Ін'єкції надії. Чим відрізняються вакцини від COVID-19 і чи можна без них обійтися

вакцина, коронавірус, щеплення, covid
Фото: metronieuws.nl | У світі починається масова вакцинація

У світі починається масова вакцинація: чи можна з її допомогою перемогти пандемію? Багато що залежить від вибору вакцини. Moderna, Супутник V, Sinovac, Pfizer — Фокус з'ясовував, наскільки вони ефективні, безпечні та гарантують результат.

Related video

"Мої батьки і свекор зі свекрухою вже щеплені. Як тільки з'явиться можливість, відправлю на щеплення чоловіка, на ньому поекспериментуємо, а мені не можна, поки годую грудьми", — бадьоро оголосила моя подруга, яка живе в Ізраїлі. У цій країні вакцинація від COVID-19 почалася в грудні 2020го. До кінця першого тижня січня 2021-го багато ізраїльтян отримали вже друге щеплення. Вважається, що для формування імунітету необхідно дві дози, і після введення другої повинно пройти мінімум два тижні. Втім, у багатьох країнах ті, хто просуває ідею масової вакцинації, стверджують, що навіть після першого щеплення ймовірність тяжкого перебігу хвороби практично виключена.

Остання теза виглядає спірною на тлі новин про смерті щеплених пацієнтів. Подібні повідомлення часто публікують, не вказуючи віку померлих. Зважаючи на те, що в більшості країн у першу чергу вакцинують літніх людей (в залежності від країни — від 80 або від 70 років), фактор віку може виявитися вирішальним. І все ж безпека й ефективність вакцинації від коронавірусу залишається однією з найгарячіших тем для обговорення в світовому інформаційному просторі.

вакцина від коронавірусу, pfizer вакцина, moderna, astrazeneca Fullscreen
Вакцини від коронавірусу — Pfizer, Moderna, AstraZeneca
Фото: thenewdaily.com.au

Перші ластівки: чим відрізняються вакцини від коронавірусу

У вакцинації чимало противників, але досі вона залишається єдиним проблиском надії на те, що людство переможе пандемію. Ще восени експерти Всесвітньої організації охорони здоров'я оголосили, що готові рекомендувати до масового використання будь-яку вакцину, для якої показник ефективності перевищить 70%, а влада Сполучених Штатів була згодна на 50%. Тож не дивно, що як тільки американський фармацевтичний гігант Pfizer Inc. оголосив про випуск засобу, що показує 94% ефективності для пацієнтів старше 65 років, міжнародні організації засипали його пропозиціями про закупівлю.

Вакцина Pfizer — спільний продукт Pfizer Inc. німецької біотехнологічної компанії BioNTech і китайської Shanghai Fosun Pharmaceutical. Діюча частина препарату — рибонуклеїнова кислота (РНК), що кодує білок, характерний для патогена.

Український міністр охорони здоров'я розраховує на те, що перші поставки вакцин від COVAX ми отримаємо в березні 2021 року

Незабаром на ринку з'явилася ще одна вакцина, теж розроблена на основі матричної РНК ( РНК, що містить інформацію про первинну структуру білків), її представила американська біотехнологічна компанія Moderna. Декларована ефективність вакцини Moderna була ще вище — 94,5%. В кінці листопада 2020 року пресофіс Європейської комісії опублікував заяву про те, що організація ЄС готова законтрактувати 80 млн доз відразу і ще стільки ж — після того як буде доведена ефективність і безпека препарату.

Обидві вакцини дуже схожі. Деякі американські блогери, посилаючись на інсайдерські джерела, навіть писали про те, що Pfizer Inc. вийшла на ринок зі своєю пропозицією раніше не тому, що першою його розробила, а тому, що їй потрібен був менший період на отримання тимчасового дозволу на масове використання експериментального препарату. Позначилася репутація виробника. Pfizer існує з 1849 року, увійшла в історію як один з перших масових виробників пеніциліну й досі залишається однією з найбільших у світі фармацевтичних корпорацій. Moderna ж на ринку всього десять років.

