Не блакитний вогник. Чому газ горить жовтим полум'ям і де в Україні швидше закипає чайник

газова конфорка, якість газу, тарифи на газ
Фото: Getty Images

Українці скаржаться на газ: як дізнатися його якість і хто контролює відповідність палива державним стандартам?

"Взимку 2021 роки я помітила, що досить часто в конфорках нашої нової плити газ горить жовтим. При цьому витрата газу, згідно з даними лічильника, збільшилася порівняно з минулим роком. Невже газ почали бадяжити? Може, варто постачальника змінити?" — задається питанням мешканка Київської області Марина Павленко.

Подібні скарги українці періодично публікують і в соцмережах. Однак опитані Фокусом експерти запевняють, що якість газу в Україні перебуває під суворим контролем і хвилюватися про те, що газові компанії обманюють клієнтів, причин немає.

Блакитний стандарт

Параметри блакитного палива, яке поставляється споживачам, прописані в десятках нормативних актів. Олександр Овдієнко, старший експерт із газових питань USAID Проекту енергетичної безпеки, вказує, що основним документом, який визначає показники газу в нашій країні, вважається Кодекс газотранспортної системи (Кодекс ГТС).

Другий документ — Кодекс газорозподільних систем (Кодекс ГРС), який позначає, що показники якості газу в ГРС, до яких підключені всі побутові споживачі, повинні бути такими ж, як в ГТС, за винятком вмісту сірки. Останній показник зазвичай змінюється через додавання одоранту — речовини, що дозволяє споживачам відчувати запах газу в разі його витоку. Обидва документи затверджує Національна комісія з держрегулювання в сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

Як пояснили Фокусу в компанії "Оператор газотранспортної системи України", відповідно до Кодексу ГТС мінімальний вміст метану (основного пального компонента природного газу) має становити 90%. Більш важкі вуглеводні — етан, пропан і бутан — не повинні перевищувати 7%, 3% і 2% відповідно. Наявність в газі будь-яких механічних домішок кодексом не допускається. Від складу газу залежить теплота його згоряння. Допустимі діапазони цього показника прописані в Кодексі ГТС.

Чим вища калорійність, тим швидше закипить чайник на плиті, і навпаки

Щоб подивитися інфографіку з журналу, натисніть тут.

Природний газ, який постачається споживачам, також повинен відповідати чинному стандарту ГОСТ 5542-87 "Гази горючі природні для промислового і комунально-побутового призначення. Технічні умови". Цей стандарт, зокрема, встановлює мінімально допустиме значення нижчої теплоти згорання 7600 ккал/куб. м за температури 20°С і тиску 101,325 кПа, що відповідають нормам країн Європейського союзу.

"Чим вища теплота згоряння газу або його калорійність, тим менше газу спалюється, — розʼяснює Ксенія Ахметова, директорка з розвитку компанії "Агросинтез-Трейдинг" (ТМ NEOGAS). — Іншими словами, чим вища калорійність, тим швидше закипить чайник на плиті, і навпаки".

Інформацію про калорійність газу в областях "Оператор газотранспортної системи України" регулярно публікує на на своєму сайті. Причому середні показники за 2020 рік в усіх регіонах перебували помітно вище встановленого стандарту 7600 ккал/куб. м.

Проект енергетичної безпеки USAID, за інформацією Олександра Овдієнко, з ініціативи Міненерго і за участю НКРЕКП та Оператора ГТС активно працює над ідеєю створення єдиної Інтерактивної карти якості природного газу, яка наочно демонструватиме дані всіх учасників ринку і даватиме підказки споживачам про необхідні дії, якщо виникнуть сумніви в якості газу.

Контроль якості

У компанії "Оператор газотранспортної системи України" пояснюють, що природний газ, який надходить в газотранспортну систему України від різних постачальників, потім подається в газорозподільні мережі та розподіляється населенню. Тобто газ від різних постачальників може відрізнятися за фізико-хімічними показниками в межах діапазонів, визначених Кодексом ГТС. Однак у ГТС він змішується.

На точках входу в ГТС усередині країни за якість газу відповідають оператори суміжних систем і газовидобувні підприємства. На точках виходу відповідальність покладається на оператора ГТС. Після перетину цих точок оператор ГТС перевіряє відповідність стандартам за допомогою автоматичних потокових приладів (хроматографів і вологомірів) і вимірювальних хіміко-аналітичних лабораторій.

Зростання споживання не означає поганий газ. Справа може бути в зміні температури в будинку, а також інші причини, які не пов'язані з газом із труби

експерт
Юрій Корольчук

З ГТС природний газ надходить в газорозподільні мережі (ГРМ), і з цього моменту за його параметри відповідають оператори ГРС — облгази. Олександр Овдієнко підкреслює, що саме ці компанії несуть відповідальність за показники якості газу, який надходить побутовим споживачам.

"Слід розрізняти якість природного газу та якість послуг із розподілу природного газу, — уточнюють в компанії "Оператор ГТС України". — Якщо якість природного газу передбачає відповідність його фізико-хімічних показників вимогам нормативних документів, то якість послуг із розподілу природного газу — це відповідність встановленим нормам щодо тиску, вмісту вологи і твердих частинок у паливі". Останнє залежить від особливостей експлуатації ГРМ, технічного обслуговування обладнання, правильності вибору режиму роботи газорегуляторних пунктів та інших моментів.

На що скаржимося?

