Три шлюби, два громадянства: яким був легендарний Леонід Борткевич із "Піснярів"

Леонід Борткевич, Пісняри, артист
Фото: Скріншот відео | Леонід Борткевич помер на 72 році життя

Білоруський артист Леонід Борткевич емігрував у США, але не знайшовши себе там, повернувся на батьківщину, щоб вдихнути нове життя в знаменитий колектив.

У Білорусі на 72 році життя помер соліст і керівник легендарного ансамблю "Пісняри" Леонід Борткевич. Причини смерті артиста не уточнюються, відомо тільки, що він помер у мінській лікарні. За непідтвердженими даними, артист страждав на цукровий діабет. Фокус вирішив згадати, якою людиною він був.

Леонід Борткевич народився в Мінську 25 травня 1949 року. Він рано втратив батька, тому його виховувала матір, бухгалтерка за фахом. Вона зауважила, що син цікавиться музикою, і віддала його в музшколу, де хлопчик навчався грі на трубі. Крім того, Льоня любив співати і був солістом дитячого хору, який діяв при Палаці піонерів, а також хорового ансамблю "Юність" при консерваторії.

Однак після закінчення школи хлопець не ризикнув здобувати вищу освіту вокального напрямку та вирішив стати архітектором. Він вступив до технікуму, а у вільний час співав в аматорському колективі під назвою "Золоті яблука".

Леонід Борткевич, артист, "Пісняри"
Леонід Борткевич у молодості
Фото: Facebook

Зустріч, що змінила все життя

Все його життя змінила зустріч із Володимиром Мулявіним, керівником ВІА "Пісняри". У 1970 році він запропонував Леоніду співпрацю, і вже через кілька днів Борткевич у складі колективу виступав у Москві. Більш того, Мулявін спеціально для нового соліста написав композицію "Александрина".

Володимир Мулявін, Леонід Борткевич, Пісняри
Володимир Мулявін і Леонід Борткевич

Перший виступ виявився дуже успішним, і після цього Борткевич вже не покидав ВІА. Публіка дуже тепло прийняла "Піснярів", і вони обʼїздили з концертами весь Радянський Союз, побували на музичному ярмарку в Каннах, а також виступили в 15 штатах США, давши 145 концертів. Місцева преса назвала їх виступи "вторгненням російського року". Їм навіть пропонували організувати світове турне, однак політика СРСР не дозволила музикантам цього зробити, оскільки не передбачала подібних подорожей.

До 1976 року "Пісняри" випустили майже 45 мільйонів платівок, отримали безліч нагород, а в 1979 році Леонід Борткевич став заслуженим артистом Білоруської РСР.

Пісня "Александрина" була написана Мулявіним спеціально для Борткевича

Відхід із "Піснярів" та еміграція в США

У 1980 році Борткевич все ж зважився отримати вищу музичну освіту та вступив на факультет естрадної режисури в Російський інститут театрального мистецтва (ДІТМ). Оскільки поєднувати навчання і концертну діяльність не виходило, артист пішов із колективу. Після "Піснярів" він трохи співав в ансамблі "Мальви" в Києві, куди його запросив Юрій Денисов, а 1989 році виїхав із родиною в США, куди його дружину, олімпійську чемпіонку з гімнастики, запросили працювати. Власне артист в Америці не зміг себе реалізувати.

"Я там не співав взагалі! Нас із Ольгою якось запросили на MTV, я заспівав там декілька білоруських пісень, але вони не пішли. Щоб там співати, треба там народитися. Ніхто з наших професійних співаків за океаном не затребуваний. Це ілюзія, що ти приїдеш і на тебе яблука з неба посиплються. А я займався живописом, більшість моїх картин у жанрі сюрреалізму досі зберігаються в США", — говорив він в одному з інтервʼю.

В еміграції, а на той час Борткевич жив в Америці вже 10 років, до нього приїхав у гості Мулявін. Він покликав колишнього колегу в "Золотий шлягер", і це знову перевернуло звичне життя Леоніда. У 1999 році він покинув сімʼю і повернувся в колектив.

Повернення додому і нове життя "Піснярів"

Після загибелі Мулявіна в ДТП в 2003 році Борткевич був упевнений, що тепер він очолить групу, однак на це пост Мінкульт поставив Валерія Скорожонка. Тоді музикант зібрав власний колектив, який розпався в 2008 році, а в лютому 2009-го зʼявилися нові "Пісняри". Крім Борткевича, там були Олег Молчан і Анатолій Кашепаров.

Після відродження "Пісняри" знову здобули велику популярність у публіки

У 2017-му році ВІА "Пісняри" відсвяткували 50-річчя. Група активно виступала в Росії в 2019 році та збиралася продовжити концерти в 2020-му, але через пандемію коронавірусу їх довелося перенести. Артисти зізнавалися, що публіка тепло їх зустрічає, оскільки скучила за старими і душевним пісням.

За словами Борткевича, він ніколи і нікого не копіював, тому що "любив пісню в собі, а не себе в пісні". Артист абсолютно спокійно ставився до того, що у "Піснярів" зʼявилося чимало клонів. Мовляв, йому, як істинному патріоту, імпонує популяризація білоруської культури в її будь-яких проявах.

Крім численних платівок, Борткевич залишив по собі ще одну памʼять. У Мінську на основі його дипломного проекту був побудований кінотеатр "Жовтень".

Леонід Боркевіч, архітектор, Мінськ, кінотеатр
Кінотеатр "Жовтень" у Мінську був спроектований на основі дипломного проекту Леоніда Борткевича
Фото: из открытых источников

Особисте життя Леоніда Борткевича: три дружини і четверо синів

Особисте життя успішного та привабливого артиста ніколи не залишалося осторонь від уваги преси. Його першою дружиною стала шанувальниця Ольга Шумакова з Краснодара, яку він "забрав" із сімʼї. Пара розписалася таємно і прожила разом 5 років. У 1973 році у них народився син Олексій.

Ольга Шумакова, Леонід Борткевич, перша дружина
Перша дружина Леоніда Боркевіча Ольга Шумакова
Фото: stuki-druki.com

Ще перебуваючи в шлюбі, Борткевич захопився Ольгою Корбут, знаменитою радянською гімнасткою. Спілкування почалося зі спільної роботи, а закінчилося весіллям 7 січня 1979 року, в якому народився син Річард. Саме з Ольгою він полетів у США, де отримав американське громадянство. Незважаючи на те, що чоловік і жінка були разом більше 20 років, їх союз завершився розривом.

Леонід Борткевич та Ольга Корбут прожили в шлюбі 22 роки

Після повернення на батьківщину Борткевич покликав заміж модель з Мозиря Тетяну Родянко, яка в 2005 році народила йому сина Крістіана.

Тетяна Родянко, Леонід Борткевич, весілля
Третьою дружиною Борткевича стала модель з Мозиря Тетяна Родянко
Фото: Открытые источники

Всього у музиканта залишилося четверо дітей. Зʼясувалося, що в 2015 році ще одного сина на імʼя Олексій йому народила прихильниця, акторка Ірина Померанцева.

Ще один учасник колективу, Олег Молчан, помер у жовтні 2019 року. Він написав безліч хітів, якими прославився ансамбль. Це пісні "Проведіть мене", "Кума", "Стася", "Маргарита", "Мила жінка", "Юність", а також пісенні цикли "Вянок", "Ave Solе, або Слова Скарини".