партнери".

податкова амністія, податкові декларації, інфографіка
Як проходитиме податкова амністія в Україні — інфографіка
Фото: Людмила Лисак (інфографіка)

Зазначений механізм вкрай важливий, оскільки дозволить декларантам "обілити" наявний кеш. Нагадаємо, сьогодні діють жорсткі правила фінансового моніторингу, коли банки, отримуючи до розміщення на рахунках суми від 200-400 тис. грн, зобов'язані уточнити у клієнта джерело доходів і зажадати документально їх підтвердити. Очевидно, що при введенні механізму розміщення коштів для амністії вимоги "засвітити" джерело капіталу не повинні бути. Однак детальних умов щодо відкриття таких рахунків у проекті №5153 немає (ймовірно, для цього знадобиться внесення змін до деяких законів, а також нові постанови НБУ).

Не всім потрібно

У запропонованому законопроекті №5153 є параметри активів, які, навіть якщо придбані за тіньові доходи, будуть вважатися такими, ніби всі податки по ним сплачено.

"Крім деяких типів транспортних засобів і об'єктів нерухомості до таких активів належать інші активи з сумарною вартістю не більше 400 тис. грн (наприклад, грошові кошти в національній та іноземній валютах). Чи повинні бути такі кошти розміщені на рахунку в банку, законопроект не уточнює", — зазначає Іван Маринюк, юрист ЮФ "Ілляшев і Партнери".

Планується, що податкова амністія пройде з 1 липня 2021 року по 1 липня 2022 року, а в результаті неї з тіні вийдуть близько $ 20 млрд

Фокус опитав експертів на предмет необхідності декларування невеликих сум, які часто є в наявності у тих, хто отримує зарплату в конверті. Це може бути близько $ 10-30 тис. Більшість експертів не бачать необхідності в подачі декларації при таких заощадження.

"Як надходити фізособам із зарплатою в конвертах? У цьому випадку все залежить від розміру заробітку та розміру накопичених заощаджень і активів. Поки нічого не заважає фізособі розпоряджатися такими доходами. Остаточне рішення повинен приймати сама людина, виходячи з особистих прогнозів доцільності мати задекларований дохід. Я б радив не поспішати застосовувати процедуру амністії, а дочекатися, як розвиватимуться події з обов'язковим загальним декларуванням", — говорить Дмитро Куцевол. І додає, що суб'єктами амністії насамперед стануть не звичайні громадяни, а тіньові мільйонери і мільярдери.

"Але чи захочуть вони зв'язуватися з цим — ось головне питання. При поточному стані законодавчої бази у них і так немає перешкод розпоряджатися своїми активами незалежно від застосування процедури податкової амністії", — вважає адвокат.

податкова амністія, тіньові доходи, конфіденційність, податки
ОБІЦЯЮТЬ ПРЯНИК. Декларантам обіцяють конфіденційність і держгарантії, що переслідування не буде

З іншого боку, якщо йтиметься про посилення правил гри і повної детінізації, то незабаром багатим громадянам розпоряджатися капіталами без підтвердженого джерела їх легального походження і сплати податків стане складно. У такому випадку, задекларувавши ці активи під час амністії капіталу і сплативши з них податки, розпоряджатися ними можна буде вільно.

"Важливо не тільки те, що буде амністія, а й те, що буде потім. Амністія — точка відліку, після неї вже все прозоро. Це спосіб підвести риску, після якої українці заявляють, що вони платять всі податки. Вважаю, що це позитивні зміни. Це для дуже багатих людей, йдеться про капітали вартістю мільйони доларів", — зазначає Олександра Томашевська, генеральний директор Е.С.Консалтинг, податковий консультант Київського центру підтримки розвитку бізнесу.

Важливо
Мільйонери і нетрі. Чим закінчиться податкова амністія від Зеленського?
Мільйонери і нетрі. Чим закінчиться податкова амністія від Зеленського?

Контроль над грошовими потоками всередині країни посилюється, а це означає, що амністія — хороший шанс легалізуватися тим, у кого накопичилося чимало тіньових активів.

"Думаю, що коли йдеться про амністію, то це про власників середнього і великого бізнесу, які мають значні активи в офшорах і зацікавлені у легалізації частини з них в Україні для подальшого інвестування в інших країнах", — підкреслює Гліб Вишлінський, виконавчий директор Центру економічної стратегії.

Якщо без декларації

Амністія — справа добровільна, хоча юристи попереджають: якщо нею не скористатися, надалі є ризики.

"У випадку подальшого виявлення податковими органами коштів, нерухомості та інших цінностей, що не були задекларовані добровільно, крім залучення такої особи до відповідальності за несплату них вона буде змушена заплатити їх за такі активи за набагато вищою ставкою", — говорить юрист Анастасія Равлик.

Експерти впевнені, що при успішній амністії доходів країна зможе розраховувати не тільки на отримання додаткових податків до держбюджету, але і на повернення капіталів з-за кордону.

"У 2001-2002 роках в Італії була проведена успішна амністія, яка не тільки збагатила держбюджет більш ніж на € 1 млрд, а й повернула в країну більше € 62 млрд активів", — підсумовує Марина Хеленюк, юрист Stron Legal Services.