Українські громадяни в соцмережах скаржаться на зміну кольору полумʼя газу на побутових електроплитках, більш тривале, ніж зазвичай, закипання чайника, зростання споживання газу, повʼязуючи це з погіршенням якості газу, який їм поставляється.

Юрій Корольчук, експерт Інституту енергетичних досліджень, підтверджує, що стикався з подібними скаргами українців, хоча й нечасто. На його думку, збільшення обсягів споживання газу ще не означає, що споживачеві дали поганий газ. Адже справа може бути в зміні температури в будинку, а також інших причинах, які не повʼязані безпосередньо з газом із труби. Тому, за словами Корольчука, у таких ситуаціях далі розмов справа зазвичай не заходить.

газорозподільна система, транспортування газу, постачальники газу
ПЕРЕВІРКА ПОКАЖЕ. Якщо перевірка підтвердить порушення, оператор ГРС повинен перерахувати обсяг, а споживач — отримати компенсацію
Фото: УНІАН

"Від зміни фізико-хімічного складу газу дійсно змінюється колір полумʼя", — говорить Олександр Овдієнко. Утім, за словами співрозмовника Фокуса, на колір полумʼя та ефективність горіння і нагрівання також впливає наявність забруднень пальника, накипу в чайнику, тиск газу і доступ кисню.

"Колір полумʼя в газовій конфорці може свідчити про правильне чи неправильне згоряння природного газу, — продовжує Ксенія Ахметова. — Якщо полумʼя однорідного блакитного кольору, то природний газ згорає повністю, виділяючи при цьому максимальне тепло. Якщо ж вогонь жовтого, червоного або якого-небудь іншого кольору, то, швидше за все, до пальника надходить недостатня кількість повітря. Відповідно, виділяється менше тепла".

Важливо
На трубі. Як змінити постачальника газу в Україні

З цієї причини Ахметова рекомендує перед увімкненням газового приладу збільшити доступ кисню в приміщення, наприклад, відкривши кватирку. В опалювальний сезон споживачі часто нехтують цим простим правилом. Крім того, обсяг споживання газу може зрости через неправильне регулювання газових пальників, їх несправності або засміченості. Для виявлення та ліквідації цих та інших неполадок необхідно викликати майстра обслуговувальної газової компанії.

Бити на сполох і дзвонити в аварійну службу газу за коротким номером 104 Ахметова радить у разі появи в житлі запаху газу (одоранту, який додається в газ).

Перевірити можна

Якщо в споживача газу все ж залишаються сумніви в його якості, то блакитне паливо можна перевірити. У компанії "Оператор газотранспортної системи України" уточнюють, що за письмовим запитом споживача оператор ГРС (облгаз) протягом пʼяти робочих днів зобовʼязаний надати документи, що підтверджують фізико-хімічний склад природного газу. Для споживача така перевірка безкоштовна.

На підставі письмової заяви споживача оператор ГРС також зобовʼязаний перевірити тиск або якісні показники газу. Для цього в найближчі два дні в містах або протягом пʼяти днів у сільській місцевості облгаз для взяття проби повинен надіслати свого представника до споживача в узгоджений час.

Експерти впевнені: якість газу для побутових споживачів зазвичай в рамках показників нормативних документів. Але можуть бути винятки

Якщо перевірка підтвердить факт невідповідності тиску або якісних показників газу, Оператор ГРС повинен перерахувати обсяг спожитого газу, а споживач — отримати від облгазу компенсацію, яка розраховується відповідно до кодексу ГРС. Якщо ж перевірка не зафіксувала ніяких відхилень, споживачеві доведеться компенсувати облгазу витрати на перевірку (зазвичай це 1,5-5 тис грн).

Звичайно, облгази в такій ситуації навряд чи зацікавлені фіксувати порушення і відповідати за них. Але, за словами Юрія Корольчука, споживач для перевірки якості природного газу може звернутися до територіальних органів Департаменту технічного регулювання Мінекономіки. Також за свої гроші склад газу можна перевірити в альтернативних хімічних лабораторіях.

"Кінцеві споживачі також мають право встановити автоматичні потокові пристрої визначення якості газу. У цьому випадку покази приладів братимуться до уваги під час нарахування обсягів споживання газу", — доповнює Олександр Овдієнко.

Суперечливі питання між споживачем і облгазом у разі відсутності компромісу доведеться вирішувати в судовому порядку.

Від зміни постачальника не змінюється якість

У 2020 році побутові споживачі газу в Україні отримали можливість змінити постачальника блакитного палива, про що докладно вже писав Фокус. Однак уявлення деяких громадян про те, що в разі зміни постачальника можна отримати "інший", більш якісний газ, абсолютно помилкові.

Для розуміння механізму роботи ринку Олександр Овдієнко рекомендує розділити два процеси — фізичне транспортування газу по трубах, яке є монопольним і жорстко регулюється державою, і комерційну діяльність з продажу газу. З цієї причини показники газу залежать не від його постачальника, а від оператора мереж (облгазу).

"Спрощення переходу від одного постачальника до іншого, а також зняття держрегулювання ціноутворення на ринку природного газу сприяють розвитку конкуренції серед постачальників газу, але ніяк не впливають на показники його якості, — продовжує Овдієнко. — Зміна постачальника дозволяє споживачеві отримати більш вигідну ціну або більш комфортний сервіс. У той же час фізичний процес доставки газу по трубах, як і склад газу, не залежить від зміни назви компанії-постачальника".

Іншими словами, зміна постачальника не посприяє зміні кольору газу на конфорках плити. Але можуть змінитися ціна та якість обслуговування.