На лічильнику. Коли і як сильно зростуть тарифи на електроенергію для населення

тарифи на електроенергію, ціни на електроенергію в 2021 році
Фото: pexels.com

У найближчі два місяці для громадян збережеться нинішній тариф 1,68 грн за кВт⋅г. Але в другому півріччі ціни виростуть. Фокус розібрався в деталях різних сценаріїв.

28 травня на засіданні Кабміну вирішили зберегти тариф на електроенергію для населення на рівні 1 грн 68 коп за кВт/год. Якби уряд не прийняв таке рішення, з 1 травня для громадян почали б діяти ринкові ціни на електроенергію через закінчення терміну дії ПСО (спеціальних обов'язків, покладених на учасників ринку електричної енергії для забезпечення суспільних інтересів на ринку електричної енергії). Йдеться про примус держкомпаній НАЕК "Енергоатом" і "Укргідроенерго" продавати електроенергію за заниженою ціною, щоб для населення діяли тарифи нижчі за ринкові. Зокрема, через це "Енергоатом" страждає від багатомільярдних збитків, про що докладно вже писав Фокус.

"Поточний формат ПСО привніс на ринок ряд системних торговельних і фінансових спотворень, які стримують розвиток конкуренції, дають некоректні цінові сигнали всім його учасникам, погіршують інвестиційний клімат у секторі, породжують наростання суттєвої заборгованості. Навряд чи така ситуація може довго тривати", — говорить Богдан Серебренніков, менеджер з організації консультативних послуг у сфері аналітичної діяльності DiXi Group.

Через накопичення перекосів на енергоринку вже не перший рік назріває необхідність підвищення тарифів для населення. Але завдяки продовженню дії ПСО, громадяни України продовжують купувати електроенергію за найнижчою ціною в Європі — 1,68 грн за кВт⋅г.

То буде підвищення цін на електроенергію? Складний вибір

У Міністерстві енергетики Фокусу повідомили, що вже запропонували Кабміну проект постанови, де передбачена пролонгація ПСО ще на 2 місяці.

"Якщо ситуацію залишать без змін, то після завершення дії ПСО населення повинне автоматично перейти на ринкову ціну. Частина побутових споживачів може не встигнути знайти постачальника й автоматично перейде до постачальника "останньої надії", де можуть діяти більш високі тарифи", — обґрунтовують свою пропозицію в Міненерго.

Остаточне рішення повинен прийняти Кабмін. Але, як видно, з 1 травня ситуація не зміниться.

"В уряду немає конкретного плану, тому поки тарифи будуть залишатися на рівні 1,68 грн за кВт⋅г з усіма наслідками", — вважає Тетяна Бойко. координатор житлово-комунальних і енергетичних програм громадянської мережі "Опора".

Від збереження чинної ситуації спершу постраждає НАЕК "Енергоатом", на частку якого припадає понад 50% усієї виробленої в Україні електроенергії. Як зазначає Адріан Прокіп, експерт програми "Енергетика" аналітичного центру "Український інститут майбутнього" (UIF), тариф 1,68 грн за кВт⋅г не покриває витрат "Енергоатому", який наразі в рамках ПСО продає електроенергію за 0,15 грн за кВт⋅г. Тому відхід від вирішення питання залишає передумови для поглиблення збитковості держкомпанії. Згідно з розрахунками Міністерства енергетики, у разі збереження тарифу для населення на нинішньому рівні за підсумками року фінансовий небаланс НАЕК "Енергоатом" становитиме від 8-15 млрд грн залежно від обсягів виробництва і вартості продажу електроенергії підприємством на відкритому ринку.

Консервація ситуації також може ускладнити відносини з Міжнародним валютним фондом.

"Якщо тариф 1,68 грн за кВт⋅г продовжать до червня включно, траншу МВФ не буде, і почнеться переговорний процес про новий меморандум. Тому в орбіті президента також є думка, що, незважаючи на ризики для репутації, ціни на електроенергію треба підвищувати до 2,2-2,6 грн за кВт⋅г", — говорить Юрій Корольчук, експерт Інституту енергетичних досліджень. Він також зазначає, що поки всі чекають на "відмашку" від Офісу Президента, але в підсумку мета зберегти рейтинг наразі превалює (тобто на підвищення тарифів в ОПУ піти не готові). Дійсно, підвищення тарифів може негативно вплинути на імідж влади, що напередодні другої річниці президентства Володимира Зеленського навряд чи прийнятно для його оточення і партії.

Скільки платять за світло жителі інших країн Європи? Інфографіка Фокуса

На старт, увага, зростання!

Навіть якщо з 1 травня 2021 року тарифи для громадян не зміняться, по всій видимості, у другому півріччі подорожчання відбудеться. У Міненерго пропонують розраховувати новий тариф на електроенергію для населення за такою формулою: вартість доставлення (тариф на розподіл, тариф на передачу, тариф електропостачальників) + собівартість електроенергії.

