Міжнародні резерви України за березень скоротилися на 5,3%, до 27 млрд доларів

міжнародні резерви, нбу, березень, 2021, банкноти, гривні, фото
Фото: НБУ

Обсяг резервів скорочується третій місяць поспіль, але в березні падіння прискорилося.

Станом на 1 квітня міжнародні резерви України становили 27 035 млн доларів (в еквіваленті). Такі дані навів НБУ.

У березні резерви зменшилися на 5,3%. Значна частина коштів була спрямована на погашення зовнішніх і внутрішніх зобов'язань держави. Витрати лише частково були компенсовані валютними надходженнями на користь уряду та покупкою Нацбанком валюти на ринку.

У НБУ вважають, що нинішній обсяг міжнародних резервів покриває 4,3 місяці можливого імпорту, що є достатнім для виконання зобов'язань України і поточних операцій уряду.

Резерви скорочуються з початку 2021 року, але в березні падіння прискорилося.

міжнародні, золотовалютні, резерви, нбу, діаграма

У цілому динаміку резервів протягом березня визначали три фактори:

  • операції з управління державним боргом. Загальний обсяг платежів уряду з обслуговування та погашення державного боргу в іноземній валюті склав майже 1,3 млрд доларів. У той же час валютні надходження від розміщення внутрішніх державних облігацій (ОВДП) склали 473,7 млн доларів. Крім того, в березні було виплачено на користь МВФ 508,2 млн доларів;
  • переоцінка фінансових інструментів внаслідок зміни їх ринкової вартості і курсів валют. У березні їх вартість зменшилася на 250,3 млн доларів;
  • операції НБУ на міжбанківському валютному ринку, де було куплено 50,5 млн доларів.

Богдан Данилишин, голова Ради НБУ, зазначає, що значення обмінного курсу гривні на міжбанківському ринку в останні дні практично не змінилося і продовжує залишатися на рівні до 28 грн за 1 долар. Однак для запобігання надмірним коливанням курсу гривні Національний банк продав із початку квітня валюти на суму 50 млн доларів.

Фундаментальну підтримку стабільності обмінного курсу гривні забезпечує позитивне сальдо поточного рахунку платіжного балансу, вважає Данилишин. У січні — лютому воно становило 1 млрд доларів (у січні — лютому минулого року було 1,7 млрд доларів).

Нагадаємо, у грудні 2020 року обсяги резервів вдалося збільшити на 3 млрд доларів до рекордного рівня 29 млрд. Цього вдалося досягти завдяки надходженню коштів від ОВДП ($1 млрд) і розміщенню єврооблігацій (670 млн євро), а також позитивному сальдо торгівлі НБУ на міжбанку. Через валютні коливання курсу валют у різні періоди 2020 року Нацбанку вдалося викупити валюти на 289,2 млн доларів.

"Поточний обсяг міжнародних резервів покриває 4,8 місяці прогнозованого імпорту. Цього об'єму достатньо для виконання Україною взятих зобов'язань і поточних операцій", — говорили тоді в НБУ.

Фокус розбирався, як зміняться курс гривні, інфляція і ВВП через новий локдаун.