вакцина від коронавірусу, Супутник V, щеплення, російська вакцина Fullscreen
Інформація про клінічні випробування вакцини "Супутник V" засекречена
Фото: onlinehaberci.com

Рятівники-конкуренти: китайська вакцина дорожче, але її легко зберігати

Втім, тут потрібно одне уточнення. Російський Національний дослідницький центр епідеміології та мікробіології імені Миколи Гамалії теж претендує на лаври першого в світі виробника вакцини. Однак міжнародні експерти довгий час ставили під сумнів будь-які заяви щодо російської векторної вакцини "Супутник V", тому що інформація про її клінічні випробування була засекречена. У самій Російській Федерації вакцину масово застосовують з грудня 2020 року.

Доставка вакцини, вакцина від коронавірусу, пандемія, COVID-19 Fullscreen
доставка вакцини

Найперспективнішою з комерційної точки зору вважається китайська вакцина Sinovac, навіть незважаючи на те, що вона дорожче американських. В її основі інактивований вірус — це класичний і найбільш витратний метод виробництва вакцин. За собівартістю препарат дорожче згаданих білкових вакцин, зате в застосуванні він набагато дешевший і простіший. Для зберігання і транспортування продуктів Pfizer і Moderna потрібне спеціальне обладнання, для їх збереження необхідно підтримувати температуру не вище -70°C, в той час як вакцину Sinovac можна зберігати при температурі +2 ... + 8°C.

30 грудня 2020 року головний санітарний лікар України Віктор Ляшко оголосив про укладення контракту на поставку 1,9 млн доз саме китайської вакцини. Перша поставка — 700 тис. доз — повинна відбутися не пізніше ніж через 30 днів після того, як Sinovac пройде офіційну реєстрацію. Епідеміолог, керівник громадської організації "Інфекційний контроль в Україні" Андрій Александрін підтверджує, що характеристики холодового ланцюга вакцини [простіше кажучи, вимоги до умов зберігання з моменту випуску до введення в організм людини] принципово важливі при прийнятті рішення про вибір препарату, придатного для масового застосування в нашій країні.

"У лікувальних установах нашої країни просто немає холодильного обладнання, що дозволяє підтримувати температуру -70°C, а +2 ...+8°C — це звичайні умови для медичних імунобіологічних препаратів", — пояснює Александрін.

Максим Степанов, МОЗ, міністр охорони здоров'я, голова МОЗ, глава МОЗ Fullscreen
Максим Степанов, міністр охорони здоров'я України
Фото: МОЗ

Нагадаємо, що Україна заклала певні вимоги до ефективності препарату. І як заявив днями глава Міністерства охорони здоров'я Максим Степанов, якщо ефективність китайської вакцини від коронавірусу виявиться нижче 50%, Україні повернуть гроші.

"У договорі з виробником цих вакцин у нас позначено наступне: ефективність продукції на момент поставки має бути підтверджена в плацебо-контрольованому клінічному випробуванні, в якому досягнута ефективність не менше 70%. Відповідний аналіз, у тому числі результати проміжних клінічних випробувань повинні бути підтверджені публікаціями від компанії-виробника ", — повідомив глава МОЗ.

Національна програма: коли почнеться масова вакцинація в Україні?

У грудні міністр охорони здоров'я Максим Степанов заявив, що міжнародна організація CОVAX, створена для сприяння вакцинації проти COVID-19 по всьому світу, схвалила заявку України на надання 8 млн доз. Міністр розраховує на те, що перші поставки від COVAX ми отримаємо в березні 2021 року, а повний обсяг нам нададуть до кінця півріччя. "Якщо слідувати існуючій практиці, то 8 млн доз вистачить на 4 млн осіб — зараз роблять два щеплення з часовим проміжком три тижні, — каже керівник "Інфекційного контролю". — Можливо, скоро знайдуть спосіб обходитися без ревакцинації".

Як тільки компанія Pfizer Inc. оголосила про випуск вакцини, яка показала 94% ефективності для пацієнтів старше 65 років, її засипали пропозиціями про закупівлю

Яка саме вакцина прийде в Україну в рамках ініціативи CОVAX, невідомо, найактивніше ця організація досі співпрацювала з Pfizer. За словами Андрія Александріна, існує чимала ймовірність того, що вакцина, закуплена безпосередньо Міністерством охорони здоров'я, з'явиться в нашій країні раніше.

