Скандал із Федишин: профі чи патріотка? "Розпинати україномовну співачку — справа ворогів України"

Ірина Федишин, Євробачення 2022, співачка Федишин, Федишин Євробачення, Федишин суддівство, Федишин журі Євробачення, Ірина Федишин скандал
Ірина Федишин

Скандал зі співачкою Іриною Федишин, членкинею журі, яка поставила Польщі 0 балів на "Євробаченні", показав, що у воєнний час політика пронизує все, ділячи суспільство на свій-чужий, білий-чорний, корисний-шкідливий — щодо перемоги. Думка.

Ідеться про перемогу не на конкурсі, а у війні з Росією. Тобто перемога на "Євробаченні" — це нібито пролог загальної перемоги над ворогом. А якщо ти голосувала чесно?

Нагадаю, Ірина Федишин як одна з п'яти членів журі України поставила польському артисту Крістіана Охмана на 10-те місце з 24 можливих. А балів у розпорядженні кожного члена журі всього 12. Той артист, кого поставили на перше місце, отримує 12 балів, друге — 11 балів, відповідно, артист, який посів 10 місце, отримує 3 бали. Усі члени журі України здали свої варіанти та на цій підставі вивели загальну оцінку. Інші члени нашого журі, виходить, поставили Польщу на набагато нижче місце, ніж Федишин. Польща в результаті їхньої загальної оцінки посіла місце нижче 12-го, тому на виході — 0 балів.

Але є нюанси. Країни Прибалтики нам поставили по 12 балів. Як і Польща. Очевидно, з поправкою на війну. А наше журі Польщі — зеро. Українські судді тепер — зрадники?

Почався хейт співачки, на кшталт: "Та хто ти взагалі така?!"

Ірина Федишин, членкиня українського журі "Євробачення 2022". Хто вона така?

Голова журі — продюсер Вадим Лисиця, але зірка — Ірина Федишин. Блондинка, красуня. Понад п'ятнадцять років на сцені. Найближче до неї на нашій естраді — Оля Полякова. Тільки у Федишин акцент на ліриці, а в Полякової — на іронії. Поп-стиль — а ля радянський гурт "Міраж". Головна аудиторія — жінки. Федишин — міцна професіоналка, яка чесно зробила (заробила!) собі ім'я.

Що ж сталося під час суддівства?

Федишин дала кілька інтерв'ю за три дні. Найдокладніше — Аліні Доротюк.

Ось де розвилка. Цитую Федишин: "Суспільне" нам сказало: "Спирайтеся в оцінці на мистецтво. А народ України сказав спиратися на політику".

"Мені чітко донесли на ТБ, що ви нікого не маєте права дискредитувати на основі політики, статі. Ви повинні керуватися виключно своїми професійними навичками. Там є критерії: вокальні дані, загальне враження від пісні та номера. І з огляду на це все ти складаєш рейтинг країн. Я поставила на перше місце Великобританію", — розповіла співачка.

Тобто ТБ донесло їй правила "Євробачення". Цивілізована Європа. І вона їм слідувала. Навіть як релігійна людина заплющувала очі на сексуальну орієнтацію артистів. Не дискредитувала представників ЛГБТ: "Я абстрагувалася від цього. Я цього не розумію. Для мене це великий гріх. Я їх не засуджую. Нехай вони руйнують своє життя, якщо їм так подобається. Ми всі відповідатимемо перед Богом. Я — духовна людина. Я знаю, що це великий гріх. Але ми — не святі, всі грішать. Та там багато таких учасників. Але я одягла рожеві окуляри. Все класно".

Загалом намагалася бути об'єктивною.

То чого ж хвилюватися?

Журналістка запитує: "Чому тобі соромно зараз перед Польщею?" — "Бо вони отримали нуль балів".

Ірина Федишин, Євробачення 2022, співачка Федишин, Федишин Євробачення, Федишин суддівство, Федишин журі Євробачення, Ірина Федишин скандал, євробачення 2022 підсумки, євробачення хто переміг, євробачення хто виграв, євробачення скільки балів
За результатами голосування журі Україна посідала 4 місце, пропустивши вперед Великобританію (1), Швецію (2) й Іспанію (3)
Фото: Скриншот

Ірина Федишин голосувала, по-європейському. Об'єктивно. А треба було голосувати, як українка, — патріотично. І вона голосувала б так. Але тоді їй треба було пояснити на телебаченні. "Якщо політика, треба було сказати: "Ось тут про таке написано. Але не звертайте на це увагу. Нині ми не можемо бути аполітичними. Навіть якщо вам договір дали в руки", — бідкається співачка.

А чи могли наші телечиновники ризикувати своїми кріслами? Навряд чи. Федишин могла потім послатися на них.

Сподівалися, що співачка сама зрозуміє: є писані правила, а є неписані, голосуй за останніми.

Але Федишин — надто чесна та наївна.

Зробила, як наказали. Сказали: "Голосуйте справедливо. Я поставила Великій Британії 1 місце. А хіба вона не допомагає Україні?" — мало не плаче українська зірка. Так, а співачці потім прилетіло: "Некомпетентна!".

Некомпетентна — у чому? У вокалі? Чи в політиці? Тоді справді запрошуйте депутатів на конкурс пісні, як співачка кричала в ефірі.

Ні, не треба їх там. Отже, судити треба було чесно та професійно?

Начебто так. І тут же Федишин у парі з чоловіком-продюсером заявляє: "Розпинати україномовну співачку — справа ворогів України".

Якщо згадують про ворогів України — значить, справа в політиці?

Чи можна було бути одночасно чесним перед Європою та перед Україною, яка веде війну? Ні. Або судити з точки зору вокалу, або "з точки зору політики".

Ох, нелегка ця справа — бути у воєнний час і професіоналом, і патріотом одночасно.

Важливо
Переможці "Євробачення-2022" Kalush Orchestra. Чим узяли публіку українські репери
Переможці "Євробачення-2022" Kalush Orchestra. Чим узяли публіку українські репери