"Таким чином, тариф для населення становитиме близько 2,50 за кВт⋅г (з урахуванням ПДВ), що могло б забезпечити і стійке функціонування ПСО і беззбиткову роботу державних енергокомпаній, — повідомили Фокусу в Міненерго. — Такий тариф залишається неринковим, оскільки собівартість електроенергії НАЕК "Енергоатом" значно нижча за ринкову ціну".

Адріан Прокіп вважає, що ціна від 2,42 грн за кВт⋅г повністю покриє собівартість виробництва електроенергії "Енергоатому" і буде прийнятною для компанії. Втім, ситуація може змінитися.

"Собівартість виробництва електроенергії залежить від багатьох факторів. У випадку з "Енергоатомом" це і валютні курси, і рівень зарплат у країні тощо. Однак на календарний рік підвищення до 2,5 грн за кВт⋅г буде цілком достатнім для усунення дисбалансів", — резюмує Прокіп.

Дмитро Марунич, експерт з енергетичних питань, у свою чергу вважає, що для усунення перекосів на енергоринку ціну електроенергії для побутових споживачів потрібно підвищувати до 3-40-3,50 за кВт⋅г з ПДВ (2,7 без ПДВ).

"Інакше виробники продовжать недоотримувати кошти в рамках перехресного субсидування. І після ймовірного підвищення тарифів, яке обговорюється в уряді, ця проблема не вирішиться, хоча її гострота і буде згладжена", — обґрунтовує свою позицію співрозмовник Фокуса.

тарифи на електроенергію, ціни на електроенергію в 2021 році
Зростання цін на електроенергію вплине на рівень платоспроможності населення
Фото: pexels.com

За словами Богдана Серебреннікова, у разі скасування ПСО електроенергія для населення подорожчала б приблизно вдвічі — до 3,2-3,8 грн за кВт ∙ год. Щоб уникнути зростання соціальної напруги, експерт радить проводити подібні реформи поступово, і на першому етапі ввести поріг електроспоживання близько 500 кВт ∙ год, у рамках якого ціна зберігалася б на поточному рівні — 1,68 грн за кВт⋅г. Більшість домогосподарств країни споживає менше цього порогу.

За словами Юрія Корольчука, ринкова ціна електричної енергії для громадян становить 4-4,5 грн за кВт⋅г. При цьому, проміжного рівня близько 2,5-3 грн за кВт⋅г влада планувала досягти ще до початку 2021 року, але це рішення відклали на час карантину.

"За згодою МВФ і ЄБРР, у 2021 році планується підняти вартість електроенергії до 2,5 грн за кВт⋅г, у 2022-му — до 3,5 грн за кВт⋅г, у 2023-му — до 4-4,5 грн за кВт⋅г. Я, правда, сумніваюся, що вийде таке реалізувати", — ділиться інформацією Юрій Корольчук. За його словами, наразі також обговорюється введення тарифної сітки залежно від обсягу споживання, і залишається відкритим питання пільг для тих, хто використовує електричне опалення.

Підвищення тарифів прогнозовано вплине на рівень платоспроможності населення. На думку Корольчука, при тарифі 2,5 грн за кВт⋅г борги громадян за електроенергію зростуть з 5 млрд. грн до 20-25 млрд. на рік.

Щоб цього уникнути, доведеться розширювати обсяг субсидування на 10-12 млрд грн, що здійснюватиме тиск на держбюджет. Втім, за оцінками DiXi Group, вплив цього фактору на дефіцит держбюджету буде мінімальним, оскільки збільшення витрат на субсидії для населення буде пропорційне зростанню податкових надходжень до держбюджету від генерувальних компаній — сьогоднішніх учасників механізму ПСО ( "Енергоатому" та "Укргідроенерго").

Підвищення цін на електроенергію у 2021 та "імпортне" питання

15 квітня 2021 року Верховна Рада обмежила імпорт електроенергії з Білорусі та Росії. Відповідна зміна, зокрема, міститься в законопроекті № 3364-1д, який 26 квітня направили на підпис президенту. Нагадаємо, що взимку 2021 року, щоб уникнути віялових відключень, Україна була змушена постачати електрику з території країни-агресора Росії та її дружнього сателіта Білорусі, про що докладно вже писав Фокус. Тепер такому імпорту сказали тверде "ні".

"Українська влада проявляє непослідовність щодо імпорту електроенергії, — коментує Дмитро Марунич. — Сьогодні електроенергія в Україні не імпортується, оскільки в цьому немає особливої потреби. Тому і постало питання про введення обмежень. Але якщо трапиться аврал, як у лютому 2021- го, обмеження знову можуть зняти". На думку експерта, заборона імпорту — не ринкова міра, замість якої варто було б удосконалити ринкові механізми, щоб необхідність в імпорті не виникала взагалі.

Протягом 2021 року були періоди, коли імпортна електроенергія обходилася покупцям дешевше, ніж українська на ринку "на добу вперед". Але, як зазначає Марунич, обмеження або відновлення імпорту ніяк не впливає на тарифи для населення, адже наразі вони повністю регулюються державою.