Також у кінці минулого року харківське фармацевтичне підприємство "Біолік" направило Міністерству охорони здоров'я заявку на реєстрацію в Україні російського "Супутника V", але схвалення не отримало. Тому перші щеплені українці отримають, швидше за все, все-таки не білкову або векторну, а більш звичну вакцину, створену на основі інактивованого вірусу.

Вже затверджено план, згідно з яким в 2021 і 2022 роках щеплення повинні отримати не менше 50% населення країни. Почнуть з медиків, що працюють з пацієнтами, інфікованими COVID-19, також на черзі військові. Далі решті медперсоналу, соціальних працівників та вікову групу з найвищим рівнем смертності — ті, кому більше 80 років. За ними — працівники сфери освіти та правоохоронних органів і наступна за смертністю вікова група ризику — ті, кому за 65 років. На наступному етапі вакцину отримають пацієнти, які страждають хронічними захворюваннями, персонал СІЗО і колоній, а також третя вікова група ризику — від 60 років.

Справа добровільна, або Чим загрожує відмова від вакцинації

Схеми пріоритетності вакцинації в усіх європейських країнах схожі одна на одну, українська вписується в цей контекст. Всі починають з людей похилого віку, медиків і співробітників структур, що забезпечують безпеку країни й охорону правопорядку. Представників цих категорій прищеплюють за бюджетний рахунок. У Німеччині щеплення від COVID-19 оплачують з регіональних бюджетів, у Великобританії та Ізраїлі для цього створені спеціальні фонди змішаного фінансування, у Франції — фонд при Міністерстві охорони здоров'я. У відкритих джерелах можна знайти інформацію про те, що наднаціональні організації Європейського союзу законтрактували близько 2 млрд доз вакцин різних виробників.

Формально щеплення робляться добровільно, але відмова може призвести до недопуску до роботи або інших обмеженнь. Наприклад, утримання літньої людини в європейському домі престарілих без щеплення може виявитися під питанням.

За словами Андрія Александріна, ідеальне охоплення населення масовою вакцинацією, при якому про коронавірус можна буде не турбуватися, — 95%. Втім, навіть 60% принципово змінили б ситуацію. Не дивно, що уряди багатьох країн шукають способи мотивувати населення робити щеплення. У США проводять масштабну агітаційну кампанію. В Угорщині створили електронні COVID-паспорта, де відмітка про наявність імунітету автоматично стає звільненням від деяких протиепідемічних обмежень. Цілком ймовірно, що в недалекому майбутньому сертифікат про вакцинацію стане обов'язковою умовою в'їзду в ЄС, як зараз свіжий негативний результат тесту.

Можливо, це торкнеться не тільки Європи. Масова вакцинація тільки починається. Зараз прищепні кампанії активно проводять Ізраїль, США, Канада, Великобританія, Австралія, Мексика, Сінгапур, Саудівська Аравія і Коста-Ріка. Причому деякі країни, наприклад США, оприлюднили плани, згідно з якими до кінця року вакцинацію повинні пройти мінімум 70% населення.

А якщо вакцина протипоказана?

Якщо щеплення і справді стане обов'язковою умовою переміщення по світу та допуску в публічні місця, у громадський транспорт або до роботи з людьми, деякі категорії населення опиняться у вкрай складному становищі. Серед них, наприклад, алергіки, яких не можна буде вакцинувати за медичними показниками.

У 2020 році англійський режисер Адам Мейсон зняв фільм "Птах у клітці" (Songbird). За сюжетом у місті лютує смертельний вірус і встановлена протиепідемічна державна диктатура. Правом вийти на вулицю володіють тільки ті, у кого є офіційно підтверджений імунітет. Схоже, мейсоновскій сценарій ось-ось може реалізуватися в деяких країнах, тільки замість електронних імунологічних паспортів будуть сертифікати про вакцинації.