Міжнародні санкції накладені на майже 1,5 тисячі українців, росіян та білорусів, — дослідження

санкції
Фото: YouControl

Згідно з дослідженням, найбільше в санкційних списках росіян — 730 осіб. Україна на другому місці — 543 людини. А громадян Білорусі найменше — 189.

Фахівці однієї з популярних українських аналітичних систем з'ясували, скільки громадян України, Білорусі та Російської Федерації знаходяться в санкційних списках ООН, ЄС, США, Великобританії, Австралії, Канади і навіть Африки. Для цього їм довелося проаналізувати санкції впливових і авторитетних суб'єктів міжнародного права.

Згідно з даними YouControl, на початок квітня 2021 року в санкційних списках ООН, ЄС, США (OFAC), Великобританії (Казначейство Її Величності), Австралії (DFAT), Африки (AfDB) і Канади містяться 543 записи щодо громадян України, 730 — стосовно росіян і 189 — щодо білорусів.

Цікаво, але кількість громадян тієї чи іншої країни у санкційних списках може різнитися. Це пов'язано з тим, що рахуються всі записи у списках, а не унікальні суб'єкти. Одна і та сама людина може бути внесена до списку кілька разів. Абсолютним рекордсменом є Віктор Янукович. Наприклад, список санкцій Казначейства Її Величності містить 252 варіації написання його ПІБ, а запис про його сина Олександра — 300 варіацій. Найближчий запис за кількістю варіацій ПІБ у цьому списку теж належить українцеві: екс-заступнику міністра МВС Ратушняку Віктору Івановичу — 144 варіації.

США

Управління з контролю за іноземними активами (Office of Foreign Assets Control, OFAC). Санкційний перелік спеціально визначених громадян містить записи щодо 108 українців, 291 росіян і 23 білорусів.

75% записів списку санкцій відносно українців підпадає під програму Ukraine-/Russia-related Sanctions і стосуються подій 2014 р. А саме: коли Президент України заявив про національну надзвичайну ситуацію, викликану діями та політикою певних осіб, що підірвали демократичні процеси в Україні.

Санкції спрямовані на осіб, дії яких загрожували миру, безпеці, стабільності, суверенітету і територіальній цілісності України та сприяли незаконному привласненню її активів.

Пізніше список доповнили виконавчими розпорядженнями, що стосуються накладення санкцій на суб'єктів, причетних до співпраці з РФ щодо дестабілізації ситуації в Україні, анексії Криму, а також праці у певних секторах економіки РФ.

8 записів у списку щодо громадян України (7%) підпадають під програму Foreign Interference in a United States Election Sanctions про втручання у проведення виборів у США. Санкції ввів у 2018 році Дональд Трамп по відношенню до іноземців. Втручання визначається, як "спроба злому" виборчої інфраструктури "або спроба змінити громадську думку за допомогою пропаганди в інтернеті або систематичних зливів секретної політичної інформації.

санкції

Канада

До Зведеного списку санкцій Канади входять фізичні та юридичні особи, на яких поширюються спеціальні санкційні норми, передбачені Законом про спеціальні економічні заходи (SEMA) і Законом про правосуддя щодо жертв корумпованих іноземних посадових осіб (JVCFOA).

Обмежувальні заходи передбачають заборону ведення справ з особами, які потрапили під санкції (заборонено надавати фінансову допомогу, здійснювати торгівлю майном), заморожування активів, а також у деяких випадках — в'їзд в країну. Під санкціями знаходяться: 202 українці, 129 росіян, 53 білоруса.

Більшість записів стосується теми порушення конституції, суверенітету і територіальної цілісності України.

Великобританія

До списку санкцій списку Казначейства Її Величності потрапили 95 українців, 139 росіян і 66 білорусів.

95% записів щодо українців і 60% щодо росіян у списку санкцій підпадають під програму Russia і стосуються дій, які дестабілізують Україну, підривають або загрожують її територіальній цілісності, суверенітету і незалежності.

2 українця, 7 білорусів і 25 росіян потрапили під списку санкцій програму Global Human Rights. Вона передбачає порушення права людини на життя, право не піддаватися тортурам або жорстокому, нелюдському поводженню або покаранню; право не бути в рабстві, у підневільному стані або залучатися до примусової праці.

ЄС

Під обмежувальними заходами Європейського союзу знаходяться 79 українців, 110 громадян Росії і 43 громадянина Білорусі. Санкції, пов'язані з діями, які підривають, загрожують територіальній цілісності, суверенітету і незалежності України, становлять 95% всіх записів щодо українців у цьому списку, 70% записів щодо росіян і один запис щодо білоруса. Вони, переважно, пов'язані з анексією Криму і підтримкою Москвою самопроголошених республік, так званих ЛНР і ДНР.

Австралія

Зведений список санкцій Департаменту закордонних справ та торгівлі (DFAT) Уряду Австралії містить імена 54 українців, 47 росіян і 2 білорусів. Всі записи щодо українців і білорусів, а також 64% записів щодо росіян відносяться до програми Autonomous (Ukraine). Особи є організаторами або співучасниками дій, які несли загрозу суверенітету та територіальній цілісності України, і представляють для країни загрозу.

Кількість санкцій, введених Австралією протягом останніх десяти років, збільшилася після анексії Криму і після того, як був збитий пасажирський літак рейсу MH17 над східною Україною (на борту перебувало 38 австралійських громадян). У 2015 р Австралія оновила режим санкцій проти Росії, Криму і Севастополя. У 2019 р було введено додаткові заходи проти громадян РФ за їх роль у захопленні українських морських суден у Керченській протоці. Минулого року додалися санкції проти осіб за їх роль у сприянні так званим "виборам" у Криму та Севастополі. Нещодавно у список потрапила особа, пов'язана з будівництвом Керченського мосту.

санкції

ООН

Зведений санкційний список Ради Безпеки ООН включає всіх фізичних та юридичних осіб, щодо яких застосовуються заходи, введені Радою Безпеки. У цьому списку записи щодо українців і білорусів відсутні. Зате в нього потрапили 12 росіян. Всі вони підпадають під програму Al-Qaida, що передбачає участь у фінансуванні, плануванні, сприяння, підготовці або вчиненні актів, пов'язаних з діяльністю Усами бен Ладена і "Талібану".

Африка

Під санкціями Африканського банку розвитку (AfDB) знаходяться 5 українців і 2 росіян. Санкції накладаються на осіб, які брали участь у примусових, обумовлених, корумпованих, шахрайських або перешкоджаючих діях у межах санкцій системи Банку. Особи під санкціями не мають права брати участь в контрактах, що фінансуються або адмініструються Африканським банком розвитку.