Фінансовий пилосмок. У чиїх інтересах, і на чию економіку працюють українські банки

Більшість отриманих у 2020 році грошей, які не пішли на фінансування державного бюджету, українські банки направляли на фінансування іноземних економік. За рахунок українських вкладників, наші банки за 10 місяців 2020 року "профінансували" міжнародну економіку приблизно на 2.7 млрд доларів.

Related video

На кого працювала українська банківська система в 2020 році?

- На український бюджет?

- На іноземні економіки?

- На український бізнес?

Давайте спробуємо розібратися.

Так, за 10 місяців 2020 у банках зросли:

  • депозити — на 222 млрд грн
  • позики, отримані від НБУ — на 25 млрд грн

Було б логічно очікувати, що банки ці 247 млрд грн направили на якісь корисні цілі: кредитування економіки, про яке так багато говорять у високих кабінетах. Але за 10 місяців 2020 збільшення чистого кредитного портфеля бізнесів склало 23 млрд грн (а з поправкою на обмінний курс маємо зменшення десь на 14 млрд грн).

Тому, схоже, з кредитуванням реального сектору якось не складається.

Але куди пішли гроші, які банки залучили в населення і НБУ?

Частина — на фінансування уряду (придбання ОВДП), або 113 млрд грн.

Ще якась частина пішла на зменшення зобов'язань самих банків (наприклад, погашення єврооблігацій) і купівля інших фінансових активів. Ще щось пішло на вирішення боргових проблем самих банків (повернення різних позик типу єврооблігацій).

А інша частина залучених банками грошей просто не знайшла застосування ні в державному бюджеті, ні в реальному секторі. Тому, пішла на "депозити в інших банках", які виросли на 108 млрд грн.

Причому, збільшення цих міжбанківських депозитів-активів привело до збільшення міжбанківських депозитів-пасивів тільки на 1 млрд грн. А це значить, що 107 млрд коштів українських банків були розміщені на рахунках в закордонних банках.

Що маємо в результаті:

Банківська система, яка повинна була бути посередником між тими, хто має зайві гроші, і тими, кому цих грошей не вистачає, фактично цю функцію не виконувала. По крайней мере, не виконувала в Україні.

Зате цю функцію виконував державний бюджет, і банки в основному, були посередниками між тими, хто має зайві гроші, і державним бюджетом.

Більшість отриманих грошей, які не пішли на фінансування державного бюджету, українські банки направляли на фінансування іноземних економік.

Таким чином, за рахунок українських вкладників, наші банки за 10 місяців 2020 року "профінансували" міжнародну економіку приблизно на 2.7 млрд доларів.

Першоджерело.

Публікується за згодою автора.